@Trackinsun

@Trackinsun

Friday, June 23, 2017

Vaasa (Finland), 23-25.6.2017 -European Cup 1st League-


Vaasa (Finland), 23-25.6.2017 -European Cup 1st League-

Men

100m qualy (23) h1 (-0,7) Jonathan Quarcoo (nor) 10.43; h2 (-0,5) Emre Zafer Barnes (tur) 10.52

100m B Races (23) h1 (0.5) Jak Ali Harvey (tur) 10.27

200m qualy (23) h1 (0.0) 1 Marcus Lawler (irl) 20.71; 2 Samuel Purola (fin) 20.85; 3 Ramil Guliyev (tur) 20.88; 4 Ionut Neagoe (rou) 21.37; h2 (1.2) 1 David Lima (por) 20.67; 2 Alex Wilson (sui) 20.79; 3 Felix Svensson (swe) 20.99; 4 Denis Dimitrov (bul) 21.15

400m qualy (23) h1 1 Brian Gregan (irl) 46.24; 2 Dylan Borlee (bel) 46.77; 3 Mauritz Kashagen (nor) 47.11; 4 Ricardo dos Santos (por) 47.36; 5 Jaak-Heinrich Jagor (est) 47.65; 6 Felix Francois (swe) 48.02; h2 1 Benjamin Lobo Vedel (den) 46.37; 2 Bathuan Altintas (tur) 47.13; 3 Silvan Lutz (sui) 47.16; 4 Zeno Moraru (rou) 47.59

110mh qualy (13) h2 (2.0) 1 Andreas Martinsen (den) 13.68; 3 Dario De Borger (bel) 14.04; 3 Anton Levin (swe) 14.08

400mh qualy (23) h1 1 Kariem Hussein (sui) 49.73; 2 Rasmus Mägi (est) 49.92; 3 Karsten Warholm (nor) 50.25; h2 1 Thomas Barr (irl) 50.49, 2 Yasmani Copello (tur) 50.61; 3 Oskari Mörö (fin) 51.26; 4 Diogo Mestre 8por) 52.00

Women

100m qualy (23) h1 (-0,6) Lorene Dorcas Bazolo (por) 11.72; h2 (0.8) 1 Mujinga Kambundji (sui) 11.55; 2 Amy Foster (irl) 11.59; 3 Anniina Kortetmaa (fin) 11.69

100m B Races (23) h1 (0.2) 1 Manon Depuydt (bel) 11.75; 2 Niamh Whelan (irl) 11.77; h2 (1.3) 1 Ciara Neville (irl) 11.70; 2 Ingvild Meinseth (nor) 11.77

200m qualy (23) h1 (0.0) 1 Ivet Lalova-Collio (bul) 23.68; 2 Mizgin Ay (tur) 23.80; 3 Helene Ronningen (nor) 23.97; 4 Cynthia Bolingo Mbongo (bel) 24.03; 5 Phil Healy (irl) 24.18; h2 (-0,4) 1 Lorene Dorcas Bazolo (por) 23.62; 2 Cornelia Halbheer (sui) 23.86

400m qualy (23) h1 1 Lea Sprunger (sui) 53.12; 2 Sinead Denny (irl) 54.14; 3 Line Kloster (nor) 54.47; h2 1 Catia Azevedo (por) 53.23; 2 Bianca Razor (rou) 53.26; 3 Margo Van Puyvelde (bel) 53.91; 4 Lisa Duffy (swe) 54.55; 5 Nadezhda Racheva (bul) 54.96

100mh qualy (23) h1 (-0,4) 1 Noemi Zbären (sui) 13.30; 2 Lotta Harala (fin) 13.57; 3 Elin Westerlund (swe) 13.65; 4 Agathe Wathne (nor) 13.67; 5 Sarah Lavin (irl) 13.69; h2 (-0,9) 1 Anamaria Nesteriuc (rou) 13.49; 2 Anne Zagre (bel) 13.49; 3 Grit Sadeiko (est) 13.65

400mh qualy (23) h1 1 Amalie Iuel (nor) 56.51; 2 Petra Fontanive (sui) 56.92; 3 Viivi Lehikoinen (fin) 58.10; 4 Elfim Yildirim (tur) 58.41; h2 1 Vera Barbosa (por) 56.94; 2 Axelle Dauwens (bel) 57.81; 3 Hanna Palmqvist (swe) 59.70

Lille (France), 23.25.6.2017 -European Cup Super League-


Lille (France), 23.25.6.2017 -European Cup Super League-

Men

100m qualy (23) h1 (0.9) 1 Harry Aikines-Aryeetey (gbr) 10.36; 3 Federico Cattaneo (ita) 10.54; h2 (-1,0) 1 Churandy Martina (ned) 10.39; 2 Likuorgos-Stefanos Tsakonas (gre) 10.39; 3 Stuart Dutamby (fra) 10.52

100m B Races (23) h1 (0.4) Giovanni Codrington (ned) 10.47; h3 (1.5) Jan Veleba (cze) 10.54

200m qualy (23) h1 (1.2) 1 Likuorgos-Stefanos Tsakonas (gre) 20.33; 2 Serhiy Smelyk (ukr) 20.75; 3 Sam Miller 20.88; 4 Aleixo Platini Menga (ger) 20.90; 5 Oscar Husillos (esp) 21.20; h2 (0.1) 1 Karol Zalewski (pol) 21.00; 2 Pavel Maslak (cze) 21.04; 3 Mickael-Meba Zeze (fra) 21.16; 4 Solomon Bockarie (ned) 21.25; 5 Antonio Infantino (ita) 21.29

400m qualy (23) h1 1 Dwayne Cowan (gbr) 46.04; 2 Rafal Omelko (pol) 46.38; 3 Samuel García (esp) 46.79; 4 Johannes Trefz (ger) 46.96; 5 Patrik Sorm (cze) 47.25; h2 1 Davide Re (ita) 45.85; 2 Teddy Atine (fra) 46.12; 3 Liemarvin Bonevacia (ned) 46.36; 4 Vitaliy Butrym (ukr) 47.13

110mh qualy (23) h1 (0.0) 1 David Omoregie (gbr) 13.34; 2 Orlando Ortega (esp) 13.36; 3 Konstadinos Douvalidis (gre) 13.54; 4 Koen Smet (ned) 13.65; 5 Vitali Parakhonaka (blr) 13.85; h2 (1.0) 1 Damian Czykier (pol) 13.48; 2 Aurel Manga (fra) 13.52; 3 Erik Balnuweit (ger) 13.76; 4 Lorenzo Perini (ita) 13.77; 5 Vaclav Sedlak (cze) 13.98

400mh qualy (23) h1 1 Jack Green (gbr) 49.96, 2 Patryk Dobek (pol) 50.53; 3 Ludvy Vaillant (fra) 50.62; 4 Danylo Danylenko (ukr) 51.30; 5 Nick Smidt (ned) 51.32; h2 1 Sergio Fernández (esp) 50.28; 2 José Reynaldo Bencosme de Leon (ita) 50.42; 3 Vit Müller (cze) 50.47; 4 Felix Franz (ger) 51.06; 5 Mikita Yakauleu (blr) 51.58

Women

100m qualy (23) h1 (-0,1) 1 Gina Lückenkemper (ger) 11.40; 2 Grigoria-Emmanouela Keramida (gre) 11.54; 3 Krystsyna Tsimanouskaya (blr) 11.62; h2 (-0,2) 1 Carole Zahi (fra) 11.34; 2 Corinne Humphreys (gbr) 11.53; 3 Naomi Sedney (ned) 11.61; 4 Audrey Alloh (ita) 11.70; 5 Barbora Prochazková (cze) 11.76

100m B Races (23) h1 (0.9) 1 Alexandra Burghardt (ger) 11.57; 2 Jamile Samuel (ned) 11.63; 3 Jessica Paoletta (ita) 11.69; 4 Barbora Prochazková (cze) 11.72; h2 (-0,6) 1 Yana kachur (ukr) 11.68; 2 Marika Popowicz-Drapala (pol) 11.73; h3 (1.0) 1 Lara Matheis (ger) 11.54; 2 Klara Seidlová (cze) 11.63; 3 Yelizaveta Bryzgina (ukr) 11.73

200m qualy (23) h1 (0.7) 1 Estela García (esp) 23.13; 2 Rebekka Haase (ger) 23.19, 3 Krystsyna Tsimanouskaya (blr) 23.19; 4 Finette Agyapong (gbr) 23.31; 5 Alina Kalistratova (ukr) 23.77; h2 (0.1) 1 Maria Belibasaki (gre) 23.27; 2 Anna Kielbasinska (pol) 23.62; 3 Fanny Peltier (fra) 23.70; 4 Tessa van Schagen (ned) 23.77; 5 Nikola Bendová (cze( 23.99; 6 Irene Siragusa (ita) 23.99

400m qualy (23) h1 1 Olha Zemlyak (ukr) 51.70; 2 Laura Müller (ger) 52.04; 3 Lisanne De Witte (ned) 52.67; 4 Laura Bueno (esp) 53.15; 5 Marcela Pirková (cze) 53.60; h2 1 Deborah Sananes 52.45; 2 Irini Vasiliou (gre) 52.52; 3 Iga Baumgart (pol) 52.61; 4 Maria Benedicta Chigbolu (ita) 52.64; 5 Mary Iheke (gbr) 52.92; 6 Ilona Usovich (blr) 53.20

100mh qualy (23) h1 (-0,4) 1 Pamela Dutkiewicz (ger) 12.82; 2 Elisavet Pesiridou (gre) 13.03; 3 Laura Valette (fra) 13.04; 4 Hanna Plotytsyna (ukr) 13.05; 5 Veronica Borsi (ita) 13.61; h2 (1.0) 1 Alina Talay (blr) 13.11; 2 Karolina Koleczek (pol) 13.17; 3 Alicia Barrett (gbr) 13.32; 4 Teresa Errandonea (esp) 13.37; 5 Lucie Koudelová (cze) 13.70

400mh qualy (23) h1 1 Eilidh Child (gbr) 55.76; 2 Joanna Linkiewicz (pol) 57.39; 3 Jackie Baumann (ger) 57.52; 4 Ekaterini Dalaka (gre) 58.09; 5 Anna Skoukje Runia (ned) 59.43; h2 1 Yadisleidy Pedroso (ita) 56.29; 2 Olena Kolesnychenko (ukr) 56.33; 3 Denisa Rosolová (cze) 56.33; 4 Phara Anacharsis (fra) 57.63; 5 Katsiaryna Khairullina (blr) 59.70

Osaka (Japan), 23-25.6.2017 -National Championships-


Osaka (Japan), 23-25.6.2017 -National Championships-

Men

100m semis and heats (23) s2 (-0,2) 1 Aska Cambridge 10.10 (10.08 (-0,9) 1h4); 2 Yoshihide Kiryu 10.14; 3 Takumi Kukui 10.35; 4 Shuji Takahasi 10.36 810.31 (0.4) 2h3); 5 Yusuke Tanaka 10.39 (10.37 (0.4) 3h3); 6 Ippei Takeda 10.39 (10.36 (-0,9) 2h4); 7 Daichi Nogawa 10.40; s2 (0.6) 1 Hakimu Sani Brown 10.06 (10.06 (0.4) 1h3); 2 Shuhei Tada 10.10; 3 Takuya Kawakami 10.30; 4 Ryota Yamagata 10.31 (10.24 (0.0) 1h6); 5 Yuki Hirao 10.33; in heats: Daisuke Miyamoto 10.39 (0.2) 4h5

400m heats (23) h1 1 Takamasa Kitagawa 45.48; 2 Yuzo Kanemaru 45.76; 3 Kosuke Horii 45.88; 4 Mizuki Obuchi 45.95; 5 Fuga Sato 45.99; 6 Mitsuoki Kawachi 46.06; h2 1 Jun Kimura 45.53; 2 Kentaro Sato 45.67; 3 Kota Wabawayashi 46.03; 4 Takeshi Fujiwara 46.41; h3 1 Tomoya Tamura 45.84; 2 Taiki Mihara 45.88; 3 Naoki Kitatani 46.15; 4 naoki Kobayashi 46.16

800m heats (23) h1 Takumi Murashima 1.48.03; h3 1 Sho Kawamoto 1.47.19; 2 Jun Mitake 1.47.40; 3 Hiroyuki Shiraishi 1.48.04; 4 Fumiya Tozawa 1.48.94; 5 Yuki Kihara 1.48.95

1.500m heats (23) h3 1 Riku Kimura 3.42.20; 2 Hyuga Endo (98) 3.42.98; 3 Kazuki Kawamura 3.43.31; 4 Yasunari Kusu 3.43.98

10.000m (23) 1 Suguru Osako 28.35.47; 2 Yuichiro Ueno 28.37.34; 3 Takashi Ichida 28.39.00; 4 Yuki Sato 28.45.16; 5 Ken Yokote 28.45.28; 6 Minato Oishi 28.46.25; 7 Tetsuya Yoroizaka 28.47.96; 8 Mitsunori Asaoka 28.49.96; 9 Shuho Dairokuno 28.50.60; 10 Yuma Hattori 28.54.91; 11 Tsubasa Hayakawa 28.57.53; 12 Shun Inoura 28.58.02

400mh heats (23) h1 1 Yuta Konishi 49.03; 2 Kei Maeno 49.06; 3 Yoshiro Watanabe 49.43; 4 Daiki MIyazaki 50.26; h2 Takashi Abe 48.94; 2 Ryo Kajiki 49.33; 3 Yusuke Ishida 49.46; 4 Mitsuru Sugai 50.00; h3 1 Kotaro Miyao 49.97; 2 Keisuke Nozawa 50.14; h4 1 Yuki Matsushita 49.40; 2 Kazuaki Yoshida 49.64; 3 Ryo Yamamoto 49.92; 4 Yusuke Shirao 50.43

PV (23) 1 Seito Yamamoto 5.60; 2 Daichi Sawano 5.50; Masaki Ejima 5.50; 4 Kota Suzuki 5.50; 5 Hiroki Ogita 5.40; 6 Koki Kuruma 5.40; 7 Shota Doi 5.40; 8 Shingo Sawa 5.40

HT (23) 1 Ryota Kashimura 71.36; 2 Hiroki Uchibori 68.03; 3 Yudai Kimura 67.65; 4 Taiki Nemoto 67.59; 5 Yushiro Hosaka 67.25

Women

400m heats (23) h1 Yuna Iwata 53.82; h2 1 Konomo Takeishi 53.47; 2 Seika Aoyama 53.61

1.500m heats (23) h1 1 Chiaki Morikawa 4.22.15; 2 Yuna Wada 4.22.28; 3 Chihiro Sunga 4.22.45; 4 Ayako Jinnouchi 4.22.45; h2 Kyoka Kudo 4.22.57

10.000m (23) 1 Mizuki Matsuda 31.39.41; 2 Ayuko Suzuki 31.41.65; 3 Miyuki Uheara 31.48.81; 4 Mao Ichiyama 31.55.48; 5 Yuka Hori 31.59.80; 6 Hanami Sekine 32.23.83; 7 Ai Inoue 32.35.33; 8 Yuki Munehisa 32.36.97; 9 Yuka Takashima 32.43.57; 10 Kanayo Miyata 32.44.23; 11 Ai Hosoda 32.44.85; 12 Hisami Ishii 33.11.01; 13 Mitsugi Tanimoto 33.11.76; 14 Yukari Ishizawa 33.30.74

HJ (23) Haruka Nakano 1.80

LJ (23) 1 Ayaka Kora 6.14 (1.1); 2 Erika Tsujimoto 6.11 (-1,1)

HT (23) 1 Hitomi Katsuyama 63.32; 2 Akane Watanabe 62.64; 3 Suzuka Asada 62.02; 4 Wakana Sato 61.07; 5 Haruno Chinen 60.91; 6 Karin Motomura 60.49

Castellón (Spain), 21.6.2017


Castellón (Spain), 21.6.2017

Men

400m h1 Manuel Guijarro (98) 48.28; 110mh (1.5) Ernesto Prados 14.17 (14.13 (2.3) 1h1); 110mh u18 (0,91m (2.3) Kevin Sánchez 13.96; HT Cristian Ravar 62.34; HT u20 (6 kg) Aimar-Genis Palma 68.02

Women

HT Osarumen Odeh Odeh 61.61; HT u18 (3 kg) Aitana Safont 59.85

Eltham (Great Britain), 21.6.2017 -BMC Races-


Eltham (Great Britain), 21.6.2017 -BMC Races-

Men

800m 1 Sean Molloy 1.48.99; 2 Harry Fisher 1.49.32; 3 Ricky Lutakome (19.11.1999) 1.50.48

Women

800m 1 Revee Walcott-Nolan 2.04.22; 2 Mollie Sullivan (23.2.2000) 2.08.31; Mile Chloe Tighe (aus) 4.42.23

Longjumeau (France), 22.6.2017


Longjumeau (France), 22.6.2017

Men

400m Helmut Nkolo Eyango 48.18; 400mh Yoann Decimus 50.80

Women

100m (2.1) 1 Orlann Ombissa-Dzangue 11.40; 2 Cynthia Leduc 11.88; 200m (-0,5) Cynthia Leduc 24.42

Sacramento -CA- (United States), 22-25.6.2017 -USATF Junior Championships-


Sacramento -CA- (United States), 22-25.6.2017 -USATF Junior Championships-

Men

JT (22) Liam Christensen 68.79

Women

DT (22) 1 Laulaga Tausaga-Collins 54.04; 2 Pamela Amaechi 53.10; 3 Meia Gordon 52.43; 4 Samantha Noenning 51.21; 5 Alyssa Wilson 51.11

Sacramento -CA- (United States), 22-25.6.2017 -USATF Championships-


Sacramento -CA- (United States), 22-25.6.2017 -USATF Championships-

Men

100m heats (22) Christian Coleman 9.93 (0.2) 1h2; Isiah Young 9.97 (1.5) 1h3; Justin Gatlin 10.00 (1.2) 1h4; Mike Rodgers 10.00 (1.2) 2h4; Jaylen bacon 10.01 (0.2) 1h1; Chritopher Belcher 10.02 (0.2) 2h1; Ronnie Baker 10.02 (1.5) 2h3; Jeff Demps 10.03 (0.2) 2h2; Jarrion Lawson 10.03 (1.5) 3h3; Beejay Lee 10.05 (1.2) 3h4; Cameron Burrell 10.11 (1.5) 4h3; Sean McLean 10.13 (0.2) 3h1; Remontay McClain 10.14 (1.5) 5h3; Marqueze Washington 10.16 (0.2) 4h1; Tyson Gay 10.17 (0.2) 3h2; Kenzo Cotton 10.18 (1.2) 4h4; Kyree King 10.19 (0.4) 1h5; Desmond Lawrence 10.10 (1.2) 5h4; LeShon Collins 10.20 (0.2) 4h2; Dentarius Locke 10.19 (1.2) 5h4; Taryvon Bromell 10.22 (0.4) 3h5; Brandon Carnes 10.23 (0.2) 5h2; Damarcus Simpson 10.23 (0.4) 5h5; Charles Silmon 10.26 (0.4) 6h5; Lester Miller 10.26 (1.2) 6h4; Just'N Thymes 10.30 (1.5) 6h3; Rial Reese 10.34 (0.2) 6h2; Joseph Morris 10.40 (0.2) 5h1

400m heats (22) Gil Roberts 44.63 1h2; Bryshon Nellum 44.85 2h2; Kyle Collins 44.95 3h2; Michael Norman 45.01 4h2; Michael Cherry 45.08 1h1; Paul Dedewo 45.13 1h3; Fred Kerley 45.13 1h5; Nathan Strother 45.17 2h1; Vernon Norwood 45.21 2h3; Tony McQuay 45.30 1h4; Mylik Kerley 45.32 2h4; Wil London 45.33 2h5; Tyrese Cooper 45.45 3h3; Ricky Morgan 45.47 3h3; Calvin Smith 45.52 3h1; Patrick Leeper 45.52 3h4; Steven Champlin 45.57 4h5; Dontavius Wright 45.63 5h2; Mar'yea Harris 45.73 5h5; David Verburg 45.85 4h1; Eric Janise 45.85 6h5; Brycen Spratling 45.87 4h4; Michael Cherry 46.04 4h3; Marcus Chambers 46.09 5h4; Kyle Clemons 46.21 5h3; Obichukwu Igbokwe 46.41 5h1; Champ Page 46.45 6h2; Norvel Mohammed 46.48 6h4; Arman Hall 46.61 7h4; Rhayko Schwartz 46.94 7h5; Manteo Mitchell 47.13 7h2

800m heats (22) Erik Sowinski 1.46.55 1h5; Ryan Martin 1.46.72 2h5; Jesse Garn 1.46.76 1h1; Ryan Manahan 2h1; Charles Jock 1.46.92 3h5; Donovan Brazier 1.46.97 3h1; Drew Piazza 1.47.11 4h5; Edose Ibadin 1.47.24 1h4; Abraham Alvarado 1.47.39 5h5; Drew Windle 1.47.64 2h4; Isaiah Jewett 1.47.73 4h1; Clayton Murphy 1.47.88 1h3; Eliud Rutto 1.47.95 3h4; Devin Dixon 1.48.03 5h1; Isaiah Harris 1.48.09 1h2; Russell Dinkins 1.48.10 4h4; Joseph White 1.48.23 2h3; Shaquille Walker 1.48.35 2h2; Quanel Prince 1.48.52 3h3; Derek Holdsworth 1.48.56 5h4; Chris Giesting 1.48.56 6h1; Mitch Hechsel 1.48.70 3h2; Casimir Loxsom 1.48.81 5h2; Blair Henderson 1.48.96 5h3; James Gilreath 1.49.23 6h3; Charles Jones 1.49.36 7h3

1.500m heats (22) Samuel Prakel 3.40.76 1h3; John Gregorek 3.40.78 2h3; Matthew Centrowitz 3.40.79 3h3; Clayton Murphy 3.40.94 4h3; David Ribich 3.40.95 5h3; Andrew Hunter 3.41.12 6h3; Benjamin Saarel 3.41.24 7h3; Andrew Wheating 3.41.40 8h3; Mac Fleet 3.41.42 9h3; Cristian Soratos 3.42.01 1h2; Will Geoghegan 3.42.17 10h3; Robby Andrews 3.42.25 2h2; Jordan McNamara 3.42.60 3h2; Graham Crawford 3.42.69 11h3; Ben Blankenship 3.42.95 1h1; Colby Alexander 3.42.98 4h2; Craig Engels 3.43.06 2h1; Patrick Casey 3.43.18 5h2; Josh Thompson 3.43.18 3h1; Robert Domanic 3.43.22 4h1; Cory Leslie 3.43.61 6h2; Kyle Merber 3.43.80 5h1; Brannon Kidder 3.44.02 6h1

10.000m (22) 1 Hassan Mead 29.01.33; 2 Shadrack Kipchirchir 29.01.68; 3 Leonard Korir 29.02.64; 4 Biya Simbassa 29.03.48; 5 Galen Rupp 29.04.61; 6 Diego Estrada 29.08.14; 7 Sam Chelanga 29.08.29; 8 Chris Derrick 29.12.58; 9 Tyler Day 29.22.66; 10 Matthew McClintock 29.22.63; 11 Ian La Mere 29.26.35

HT (22) 1 Alex Young 73.75; 2 Johnnie Jackson 71.69; 3 Sean Donnelly 71.45; 4 Rudy Winkler 71.43; 5 Colin Dunbar 71.21; 6 Kibwe Johnson 70.09; 7 Darien Thornton 67.72; 8 Jordan Crayon 67.05; 9 Conor McCullough 66.78; 10 Charles Whitener 66.55; 11 Morgan Shigo 66.40; 12 Charlie Ionata 65.53

Women

100m heats (22) Tori Bowie 10.90 (1.6) 1h2; Morolake Akinosun 10.98 (0.7) 1h4; Barbara Pierre 10.99 (1.4) 1h1; Aaliyah Brown 11.01 (1.6) 2h2; Deajah Stevens 11.01 (-0,2) 1h3; Kimberlyn Duncan 11.03 (1.4) 2h1; Allyson Felix 11.03 (0.7) 2h4; English Gardner 11.04 (-0,2) 2h3; Jenna Prandini 11.05 (1.4) 3h1; Aleia Hobbs 11.05 (0.7) 3h4; Ariana Washington 11.06 (-0,2) 3h3; Tianna Bartoletta 11.07 (1.4) 4h1; Hannah Cunliffe 11.12 (0,2) 4h3); Destiny Carter 11.12 (1.4) 5h1; Ashley Henderson 11.16 81.2) 3h2; Deanna Hill 11.17 (1.4) 6h1; Teahna Daniels 11.18 (0.7) 4h4; Tawanna Meadows 11.18 (-0,2) 5h3; Candyce McGrone 11.20 (1.6) 4h2; Mikiah Brisco 11.23 (1.6) 5h2; Destiny Smith-Barnett 11.24 (0.7) 5h4; Tiffany Townsend 11.25 (1.6) 6h2; Jasmine Todd 11.29 (1.6) 7h2; Lekeisha Lawson 11.33 (-0,2) 6h3; Shayla Ssanders 11.34 (0.7) 6h4; Kianna Gray 11.38 (1.4) 7h1; Melanise Chapman 11.40 (-0,2) 7h3; Dezerea Bryant 11.42 (0.7) 7h4; Ashton Purvis 11.46 (-0,2) 8h3; Kaylin Whitney 11.47 (0.7) 8h4; Cierra White 11.51 (1.4) 8h1

400m heats (22) Kendall Ellis 50.81 1h3; Courntey Okolo 50.97 1h2; Quanera Hayes 51.20 1h1; Phyllis Francis 51.12 2h3; Daina Harper 51.15 2h2; Shakima Wimbley 51.58 2h1; Makenzie Dunmore 51.42 3h3; Elexis Guster 51.58 3h2; Carly Muscaro 51.86 3h1; Natasha Hastings 51.43 4h3; Ekundayo Sogbesan 51.81 4h2; Jessica Beard 51.90 4h1; Cameron Pettigrew 51.74 5h3; Zola Golden 52.02 5h1; Jordan Lavender 52.34 6h1; Lexis Lambert 52.40 6h3; Taylor Washington 52.47 5h2; Ciara Short 53.16 6h2; Madeline Kopp 53.35 7h2; Robin Reynolds 53.38 7h1; Brianna Frazier 54.15 7h3; Kendall Baisden 54.22 8h3

800m heats (22) Brenda Martinez 2.02.31 1h1; Shea Collinsworth 2.02.82 2h1, Ajee Wilson 2.02.84 1h4; Dana Mecke 2.02.85 3h1; Kendra Chambers 2.02.89 4h1; Raevyn Rogers 2.03.01 1h3; Samantha Watson 2.03.02 2h3; Laura Roesler 2.03.16 2h4; Chrishuna Williams 2.03.20 3h3; Hanna Green 2.03.27 4h3; Charlene Lipsey 2.03.28 1H2; Ce'Aira Brown 2.03.45 3h4; Hannah Fields 2.03.47 2h2; Emily Richards 2.03.61 3h2; Cecilia Barowski 2.03.62 4h4; Baylee Mires 2.04.20 5h3; Kenyetta Iyevbele 2.04.82 4h2; Olivia Baker 2.05.41 5h4; Madeline Kopp 2.05.52 6h3; Megan krumpoch 2.06.04 7h3; Sadi Henderson 2.06.08 6h4; Rachel Pocratsky 2.06.70 5h2; Rachel Weber 2.06.76 5h1; Meghan Manley 2.06.89 7h4

1.500m heats (22) Kate Grace 4.09.11 1h1; Alexa Efraimson 4.09.65 2h1; Emily Lipari 4.09.84 3h1; Amanda Eccleston 4.10.04 4h1; Shannon Rowbury 4.11.23 1h3; Dominique Hiltz 4.11.24 2h3; Lauren Johnson 4.11.39 3h3; Jenny Simpson 4.11.96 1h2; Shannon Osika 4.11.96 4h3; Sara Vaughn 4.12.52 2h2; Eleanor Fulton 4.13.33 5h3; Angel Piccirillo 4.13.40 5h1; Megan Moye 4.13.65 6h3; Ashley Maton 4.14.17 6h1; Tori Tsolis 4.14.81 7h3; Karisa Nelson 4.15.18 4h2; Heather Kampf 4.15.40 5h2; Kaela Edwards 4.15.43 8h3; Rebecca Mehra 4.15.90 6h2; Lianne Farber 4.16.11 9h3; Grace Barnett 4.17.11 7h2; Stephanie Brown 4.19.93 7h1; Jessica Harris 4.20.27 8h2; Carsyn Koch 4.21.93 10h3; Katrina Coogan 4.22.29 9h2; Madeline Alm 4.22.75 8h1

10.000m (22) 1 Molly Huddle 31.19.86; 2 Emily Infeld 31.22.67; 3 Emily Sisson 31.25.64; 4 Shalane Flanagan 31.31.12; 5 Natosha Rogers 31.54.62; 6 Erin Finn 32.00.46; 7 Liz Costello 32.28.05; 8 Stephanie Bruce 32.45.43; 9 Elaine Balouris 32.48.76; 10 Alia Gray 33.16.54; 11 Allie Kieffer 33.24.78; 12 Chelsea Baase 33.41.04; 13 Lauren LaRocco 33.41.08; 14 Meghan Payton 33.46.69, 15 Kaitlin Gregg Goodman 33.55.86; 16 Bridget Lyons 33.57.72

3.000m St heats (22) Emma Coburn 9.38.68 1h1; Colleen quigley 9.40.63 2h1; Megan Rolland 9.41.13 3h1; Alex Wilson 9.45.79 4h1; Courtney Frerichs 9.47.75 1h2; marisa Howard 9.48.16 2h2; Mel Lawrence 9.48.45 3h2; Sarah Pease 9.48.65 5h1; Stephanie Garcia 9.48.70 4h2; Katie Landwehr 9.48.70 5h2; Jessica Kamilos 9.49.01 6h2; Jamie Cheever 9.49.82 7h2; Emily Oren  9.53.89 6h1; Hope Schmelzle 9.57.08 8h2; Tori Gerlach 9.58.42 7h1; Collier Lawrence 10.01.03 8h1; Caroline Austin 10.04.43 9h1; Rachel Schilkowsky 10.04.79 10h1; Emily De la Bruyere 10.06.34 9h2; Kira Garry 10.07.24 10h2; Breanna Colbenson 10.12.95 11h2; Emily Myers 10.15.16 11h1

TJ (22) 1 Keturah Orji 14.26 (0.5); 2 Tori Franklin 13.80 (-0,2); 3 Andrea Geubelle 13.62 (2.4) and 13.57 (1.8); 4 Viershanie Latham 13.44 (2.5) and 13.12 (1.1); 5 Amber Hugues 13.32 (0.6); 6 Tiffany Flynn 13.30 (1.7); 7 Toni Smith 13.24 (1.2); 8 Blessing Ufodiama 13.20 (2.2)

DT (22) 1 Gia Lewis-Smallwood 62.65; 2 Whitney Ashley 62.20; 3 Valarie Allman 57.93; 4 Rachel Dincoff 56.91; 5 Kelsey Card 56.84; 6 Summer Pierson 56.70; 7 Liz Podominick 55.20; 8 Katelyn Daniels 54.83; 9 Anastasia Jelmini 52.49; 10 Stephanie Trafton 52.23; 11 Brianna Cueva 52.12; 12 Sarah Thornton 52.09

JT (22) 1 Kara Winger 62.80; 2 Ariana Ince 58.32; 3 Rebekah Wales 55.28; 4 Dominique Ouellette 53.54; 5 Channing Wilson 53.03; 6 Alyssa Olin 51.58; 7 Madalaine Stulce 51.24; Audrey Malone 50.62

Thursday, June 22, 2017

Pudasjärvi (Finland), 22.6.2017


Pudasjärvi (Finland), 22.6.2017

Men

JT Jani Kiiskilä 77.72

Arganda del Rey (Spain), 22.6.2017


Arganda del Rey (Spain), 22.6.2017

Men

800m 1 Bilal Ennassri (mar) 1.48.28; 2 Marcos Ramos 1.50.45; SP u18 (5 kg) 1 Nazareno Sasia (arg) 17.31; 2 Lázaro Bonora (arg) 16.52

Saransk (Russia), 20-22.6.2017 -National Champinships u23-


Saransk (Russia), 20-22.6.2017 -National Champinships u23-

Men

100m (20) (0.6) Ihor Obraztsov 10.48; 400m (21) 1 Kirill Lyamin 46.53; 2 Ylya Krasnov 46.60; 3 Danil Peremetov 46.63; 4 Denis Zemlyansky 46.64; 5 Andrey Kukharenko 47.03; 6 Andrey Yefemov 47.29 (47.28 in heats); 800m (21) 1 Nikolay Verbitskiy 1.49.56; 2 Sergey Dubrovskiy 1.49.57; 3 Nikolay Volivetskiy 1.50.36; 5.000m (20) Sergey Petrov 14.09.77; 110mh (20) (0.9) 1 Sergey Solodov 13.90; 2 Aleksandr Kudryavtsev 13.93; 400mh (21) 1 Ivan Loginov 51.07; 2 Pavel Agafonov 51.08; 3 Vladislav Tsygankov 51.93; 3.000m St (21) 1 Konstantin Plokhotnikov 8.41.56; 2 Konstantin Galiullin 8.48.85; HJ (22) 1 Danil Lysenko 2.34; 2 Aleksandr Asanov 2.26; 3 Mikhail Akimenko 2.18; 4 Artem Mylnikov 2.15; PV (21) Daniil Kotov 5.40; LJ (21) 1 Fedor Kiselkov 7.99 (0.0); 2 Vladislav Syaglo 7.76 (1.6); 3 Rail Kutuyev 7.56 (1.2); TJ (22) 1 Denis Obertyshev 16.20 (nwi); 2 Maksim Yunyakin 16.11 (nwi); SP (20) Aleksey Khudyakov 18.01; HT (21) 1 Ivan Aksenov 70.53; 2 Ilya Terentyev 69.63; 3 Igor Yevseyev 67.84; 4 Gleb Volik 67.66; 5 Yuriy Kuziv 67.59; JT (21) Boris Bezdolnyy 70.85

Women

100m (20) (0.4) 1 Aleksandra Tarasova 11.55 (11.44 (2.6) 1h); 2 Marina Sizova 11.79; 200m (21) (0.3) Marina Sizova 23.80; 400m (21) 1 Yana Glotova 52.11; 2 Anastasiya Konkova 52.87; 3 Anastasiya Bednova 52.93; 4 Yekaterina Yukhimchuk 53.71; 800m (21) 1 Yekaterina Alekseyeva (98) 2.04.33; 2 Darya Gorelova 2.04.96; 3 Yekaterina Shmygareva 2.05.17; 4 Inessa Gussarova 2.05.40; 5 Alisa Siblani 2.06.18; 6 Tatyana Peredunova 2.06.19; 7 Viktoriya Zemlyantseva 2.06.38; 1.500m (22) 1 Yekaterina Sokolova 4.17.76; 2 Inessa Gusarova 4.17.98; 5.000m (20) Anna Belokobylskaya 16.08.76; 2 Olga Nikolayeva 16.29.44; 100mh (20) (0.1) 1 Anastasiya Nikolayeva 13.19; 2 Viktoriya Pohrebnyak 13.46; 3 Veronika Chervinskaya 13.47; 400mh (21) 1 Yekaterina Tyurina 58.61; 2 Kseniya Volkova 59.32; HJ (21) 1 Natalya Aksenova 1.88; 2 Irina Iliyeva 1.86; PV (20) 1 Polina Knoroz 4.45; 2 Mariya Zakharutkina 4.35; 3 Anastasiya Sadovnikova 4.35; 4 Irina Ivanova 4.15; 5 Alona Lutkovskaya 4.15; 6 Darya Ignatova 4.15; LJ (21) 1 Polina Lukyanenkova 6.36 (2.5) and 6.30 (0.9); 2 Yekaterina Kropivko 6.20 (3.3); 3 Zhanna Zelikova 6.18 (1.3); TJ (22) 1 Mariya Suntsova 13.33 (nwi); 2 Anastasiya Kolbasova 13.21 (nwi); SP (20) 1 Alona Bugakova 17.67; 2 Yelena Bezruchenko 16.09; 3 Arina Moiseyeva 15.51; DT (22) Alena Belyakova 53.03; 2 Anastasiya Vityugova 51.22; HT (21) 1 Sofiya Palkina 67.93; 2 Natalya Pospelova 63.12; 3 Olga Shishimorova 59.36; JT (22) 1 Yekaterina Starygina 51.73; 2 Aliya Buzanakova 50.78

Malmö (Sweden), 21.6.2017


Malmö (Sweden), 21.6.2017

Men

SP Viktor Gardenkrans 18.35; DT 1 Simon Pettersson 62.03; 2 Niklas Arrhenius 58.73; 3 Viktor Gardenkrans 56.35; 4 Nicholas Percy (gbr) 54.10; DT u20 (1,75 kg) Wictor Pettersson 56.80

Women

DT Lisa Brix 53.44

Kropyvnytskyy (Ukraine) -National Championships u23-


Kropyvnytskyy (Ukraine) -National Championships u23-

Men

100m (21) (0.6) Danylo Kurta 10.54 (10.40 (1.6) 1h4); 800m (22) 1 Roman Fesenko 1.49.71; 2 Oleksandr Karpenko 1.49.76; 3 Dmytro Kovalchuk 1.50.11; 110mh (21) (1.5) Bohdan Chornomaz 14.06; 400mh Mykyta Chesak 51.98; HJ (22) 1 Viktor Lonskyy 2.25; 2 Vadym Kravchuk 2.21; 3 Serhiy Spilnyak 2.17; 4 Roman Kuzminov 2.15; LJ (21) 1 Vladislav Mazur 8.01 (0.3); 2 Bohdan Yedorov 7.76 (0.0); 3 Ihor Honchar 7.66 (0.8); 4 Yaroslav Isachenkov 7.56 (0.0); TJ (22) Yaroslav Isachenko 16.12 (0.0); HT (22) 1 Volodymyr Myslivchuk 70.75; 2 Serhiy Perevoznikov 66.91; JT (21) Matviy Krutiyenko 71.88

Women

100m (21) (2.7) Anastasiya Holyenyeva 11.74 (11.75 (1.0) 1h3); 400m (22) 1 Dzhoys Koba 54.15; 2 Dariya Stavnycha 54.40; 800m (22) 1 Yuliya Pikalova 2.07.08; 2 Natalya Pyrozhenko 2.07.31; 1.500m (21) Yulia Moroz 4.27.72; 5.000m (21) Maryna nemchenko 16.37.34; 100mh (21) (2.2) 1 Olena Malyarenko 13.67; 2 Nataliya Ruchkivska 13.68 (13.52 (2.6) 1h1); HJ (22) 1 Iryna Herashchenko 1.95; 2 Yuliya Levchenko 1.91; 3 Liliya Klintsova 1.83; PV (22) Marina Kilypko 4.40; LJ (21) Alina Shukh 6.18 (1.1); TJ (22) Kateryna Popova 13.28 (0.8); HT (22) 1 Viktoriya Sakhno 62.70; 2 Viktoriya Holda 59.88; 3 Yelizaveta Sukhanova 59.82; 4 Yuliya Kysylova 59.60; JT (21) Alina Shukh 53.18

Lee Valley (Great Britain), 21.6.2017


Lee Valley (Great Britain), 21.6.2017

Men

100m (0.2) 1 Adeseye Ogunlewe (ngr) 10.39; 2 Ade Adewale 10.43 (10.42 (0.4) 3h2); 3 Emmanuel Stephens 10.44; 4 Confidence Lawson 10.44 (10.44 (0.4) 4h2); 5 David Bolarinwa 10.46; 6 Omar Grant 10.49 (10.36 (0.4) 1h2)

Women

100m A (-0,4) Ashleigh Nelson 11.30; 100m B (0.7) 1 Kristal Awuah (99) 11.73; 2 Torema Thompson 11.79

Szombathely (Hungary), 21.6.2017


Szombathely (Hungary), 21.6.2017

Men

DT 1 Zoltan Kovago 59.34; 2 Peter Savanyu 54.89; HT 1 Bence Halasz 74.23; 2 Akos Hudi 71.37; 3 Zoltan Fabian 64.80; 4 Baltin Horvath 64.69; HT u20 (6 kg) 1 Daniel Raba 74.64; 2 Gabor Sandor Czeller 65.99; HT u18 (5 kg) 1 Donat Varga 76.28; 2 Benedek Doma 65.11

Women

HT 1 Reka Gyuratz 71.27 NR u23; 2 Nikola Lomnicka (svk) 66.26; 3 Cintia Gergelics 65.30; 4 Eva Orban 63.11; HT u18 (3 kg) Zsanett Nemeth 66.78

Cardiff (Great Britain), 21.6.2017


Cardiff (Great Britain), 21.6.2017

Men

100m (1.0) Samuel Gordon 10.43; PV Nick Cruchley 5.20

Women

100mh (3.1) Caryl Granville 13.63; PV 1 Henrietta Paxton 4.25; 2 Molly Caudery u20 4.25; 3 Lucy Bryan 4.15

Ottawa (Canada), 21.6.2017


Ottawa (Canada), 21.6.2017

Men

1.500m Kevin Robertson (98) 3.44.90; DT Tim Nedow 56.47

Wednesday, June 21, 2017

Barcelona (Spain), 21.6.2017

Barcelona (Spain), 21.6.2017
Men
1.500m 1 Ibrahim Chakir 3.46.70; 2 Abdessamad Oukhlefen (mar) (98) 3.47.76; 3 ...4 Aaron Las Heras (2000) 3.49.87; DT u20 (1.75 kg) 1 Aaron Solá 54.78; 2 Daniel Collar 54.62; HT u18 (5 kg) David Martín 66.39
Women
1.500m Ingrid Pino 4.26.15; PV 1 Laura Weyrowitz (ger) 4.10; 2 Laura Clemente 4.00; HT Laura Redondo 64.74

Saarijärvi (Finland), 21.6.2017


Saarijärvi (Finland), 21.6.2017

Men

800m Jerry Moutsau (rsa) 1.51.16; LJ Joona Kokola 7.58 (1.9); JT 1 Teemu Wirkkala 78.56; 2 Eetu Vanhamäki 74.71; 3 Jani Kiiskilä 74.26; 4 Sampo Lehtola 73.00; 5 Toni Lifländer 72.63

Women

100m (4.4) 1 Aino Pulkkinen 11.54; 2 Anna Hämäläinen 11.61; 3.000m 1 Saija Seppä (98) 9.32.56; 2 Kaisa Tyni 9.35.72, TJ Senni Salminen 13.06 (2.0); HT 1 Krista Tervo 66.56; 2 Inga Linna 64.34; 3 Suvi Koskinen 64.28; 4 Kiira Väänänen (99) 59.36; JT 1 Lina Muze (lat) 54.76; 2 Oona Sormunen 53.92; 3 Saara Lipsanen 52.00

Rosny-sous-Bois (France), 21.6.2017


Rosny-sous-Bois (France), 21.6.2017

Women

3.000m 1 Cecile Lejeune (98) 9.27.06; 2 Meline Rollin (98) 9.43.14

Venissieux (France), 21.6.2017


Venissieux (France), 21.6.2017

Men

HT u20 (6 kg) Earwyn Abdou 70.16

Women

HT Aline Salut 60.23

Eibar (Spain), 20.6.2017


Eibar (Spain), 20.6.2017

Women

JT Arantza Moreno 53.32

Grenoble (France), 21.6.2017 -Meeting National 2-


Grenoble (France), 21.6.2017 -Meeting National 2-

Men

400m Gilles Grossmann-Wirth 47.96

Women

100mh (0.3) Clemence Vifquin 13.62; JT 1 Alexia Kogut Kobiak 55.94; 2 Alexie Alais 55.68, 3 Margaux Nicollin 55.54; 4 Violene Granger 50.89

Nembro (Italy), 21.6.2017


Nembro (Italy), 21.6.2017

Men

800m 1 Gabriele Aquaro 1.48.34; 2 Abdelhakim Elliasmine (99) 1.50.25; 3 Guido Lodetti 1.50.37; 4 Simone Marinoni 1.50.57; 5 Michele Oberti 1.50.70; 110mh u18 (0,91m) (-1,0) Federico Piazzalunga 14.11

Women

100mh (1.6) Micol Cattaneo 13.43

La Chaux-de-Fonds (Switzerland), 21.6.2017


La Chaux-de-Fonds (Switzerland), 21.6.2017

Women

800m Simon Naizgi (eri) 2.03.33

Thun (Switzerland), 21.6.2017


Thun (Switzerland), 21.6.2017

Men

100m (0.0) Florian Clivaz 10.48 (10.47 (0.7) 1h1); 200m h1 (-0,4) Bastien Mouthon 21.12; 800m h1 1 Pascal Furtwrängler 1.50.25; 2 Arnaud Dupré 1.50.99; 3 Robin Oester (99) 1.51.46; P Stefan Wieland (98) 17.19

Women

1.500m 1 Antje Pfüller (2002) 4.25.68; 2 Kerstin Rubin 4.26.23; 3 Laura Giudice (2002) 4.28.46; 4 Sibylle Häring (2000) 4.28.87; 100mh (1.4) Caroline Agnou 13.67; PV Fanny Leimgruber 4.00

Scandiano (Italy), 20.6.2017 -Memorial Brevini-


Scandiano (Italy), 20.6.2017 -Memorial Brevini-

Men

800m 1 Francesco Conti 1.48.30; 2 Enrico Riccobon 1.48.31; 3 Gabriele Bizzotto 1.48.54; 4 Merihun Crespi 1.48.60; 5 Ricardo Tamassia 1.48.62; 6 AlessandroDal Ben 1.49.66; 7 Enrico Brazzale 1.50.14

Aubiere (France), 21.6.2017


Aubiere (France), 21.6.2017

Men

HT u20 (6 kg) Yann Chaussinand 73.68

Metz (France), 20.6.2017


Metz (France), 20.6.2017

Men

LJ Augustin Bey 7.71 (0.4)

Pontoise (France), 20.6.2017 -Meeting de Cergy-

Pontoise (France), 20.6.2017 -Meeting de Cergy-
Men
100m A (0.3) 1 Adama Jammeh (gam) 10.30; 2 Amaury Golitin 10.35; 3 Bastien Anyla 10.54; 4 Bruno Naprix 10.54; 5 Aurelien Larue (2001) 10.73; 400m A 1 Ludvy Vaillant 45.92; 2 Mamoudou-Eliman Hanne 46.41; 3 Thomas Jordier 46.86; 4 Gilles-Anthony Afoumba (cgo) 46.90; 5 Miloud Laredj (alg) 47.06; 6 Gilles Biron 47.26; 7 Loic Naprix 47.84; 8 Ismael Daffe 47.92; 400m B Kavan Le Guen 47.84; 800m 1 Azeddine Habz (mar) 1.50.44; 2 Abdelmajid Azzaoui (mar) 1.50.63; 110mh (1.5) 1 Loic Desbonnes 13.72; 2 Dylan Caty 13.72; 3 Rami Gharsalli (tun) 13.94; 4 Richard Diawara-Matingou 14.07; 110m u18 (0,91m) (1.8) 1 Thomas Wanaberbecq 13.58; 2 Walid Zahrani 13.91; 3 Kenny Fletcher 13.99; PV 1 Axel Chapelle 5.71; 2 Baptiste Boirie 5.65; 3 Arnaud Art (bel) 5.53; 4 Alioune Sene 5.41; TJ 1 Hugo Mamba Schlick 16.00 (0.2); 2 Lucas Merinon 15.66 (0.3); 3 Al Assane Fofana (98) 15.62 (0.6); SP u20 (6 kg) Fred Moudani-Likibi 18.44
Women
100m A (0.5) 1 Stella Akakpo 11.36; 2 Gina Bass (gam) 11.36; 3 Sarah Richard Mingas (98) 11.62; 4 Nasrane Bacar 11.63; 5 Cynthia Leduc 11.74 (11.72 (0.8) 1h2); 400m Noelie Yarigo (ben) 53.38, 2 Lena Kandissounon 54.22; 800n Corane Gazeau 2.03.09; 100mh (1.3) 1 Pauline Salies 13.22; 2 Coralie Comte 13.32; 3 Chrystie Lange 13.47 (13.42 (0.9) 3h1); 4 Fanny Quenot 13.57; 5 Elisa Girard-Mondoloni 13.63 (13.59 (0.9) 4h1); in heats: Chloe Fagon 13.65 (1.4) 1h2; PV 1 Ninon Guillon-Romarin 4.55; 2 Solene Guiloineau 4.31; 3 Marie-Leonore Ribeiro Tavares (por) 4.31; 4 Marion Buisson 4.16; 5 Charlotte Gaudy 4.16; 6 Gil Le Bris-Finot 4.01; TJ Sokhna Galle 13.44 (1.4); SP Rose Pierre-Louis 15.58; DT 1 Pauline Pousse 57.65; 2 Melanie Pingeon 53.61; 3 Marie-Francine Mvoto Abeng 53.56

Potsdam (Germany), 21.6.2017


Potsdam (Germany), 21.6.2017

Men

PV Philip Kass (98) 5.00

Women

PV u18 Leni-Freyja Wildgrube (2001) 4.10

Minden (Germany), 21.6.2017


Minden (Germany), 21.6.2017

Men

200m (0.0) Alexander Kosenkow 21.30

Kropyvnytskyi (Ukraine), 18-20.6.2017 -National Youth Championships-


Kropyvnytskyi (Ukraine), 18-20.6.2017 -National Youth Championships-

Men

100m (18) (0.9) Oleksandr Savenko 10.65; 400m (19) Yaroslav Demchenko 48.55; 110mh (0,91m) (18) (0.7) Daniyil Kashchenko 14.08; DT (1,5 kg) (18) 1 Oleksiy Kyrylin 62.02; 2 Yevhen Maskymenko 53.31; HT (5 kg) (19) 1 Mykhaylo Kokhan 81.20; 2 Bohdan Potrus 72.50; 3 Danylo Fedorov 71.90; 4 Danylo Samorokov 69.45; 5 Doryn Zhunku 63.96

Women

200m (20) (0.6) Tetyana Kaysen 24.72; 400m (19) Maryana Shostak 55.99; HJ (19) Yaroslava Mahuchikh 1.80; SP (3 kg) (18) Tetyana Kravchenko 16.85; HT (3 kg) (19) Valeriya Ivanenko 61.82

Kobenhavn (Denmark), 20.6.2017 -Copenhagen Athetics Games-


Kobenhavn (Denmark), 20.6.2017 -Copenhagen Athetics Games-

Men

100m (0.2) 1 Sydney Siame (zam) 10.23; 2 Jonathan Quarcoo (nor) 10.30; 3 Deji Tobais 10.33; 4 Sean Safo-Antwi (gha) 10.38; 5 Michal Bryan (ger) 10.44; 6 Fredrik Schou 10.50; in heats: Kristoffer Hari 10.47 (0.4) 1h1; Anaso Jobodwana (rsa) 10.56 (0.4) 2h1

400m 1 Saddam Koumi (sud) 46.98; 2 Delano Williams (gbr) 47.40; 3 Conrad Williams (gbr) 47.43; 4 Nick Ekelund-Arenander 47.95; 5 Marquis Caldwell 48.01

800m 1 Rynhardt van Rensburg (rsa) 1.48.51; 2 Mateusz Borkowski (pol) 1.48.91; 3 Henco Uys (rsa) 1.49.53; 4 Andreas Roth (nor) 1.49.78; 5 5 Joakim Andersson (swe) 1.49.98; 6 William Devantier (2000) 1.50.63

110mh (1.0) 1 Andreas Martinsen 13.50 NR; 2 Nicholas Hough (aus) 13.59; 3 Hassane Fofana (ita) 13.83; 4 Koen Smet (ned) 13.84; 5 Elmo Lakka (fin)n 13.86; 6 Edirin Okoro (gbr) 13.94; 7 Vladimir Vukicevic (nor) 14.02; 8 Alex Al-Ameen (ngr) 14.09

400mh 1 Jaak-Heinrich Jagor (est) 50.16; 2 Omar Cisneros (cub) 50.27; 3 Sebastian Rodger (gbr) 50.65; 4 Johannes Hardus Maritz (nam) 50.73; 5 Hamman Le Roux (rsa) 51.15; 6 Cristian Morton (ngr) 52.01; 7 Michael Cochrane (nzl) 52.34

3.000m St 1 Ole Hesselbjerg 8.39.27; 2 Zak Seddon (gbr) 8.41.11; 3 Kaur Kivistik (est) 8.45.76; 4 Elmar Engholm 8.47.03; 5 Sibusiso Madikizela (rsa) 8.50.79; 6 Chris Dulhanty (can) 8.52.18

PV 1 Harry Coppell (gbr) 5.40; 2 Charlie Myers (gbr) 5.40; 3 Luke Cutts (gbr) 5.30; 4 Alessandro Sinno (ita) 5.20; 5 Rasmus Jorgensen 5.20

LJ 1 Ingar Kiplesund (nor) 7.62 (0.0); 2 Thobias Nilsson Montler (swe) 7.62 (0.0); 3 Julian Howard (ger) 7.56 (0.0); 4 Benjamin Gabrielsen 7.48 (1.7); 5 Florian Oswald 7.47 (1.5); 6 Sebastian Pedersen 7.42 (1.2); 7 Allan Hamilton (gbr) 7.41 (0.0)

Women

100m (0.6) 1 Mathilde Kramer 11.60 (11.59 (1.9) 1h1); 2 Rebecca Campsall (gbr) 11.62; 3 Gemma Acheampong (gha) 11.75 (11.73 (1.9) 2h1)

100mh (2.2) 1 Lindsay Lindley (ngr) 13.06; 2 Sydney Griffin (usa) 13.51; 3 Mette Graversgaard 13.55; 4 Amanda Hansson (swe) 13.78; 5 Emma Tuvesson (swe) 13.93; in heats: Mobolaji Adeokun )ngr9 13.67 (1.7) 1h1

400mh 1 Arna Gudmunsdottir (isl) 56.59; 2 Emilia Ankiewicz (pol) 57.51; 3 Ese Okoro (gbr) 57.81; 4 Axelle Dauwens (bel) 58.03; 5 Aishan Naibe-Wey (sle) 59.14; 6 Meghan Beesley (gbr) 59.78

LJ 1 Milena Mitkova (bul) 6.26 (0.1); 2 Rebecca Chapman (gbr) 6.23 (0.2); 3 Martha Traore 6.16 (2.6) and 6.09 (1.9); 4 Anne-Mari Lehtiö (fin) 6.08 (0.0); 5 Sarah McCarthy (irl) 6.06 (-0,3)

TJ 1 Liuba Zaldívar (cub) 13.66 (0.2); 2 Sinead Gutzmore (gbr) 13.39 (2.6) and 13.32 (2.0); 3 Janne Nielsen 13.10 (1.2)

SP 1 Paulina Guba (pol) 18.24; 2 Fanny Roos (swe) 17.77; 3 Agnieszka Maluskiewicz (pol) 16.08; 4 Trine Mulbjerg 15.30

Tuesday, June 20, 2017

Praha (Czech Republic), 20.6.2017


Praha (Czech Republic), 20.6.2017

Men

PV 1 Jan Kudlicka 5.70; 2 Mareks Arents (lat) 5.51; 3 Emmanouil Karalis (gre) (99) 5.51; Michal Balner 5.51

Women

PV 1 Romana Malacová 4.61; 2 Jirina Ptacniková 4.56; 3 Alysha Newman (can) 4.51; 4 Amalie Svabiková 4.41; 5 Justyna Smiatenka (pol) 4.21; 6 Aneta Morysková 4.21; 7 Nikol Jiroutová 4.08; 8 Zuzana Prazaková 4.08

Velenje (Slovenia), 20.6.2017


Velenje (Slovenia), 20.6.2017

Men

100m (0.9) 1 Wayde Van Niekerk (rsa) 9.94; 2 Emile Erasmus (rsa) 10.12; 3 Henricho Bruintjies (rsa) 10.14; 4 Reynier Mena (cub) 10.26; 5 Roberto Skyers (cub) 10.51

400m h3 1 Isaac Makwala (bot) 45.12; 2 Mateo Ruzic (cro) 46.13; 3 Lorenzo Valentini (ita) 47.36; 4 Jernej Jeras 47.71; 5 Mateo Parlov (cro) 47.85; 6 Gregor Grahovac (2000) 47.86; 7 Jure Grkman (99) 47.99; h2 1 Zoltan Kovacs (hun) 47.54; 2 Lovro Mesec Kosir (99) 47.92

800m h3 1 Amel Tuka (bih) 1.45.34; 2 Antoine Gakeme (bdi) 1.46.08; 3 Jacob Rozani (rsa) 1.46.33; 4 Jamal Hairane (qat) 1.47.04; 5 Alexander Sampao (ken) 1.47.38; 6 Jan Kubista (cze) 1.47.41; 7 Jan Petrac 1.47.80; 8 Astrit Kryeziu (kos) 1.48.19; 9 Abedin Mujezinovic (bih) 1.48.80; 10 Benjamin Kovacs (hun) 1.49.07

PV 1 Ernest John Obiena (phi) 5.50; 2 Robert Renner 5.50

LJ 1 Maykel Masso (cub) (99) 7.91 (0.0); 2 Strahinja Jovancevic (srb) 7.75 (0.4)

SP 1 Filip Mihaljevic (cro) 20.14; 2 Hamza Alic (bih) 19.51; 3 Blaz Zupancic 18.87; 4 Matija Carek (cro) 18.32

DT 1 Filip Mihaljevic (cro) 62.38; 2 Roland Varga (cro) 61.09; 3 Jordan Young (can) 60.48; 4 Martin Maric (cro) 60.25; 5 Shamsuddin Mohd Irfan (mas) 60.12; 6 Robert Szikszai (hun) 59.17; 7 Ibrahim Moaaz (qat) (99) 57.68; 8 Tadej Hribar 57.10

JT 1 Hamish Peacock (aus) 81.82; 2 Dejan Mileusnic (bih) 80.10; 3 Jaroslav Jilek (cze) 76.86; 4 Matija Kranc 75.98; 5 Vedran Samac (srb) 73.56; 6 Blaz Marn 70.14

Women

200m (-0,3) 1 Tamzin Thomas (rsa) 23.82; 2 Tami Scancar (2000) 24.29

400m h3 1 Anita Horvat 52.18; 2 Agata Zupin (98) 52.29; 3 Lydia Jele (bot) 52.97; 4 Maja Ciric (srb) 53.94; 5 Leni Shida (aut) 53.95; 6 Kristina Dudek (cro) 54.41; h2 1 Jerneja Smonkar 54.91; 2 Zala Istenic (2002) 55.66

1.500m 1 Brittany McGowan (aus) 4.13.91; 2 Viktoria Gyurkes (hun) 4.14.08; 3 Joyce Mattagliano (ita) 4.18.40, 4 Marusa Mismas 4.19.91; 5 Anastasia Marinakou (gre) 4.19.98

100mh (-0,9) 1 Rikenette Stenkamp (rsa) 13.03; 2 Greta Kerekes (hun) 13.47

HJ 1 Marusa Cernjul 1.89; 2 Ana Simic (cro) 1.89; 3 Erika Furlani (ita) 1.89; 4 Emma Nuttall (gbr) 1.80; Jossie Graumann (ger) 1.80; 6 Lara Omerzu (98) 1.80

PV Tina Sutej 4.40

LJ 1 Kaiza Karlen (swe) (98) 6.37 (0.6); 2 Neja Filipic 6.33 (1.3); 3 Maja Bedrac 6.32 (0.4); 4 Lynique Prinsloo (rsa) 6.25 (0.8); 5 Nika Ude (2000) 6.07 (0.8)

TJ Petra Koren 13.06 (-1,7)

DT 1 Sandra Perkovic (cro) 69.58; 2 Veronika Domjan 57.65; 3 Dora Kerekes (hun) 51.52; 4 Marija Tolj (cro) (99) 51.50

JT 1 Eda Tugsuz (tur) 63.93; 2 Martina Ratej 61.14

Chester-le-Street (Great Britain), 19.6.2017 -BMC Races-


Chester-le-Street (Great Britain), 19.6.2017 -BMC Races-

Women

800m mixed race Laura Weightman 2.02.67; 2 Jacqueline Fairchild 2.03.52; Stacey Smith 2.06.68

Espoo (Finland), 20.6.2017


Espoo (Finland), 20.6.2017

Men

PV 1 Pal Haugen Lillefosse (nor) (2001) 5.10; 2 Jere Keskinen (99) 5.05, JT u18 (700g) Atte Sailola 72.30

Women

PV u18 Saga Andersson 4.20; SP u18 (3 kg) Kaisu Eskelinen 15.40, HT u18 (3 kg) 1 Julia Kivinen 60.20; 2 Emma Uosukainen 59.57;  JT u20 1 Elina Kinnunen 52.39; 2 Suvi Kemppainen 51.82; 3 Kms Walk 1 Enni Nurmi 13.13.63; 2 Elisa Neuvonen 13.28.96

Helsinki (Finland), 19.6.2017


Helsinki (Finland), 19.6.2017

Men

HT 1 Aaron Kangas 66.28; 2 Joachim Koivu 63.30; HT u20 (6 kg) Marco Kammer 63.91; HT u18 (5 kg) Ville Vihersalo 62.83

Women

HT 1 Inga Linna 63.33; 2 Tiina Rinnekari 60.09

Pardubice (Czech Republic), 19.6.2017


Pardubice (Czech Republic), 19.6.2017

Men

TJ Jiri Vondracek 16.07 (1.2); SP 1 Ladislav Prasil 20.00; 2 Martin Stasek 18.41; 3 Martin Novak 18.31; DT 1 Martin Stasek 57.09; 2 Tomas Vonavka 55.94; HT Miroslav Pavlicek 67.26

Women

400m Tereza Petrzilková 54.74; LJ Katerina Hysková 6.16 (0.6); TJ Lucie Majková 13.65 (0.0); SP Petra Klementova 15.38, DT Eliska Stanková 55.70, HT 1 Tereza Kralová 66.27; 2 Katerina Chlupová 61.24; 3 Lenka Valesova 61.06; 4 Martina Kluková 58.47; 5 Adela Korecková 58.28

Greensboro -NC- (United States), 16-18.6.2017 -New Balance Nationals-


Greensboro -NC- (United States), 16-18.6.2017 -New Balance Nationals-

High School competition

Men Championship

100m (17) (1.0) 1 Anthony schwartz 10.27; 2 Coleton Beck 10.41; 3 Ronald Fuller 10.42; 4 Rikkoi Brathwaite (bvi) 10.43; 5 Khance Meyers 10.43; 6 Okheme Moore 10.49; 200m (18) (-1,4) 1 Tyrese Cooper 20.99 (20.78 (-0,7) 1h4); 2 Anthony Schwartz 21.11 (20.99 (-1,7) 1h5); 3 Khance Meyers 21.34; in heats: Okheme Moore 21.19 (-1,7) 2h5; 400m (18) Tyrese Cooper 45.81 1h7; Jovahn Williamson 46.53 1h6; Onyedikachi Ohia-Enyia 46.71 2h6; Kyree Johnson 47.02 2h7; Hunter Woodhall 47.09 3h7; Igo Grimes 47.19 1h5; Aaron Robinson 47.27 1h4; Brian Faust 47.34 3h6; Trey Johnson 47.47 4h6, Jon Maas 47.54 5h6; 800m (18) 1 Rey Rivera 1.50.47; 2 Cameron Cooper 1.51.33; 5.000m (16) 1 Ryan Oosting 14.36.13; 2 Ben Varghese 14.37.21; 110mh (17) (0.6) 1 Noah Green 13.53; 2 Eric Edwards 13.54; 3 Charles Brockman 13.60; 4 Tryone Bryan 13.78; 5 Tai Brown 13.86; in heats: Cedric McGriff 13.85 (-1,5) 1h2; 400mh (18) 1 Thomas Burns 50.63; 2 Cory Poole 50.82; 3 Charles Brockman 50.98; 2.000m St (17) Shane Henderson 5.54.77; HJ (18) 1 Daniel Claxton 2.14; 2 Nate Patterson 2.14; 3 Safir Scott 2.14; PV (18) Erick Duffy 5.21; LJ (18) Brandon Hicklin 7.43 (2.5); SP (17) 1 Jordan Geist 23.16; 2 Jordan West 20.69; 3 Joshua Sobota 20.11; 4 John Meyer 20.11; 5 Robert Harrell 19.68; 6 Madias Lopr 19.14; DT (18) 1 Turner Washington 68.03; 2 Jordan Geist 61.50, 3 Jake Koffman 60.69; 4 Jordan West 59.31; HT (17) 1 Jordan Geist 72.78; 2 Jacob Wickey 64.92; 3 Michael Feldman 64.85, 4 Steven Feldman 64.52; JT (17) Liam Christensen 69.49

Men Emerging Elite

200m (17) (-1,6) Sayyid Saunders 21.38; 400m (16) Masaki Aerts 47.96; 110mh (16) (-1,2) Cedric McGriff 13.90; DT Randy Prince 54.38

Men Freshman

400m (16) 1 Ashton Allen 47.62; 2 Tahje Flemmings 47.63

Women Championship

100m (17) (0.9) 1 Symone Mason 11.27; 2 Twanisha Terry 11.37, 3 Thelma Davies 11.43; 4 Tamara Clark 11.46; 5 Kynnedy Flannel 11.47; 6 Ashley Seymour 11.48; 7 Daija Lampkin 11.54; 8 Alexa Rossum 11.63; 200m (18) (-1,6) 1 Kynnedy Flannel 23.72; 2 Daija Lampkin 23.80 (23.53 (-1,6) 1h4); 3 Abby Steiner 23.81; 4 Alexa Rossum 23.81; 400m (18) Lynna Irby 52.83 1h5; Taylor Manson 53.18 2h5; Sterling Lester 53.36 3h5; Syaira Richardson 53.40 4h5; Kimberly Harris 53.51 1h4; Morgan Burks-Magee 53.75 5h5; Britton Wilson 53.77 6h5; Brooke Jaworski 53.98 2h4; 800m (18) 1 Samantha Watson 2.05.70, 2 Athing Mu 2.07.70; 3 Alexis Delgizzo 2.07.83; 1 Mile (18) Katelyn Tuohy 4.45.95; 2 Miles (17) Kelsey Chmiel 10.10.44; 5.000m (16) 1 Jessica Lawson 16.38.54; 2 Amanda Vestri 17.05.49; 3 Kayla Windemuller 17.05.88; 4 Grace McLaughlin 17.09.08; 100mh (17) (1.9) 1 Tia Jones 13.03; 2 Chanel Brissett 13.12; 2 Emily Sloan 13.54; 4 Kori Carter 13.56; 400mh (18) 1 Sydney McLaughlin 54.22; 2 Deandreah Young 57.51; 3 Amira Aduma 59.18; 4 Lauren Hoffman 59.30; 2.000m St (17) Alexandra Harris 6.45.32; HJ (18) 1 Jenna Rogers 1.85; 2 Jelena Rowe 1.80; 3 Morgan Smalls 1.80; PV (17) 1 Anna Watson 4.19; 2 Katie Jones 4.10; Carson Dingler 4.10; 4 Becky Arbiv 4.10; LJ (18) 1 Sophia Falco 6.22 (0.8); 2 Kyneddy Flannel 6.16 (2.3); TJ (17) Jasmine Moore 13.29 (0.9); SP (18) 1 Alyssa Wilson 16.73; 2 Kathleen Young 15.68; DT (17) Alyssa Wilson 54.74; HT (18) Jillian Shipee 58.78

Women Emerging Elite

100m (16) (-1,2) Lashanti Williams 11.85; 200m (17) (-2,5) 1 Kimberly Harris 23.86; 2 Kiya Oviosun 23.97; 3 Stephanie Davis 24.05; 400m (16) 1 Janae Barksdale 54.28; 2 Nyjari McNeil 54.65

Women Freshman

100m (16) (-0,7) 1 Jasmine Jones 11.86; 2 Zahria Allers 11.87; 3 Zarie Dumas 11.88; 400m (16) 1 Shaniya Hall 54.33; 2 Alysia Johnson 54.35

Monday, June 19, 2017

Monterrey (Mexico), 16-18.6.2017 -National Championships-


Monterrey (Mexico), 16-18.6.2017 -National Championships-

Men

100m (16) (1.6) 1 Heber Gallegos 10.35; 2 Iván Moreno 10.56; 200m (18) (-1,5) 1 Rafael Vázquez (ven) 20.98; 2 Heber Gallegos 21.00, 3 Juan Alanis 21.03; 4 Iván Moreno 21.28; 400m (17) 1 Alberto Aguilar (ven) 46.61; 2 Valente Mendoza 46.68; 3 Edgar Ramírez 46.85; 4 Luis Avilés 46.99; 5 Pablo Orduña 47.98; 800m (18) 1 Jesús Toantiu López 1.46.05; 2 José Rodríguez 1.48.14; 5.000m (17) Mario Pacay (gua) 14.11.88; 110mh (17) (0.6) 1 Genaro Rodríguez 13.88 (13.79 (1.9) 1h1); 2 Salvador García 13.94; 400mh (18) 1 Gerber Blanco (gua) 51.03; 2 Alejandro Orozco 51.22; 3 Sergio Esquivel (99) 51.64; 4 Pablo Ivañez (esa) 51.73; 5 Fernando Vega (98) 51.78; HJ (18) 1 Edgar Rivera 2.24; 2 Roberto Vilches (99) 2.20; 3 Arturo Abascal 2.20; LJ (16) 1 Juan Miguel Echevarría (cub) (98) 8.17 (-0,1); 2 Maykel Vidal (cub) (2000) 7.70 (2.7); 3 Luis Rivera 7.56 (0.1); TJ (18) 1 Jordanys García (dmn) 17.02 (1.7); 2 Albert Alvarez 16.67 (-0,1); SP (169 1 Dillon Simon (dmn) 18.67; 2 Uziel Muñoz 17.68; 3 Mario Cota 17.62; DT (18) Mario Cota 57.89; HT (16) 1 Diego del Real 73.60; 2 Abraham Parra 63.72; 3 Miguel Zamora (cub) 63.14; JT (17) 1 Josue Menéndez 76.54; 2 David Carreón 76.21; 3 Ronny Cedeño (cub) 70.86; 20 Kms Walk (17) 1 Eder Sánchez 1.22.27.61; 2 Pedro Gómez 1.22.47.91; 3 Jesús Vega 1.23.12.85; 4 José Doctor 1.24.18.89

Women

100m heats (16) Adriana Rodríguez 11.70 (1.0) 1h1; 200m (18) (1.6) 1 Iza Flores 23.24; 2 Dania Aguillón 23.40; 3 Maria Talamante 24.03; 400m (17) 1 Roxana Gómez (99) 51.59; 2 Paola Morán 52.96; 3 Natali Brito 53.29; 4 Gabriela Medina 53.38; 800m (18) 1 Ana Gómez 2.04.34; 2 Gabriela Medina 2.04.63; 3 Hannia Palafox 2.06.20; 4 Pilar Covarrubias 2.06.21; 1.500m (16) 1 Gabriela Eleno 4.24.86; 2 Brenda Flores 4.25.62; 3 Margarita Hernández 4.26.13; 5.000m (18) 1 Brenda Flores 16.04.17; 2 Margarita Hernández 16.06.58; 3 Kathya García 16.20.89; 4 Ursula Sánchez 16.24.54; 100mh (17) (1.6) 1 Adriana Rodríguez 13.52; 2 Mariaqueta Rodríguez 13.58; 3 Gabriela Santos 13.66; 400mh (18) Zudikey Rodríguez 56.75; HJ (17) Ximena Esquivel 1.81; PV (17) 1 Carmelita Correa 4.25; 2 Alisandra Negrete 4.00; 3 Martha Villalobos 4.00; LJ (18) 1 Susana Hernández 6.36 (0.7); 2 Alondra Bravo 6.31 (1.5); 3 Teresa Sauceda 6.28 (2.3); 4 Yvonne Treviño 6.25 (0.4); 5 Gloria Maldonado 6.24 (1.3); TJ (16) 1 Davisleydis Velasco 8cub) 13.55 (0.7); 2 Ivonne Rangel 13.06 (0.3); SP (17) 1 María Fernanda Orozco 16.61; 2 Laura Pulido 15.89; DT (16) Alma Pollorena (98) 51.13; JT (17) 1 Luz María Castro 55.25; 2 Marisleisis Duarte (cub) 54.84; 20 Kms Walk (16) 1 María Guadalupe González 1.33.26.74; 2 María Guadalupe Sánchez 1.35.10.11; 3 Ilse Guerrero 1.35.36.49; 4x400m (18) Mexico (N. Brito; G. Medina; Z. Rodríguez; P. Morán) 3.30.84

Windsor (Canada), 17-18.6.2017 -Ontario Championships-


Windsor (Canada), 17-18.6.2017 -Ontario Championships-

Men

100m (17) (4.2) 1 Andre Ford-Azonwanna 10.12; 2 Bismark Boateng 10.22; 3 Lionel Tshimanga Muteba 10.28; 4 Oluwasegun Makinde 10.33; 5 Duan Asemota 10.38 (10.38 (2.4) 3h3); in heats: Gavin Smellie 9.98 (2.4) 1h3 and 10.12 (2.0) 1q1; Sam Effah 10.18 (3.1) 1h2; 100m u20 (17) (3.0) 1 Adam Nalywaiko 10.50; 2 Samuel Adams 10.52; 200m (18) (1.5) 1 Drelan Bramwell 20.80; 2 Daniel Harper 20.80; 3 Cameron Nurse 20.82; 4 Tyler Macleod 21.28; in heats: Gavin Smellie 20.38 (1.6) 1h6; Duan Asemota 20.95 (0.9) 1h4; 200m u20 (18) (2.0) Khamal Stewart-Baynes 21.08; 400m (17) 1 Brandon McBride 46.45; 2 Joshua Cunningham 46.57; 3 Daniel Harper 46.65; 4 Philip Osei 46.68; 5 Drelan Bramwell 47.33; 6 Graeme Thompson 47.81; 1.500m (17) 1 Corey Bellemore 3.46.36; 2 Nicholas Falk 3.46.70; 3 Jeffrey Tweedle 3.46.91; 110mh (17) (2.6) 1 Sekou Kaba 13.62; 2 Ingvar Moseley 13.71; 3 Matthew Brisson 14.02; 110mh (0,99m) (17) (4.3) Joseph Daniels 13.57; 400mh (18) Gregory MacNeill 51.19; HJ (17) Sean Cate 2.15; SP (17) Tim Nedow 20.73; SP u20 (6 kg) (17) Joseph Maxwell 18.16; DT (17) Tim Nedow 59.59; DT u20 (1,75 kg) Mark Bujnowski 57.00

Women

100m (17) (3.1) 1 Shaina Harrison 11.55; 2 Jellisa Westney 11.59; 3 Tameran Defreitas 11.60; 4 Farah Jacques 11.62; 100m u20 (17) (3.7) 1 Shyvonne Roxborough 11.46; 2 Eunice Boateng 11.74; 3 Gjaudy John-Wallace 11.75; 200m (18) (0.5) 1 Natassha McDonald 23.39; 2 Nyoka Maxwell 23.64; 3 Charifa Labarang 23.92; 4 Jellisa Westney 23.97; 200m u20 (18) (2.9) 1 Kyra Constantine 23.16; 2 Ashlan Best 23.40; 3 Shyvonne Roxborough 23.86; 400m (17) 1 Matasha McDonald 53.58; 2 Naomi Lance 53.92; 3 Christy Ihunaegbo 54.22; 4 Alicia Brown 54.34; 5 Taylor Sharpe 54.56; 400m u20 (17) 1 Kyra Constantine 53.91; 2 Sharelle Samuel 54.79; 100mh (17) (3.6) 1 Nikkita Holder 13.04; 2 Karelle Edwards 13.04 (13.22 (1.6) 1h1); 3 Ashlea Maddex 13.22; 4 Tia Thevenin 13.25; 5 Devyani Biswal 13.42; 6 Joy Spear Chief-Morris 13.45; 7 Sarah Hammond 13.48; 100mh u20 (17) (3.5) Keira Christie-Galloway 13.45; 400mh (18) 1 Noelle Montcalm 57.22; 2 Kelsey Balkwill 58.50; 3 Xahria Santiago 59.64; PV (18) 1 Allison Harris 4.05; 2 Rachael Wolfs 4.05; LJ (17) Emily Omahen 6.12 (1.4); TJ (18) 1 Caroline Ehrhardt 13.41 (1.8); 2 Divyajyoti Biswal 13.27 (1.6); SP (18) Brittany Crew 17.56; HT (17) 1 Jillian Weir 65.60; 2 Sultana Frizell 63.71

Alcobendas (Spain), 18.6.2017


Alcobendas (Spain), 18.6.2017

Men

HT u18 (5 kg) Juan Díaz 69.16

Women

HT u18 (3 kg) Natalia Sánchez 60.93

Granada (Spain), 18.6.2017


Granada (Spain), 18.6.2017

Men

HJ Dabian Delryd (swe) 2.20

Santiago (Chile), 17-18.6.2017


Santiago (Chile), 17-18.6.2017

Men

DT u18 (1,5 kg) (18) 1 Claudio Romero 63.65; 2 Paul Bouey 54.50; 3 Vicente Lazen 54.50

Jona (Switzerland), 18.6.2017


Jona (Switzerland), 18.6.2017

Men

200m (1.8) 1 William Reais 21.15; 2 Aaron Cardona 21.27; 800m 1 Julian Ranc (fra) 1:48.58; 2 Ali Ben Al Hadj (tun) 1:49.91; 3 Jonas Schöpfer 1:50.58; 400mh Andreas Ritz 51.45; SP Gregori Ott 17.62

Women

100m (2.0) Judith Goll 11.66; 200m (0.1) 1 Lynn Mantingh 24.07; 2 Yasmin Giger 24.23; 400m Pascale Gränicher 54.71; PV 1 Angelica Moser 4.45; 2 Pascale Stöcklin 4.10. Olivia Fischer 4.10

Bulle (Switzerland), 18.6.2017


Bulle (Switzerland), 18.6.2017

Men

100m (1.8) 1 Pascal Mancini 10.42; 2 Florien Clivaz 10.53

Women

100m (1.1) 1 Sarah Atcho 11.35 (11.33 in heats); 2 Salome Kora 11.40; 3 Ajla Del Ponte 11.61 (11.42 in heats); 4 Samantha Dagry 11.70; 200m (1.9) 1 Sarah Atcho 22.91; 2 Samantha Dagry 23.90

Ankara (Turkey), 17-18.6.2017 -National Youth Championships-


Ankara (Turkey), 17-18.6.2017 -National Youth Championships-

Men

2.000m St (17) Murat Yalçinkaya 5.58.33; SP (5 kg) (18) Alperen Karahan 18.80; HT (5 kg) (17) 1 Mehmet Kas 66.14; 2 Halil Yilmazer 62.63

Women

3.000m (18) Emine Akbingol 9.43.04; 100mh (0,76m) (17) (0.2) Sevval Ayaz 13.32; JT (500g) Münevver Hanci 50.62