@Trackinsun

@Trackinsun

Friday, November 24, 2017

Perth (Australia), 24.11.2017


Perth (Australia), 24.11.2017

Men

400mh u18 (0,84m) Thomas Throssell 52.32; DT u16 (1 kg) Etienne Russeau 54.40

Women

100m h1 (1.5) Isabella Reeves 12.00; 200m h1 (2.0) 1 Alex Fraser 24.78; 2 Jenna Bain 24.88; 400mh 1 Lyndsay Pekin 59.67; 2 Alanah Yukich (98) 1.00.23; PV Lauren Hyde-Cooling (2000) 4.05

Santa Marta (Colombia), 21-25.11.2017 -Juegos Bolivarianos-


Santa Marta (Colombia), 21-25.11.2017 -Juegos Bolivarianos-

Men

100m (21) (1.6) 1 Alex Quiñonez (ecu) 10.13; 2 Diego Palomeque (col) 10.31; 3 Johny Rentería (col) 10.44; 4 Mateo Edward (pan) 10.58; 5 Rafael Vásquez (ven) 10.59; 6 Yeiker Mendoza (ven) 10.61

200m (22) (1.3) 1 Alex Quiñonez (ecu) 20.27; 2 Bernardo Valoyes (col) 20.77, 3 Luguelín Santos (dom) 20.95; 4 Rafael Vásquez (ven) 21.19; 5 Fredy Maidana (par) 21.21; 6 Arturo Ramírez (ven) 21.25; 7 Christopher Ortiz (par) 21.50

400m (21) 1 Luguelín Santos (dom) 45.44; 2 Jhon Perlaza (col) 45.80; 3 Alberto Aguilar (ven) 46.68; 4 Kelvis Padrino (ven) 47.00; 5 Yilmar Herrar (col) 47.49; 6 Sergio Aldea (chi) 47.91

800m (23) 1 Rafith Rodríguez (col) 1.46.84; 2 Lucirio Garrido (ven) 1.48.12; 3 Jelssin Robledo (col) 1.49.20; 4 Chamar Chambers (pan) 1.49.35; 5 Jonathan Bolados (chi) 1.50.24; 6 Cristofer Jarpa (chi) 1.50.25; 7 William García (per) 1.50.25

10.000m (22) 1 Luis Ostos (per) 28.56.95; 2 José Mauricio González (col) 29.36.29

110mh (21) 1 Javier McFarlane (per) 13.72; 2 Yeison Rivas (col) 13.89; Juan Carlos Moreno (col) 13.89; 4 Jorge McFarlane (per) 14.23

400mh (23) 1 Yeison Rivas (col) 50.47; 2 Emerson Chala (ecu) 50.53; 3 Wilson Bello (ven) 50.74; 4 Andrés Toro ((ven) 51.84

HJ (23) 1 Eure Yañez (ven) 2.24; 2 Arturo Chávez (per) 2.18; 3 Alexander Bowen (pan) 2.15; 4 Jan Westreicher (per) 2.15

PV (22) 1 Walter Viafara (col) 5.25; 2 José Rodolfo Pacho (ecu) 5.20

TJ (22) 1 Jhon Murillo (col) 16.16 (1.1); 2 Divie Murillo ((col) 15.87 (1.1); 3 Santiago Cova (ven) 15.85 (1.2)

DT (22) 1 Juan José Caicedo (ecu) 57.99; 2 José Miguel Ballivián (chi) 55.53; 3 Claudio Romero (chi) 53.42

HT (23) 1 Hevertt Alvarez (chi) 62.08; 2 Elías Díaz (col) 61.49; 3 Daniel Aguirre (col) 61.42

JT (21) 1 Arley Ibarguen (col) 78.87; 2 Jaime Márquez (col) 76.75; 3 Billy López (ven) 70.77; 4 José Orlando Escobar (ecu) 70.35; 5 Víctor Fatecha (par) 69.82

20 Kms Walk (22) 1 Manuel Esteban (col) 1h26.32; 2 José Mauricio Arteaga 1h27.03; 3 Eider Arévalo (col) 1h27.47

50 Kms Walk (22) Cristian Chocho (ecu) 4h14.20

Decathlon (22-23) José Gregorio Lemos (col) 7.762p (pending details)

4x100m (23) 1 Venezuela (A. Nieves; A. Ramírez; R. Vasquez; Y. Mendoza) 39.40; 2 Colombia (B. Valoyes; D. Díaz; D. Palomeque; J. Rentería) 39.58

Women

100m (21) (1.3) 1 Angela Tenorio (ecu) 11.26; 2 Narcisa Landazuri (ecu) 11.30; 3 Andrea Purica (ven) 11.53; 4 Mariely Sánchez (dom) 11.55; 5 Eliecit Palacios (col) 11.70; 6 Darlenis Obregón (col) 11.84; 7 Nedián Vargas (ven) 11.90

200m (22) (nwi) 1 Nercely Soto (ven) 22.89; 2 Angela Tenorio (ecu) 23.63; 3 Narcisa Landazuri (ecu) 23.65; 4 Mariely Sánchez (dom) 23.67; 5 Nedian Vargas (ven) 24.42; 6 Darlenis Obregón (col) 24.57

400m (21) 1 Nercely Soto (ven) 52.43; 2 Yenifer Padilla (col) 53.43; 3 María Fernanda MacKenna (chi) 54.05; 4 Maite Torres (per) 54.25; 5 María Simancas (ven) 54.38; 6 Eliana Chávez (col) 54.49; 7 María José Echeverría (chi) 54.82; 8 Nicole Minota (ecu) 55.69 (55.00 4h1); in heats: Cecilia Gómez (bol) 55.55 6h1

800m (23) 1 Rosangelica Escobar (col) 2.03.41; 2 Andrea Calderón (ecu) 2.04.00; 3 Johana Arrieta (col) 2.04.61; 4 Andrea Ferria (pan) 2.07.43; 5 Ydanis Navas (ven) 2.07.62

1.500m (21) 1 Muriel Coneo (col) 4.15.64; 2 Rosibel García (col) 4.18.35; 3 Zulema Arena (per) 4.19.03; 4 Andrea Ferris (pan) 4.19.59; 5 Katherina Tisalema (ecu) 4.26.27; 6 Soledad Torre (per) 4.28.61

5.000m (23) 1 Muriel Coneo (col) 16.08.29; 2 Carmen Toaquiza (ecu) 16.13.49; 3 Saida Meneses (per) 16.13.80; 4 Soledad Torre (per) 16.31.89; 5 Jessica Paguay (ecu) 16.33.55; 6 Carolina Tabares (col) 16.36.41

10.000m (21) 1 Ines Melchor (per) 33.57.13; 2 Luz Rojas (per) 33.59.58; 3 Carmen Martínez (par) 34.07.14

100mh (21) 1 Genesis Romero (ven) 13.19; 2 Eliecit Palacios 13.42; 3 Maribel Caicedo (ecu) 13.46; 4 Diana Bazalar (per) 13.53

400mh (23) 1 Julieth Caballero (col) 58.04; 2 Gianna Woodruff (pan) 58.06; 3 Melissa González (col) 58.14; 4 Virginia Villalba (ecu) 59.09; 5 Genesis Romero (ven) 1.00.14

PV (21) Robeilys Peinado (ven) 4.20

LJ (23) 1 Nathalee Arada (pan) 6.46 (1.5); 2 Macarena Reyes (chi) 6.34 (1.7); 3 Paola Mautino (per) 6.25 (1.5); 4 Yosiri Urrutia (col) 6.03 (1.6)

TJ (21) 1 Ana Jose Tima (dom) 13.50 (1.3); 2 Mirian Reyes (per) 13.20 (1.4); 3 Valeria Quispe (bol) 13.17 (1.2); 4 Yosiri Urrutia (col) 13.11 (0.9); 5 Silvana Segura (per) 13.00 (1.0)

SP (21) 1 Natalia Duco (chi) 17.99; 2 Sandra Ramos (col) 17.87; 3 Ahymar Espinoza (ven) 16.57

DT (22) 1 Karen Gallardo (chi) 55.73; 2 Aixa Middleton (pan) 54.74; 3 Johana Martínez (col) 53.67

20 Kms Walk (22) 1 Sandra Arenas 1h32.39; 2 Gabriela García (per) 1h33.07; 3 Angela Castro (bol) 1h34.05; 4 Paola Pérez (ecu) 1h35.30

4x100m (23) Venezuela (A. Purica; G. Romero; N. Vargas; N. Soto) 44.15

Thursday, November 23, 2017

Melbourne (Australia), 23.11.2017 -Victorian 5.000m Championships-


Melbourne (Australia), 23.11.2017 -Victorian 5.000m Championships-

Men

5.000m 1 Andrew Buchanan 14.07.63; 2 Max Stevens 14.11.90; 3 Bryce Anderson 14.14.13; 4 Haftu Strintzos (99) 14.15.61; 5 Matthew Clarke 14.20.38; 6 Jaryd Clifford (99) 14.22.45

Women

5.000m 1 Melissa Duncan 16.19.58; 2 Sinead Diver 16.22.82; 3 Virginia Moloney 16.25.83; 4 Leanne Pompeani 16.28.43; 5 Charlotte Wilson 16.37.56; 6 Natalie Rule 16.48.94; 7 Ni'ia Jones 16.49.02; 8 Henrietta Lawrence 16.49.57

Auckland (New Zealand), 22.11.2017

Auckland (New Zealand), 22.11.2017
Men
1.500m 1 Sam Tanner (2000) 3.50.05; 2 Isaiah Priddey (2000) 3.50.62; 3 Theo Quax (99) 3.51.16

Tuesday, November 21, 2017

Perth (Australia), 19.11.2017


Perth (Australia), 19.11.2017

Men

PV Declan Carruthers 5.20

Women

PV Lauren Hyde-Cooling (2000) 3.95

Monday, November 20, 2017

Green Point (South Africa), 17-18.1.2017


Green Point (South Africa), 17-18.1.2017

Men

400m 1 Jaden Flagg 47.25, 2 Berend Koekemoer 48.06; 400m u18 Elrich Titus (2001) 48.76; 1.500m 1 Rantso Mokopane 3.45.84; 2 Nkosinathi Sibiya 3.45.93; 5.000m Ashley Smith 13.55.19

Women

100m (1.3) Justine Palframan 11.80; 200m (0.4) Justine Palframan 23.77; 1.500m Thineke Cloete 4.28.16

Vijayawada (India), 16-20.11.2017 -33rd National Junior Championships-


Vijayawada (India), 16-20.11.2017 -33rd National Junior Championships-

Men u20

100m (18) (0.0) Akash Kumar 10.67; 200m (20) (1.1) Akash Kumar 21.28; 400m (18) 1 Amoj jacob 46.59; 2 Harsh Kumar 46.99; 3 Gaurav 47.62; 4 Pankaj Malik 47.63; 5 Rahul Kadam 48.36; 6 Sarthak Bhambari 48.57; 110mh (0,99m) (17) (1.0) 1 Sachin Babu 14.08; 2 Kunal Chaudhary 14.09; 3 G. Gopichand 14.25; HJ (18) Geo Jos 2.12; LJ (19) 1 Sreeshankar M. 7.72 (0.4); 2 Muhammad Salih K. K. 7.56 (0.0); 3 T. Chinnadewan 7.37 (0.6); SP (6 kg) (16) 1 Ashish Bholothia 18.50; 2 Akshay 18.49; 3 Mankirat Singh 17.85; DT (1,75 kg) (18) 1 Salil Chaudhary 54.70; 2 Praveen Kumar Nehra 53.68; HT (6 kg) (19) Miraj Ali 63.67

Men u18

200m (20) (1.1) Akshay Nain 21.59; 400m (18) 1 Nihal Joel W. 48.16; 2 D. Srikanth 48.64; 3 Jashanpreet Singh 49.12; 110mh (0,91m) (17) (1.1) 1 Pungan Soren 14.00; 2 Abishek Ubhe 14.07; 3 Satyam Mishra 14.20; 2.000m St (20) 1 Rajkumar 5.51.90, 2 Vikash 5.55.74; 3 Vikas Poonia 5.57.45; LJ (17) Lokesh S. 7.43 (0.0); SP (5 kg) (17) 1 Vikas Dabas 20.99; 2 Satyawan 18.98; 3 Harjot Singh 18.33; DT (1,5 kg) (16) Aniket Kala 54.15; 2 Basukesh Poonia 53.45; 3 Rahul Singh 52.48; HT (5 kg) 1 Damneet Singh 74.89; 2 Nitesh Poonia 70.10; 3 Alimuddin 67.45; 4 Gurkirat Singh 67.03; 5 Vikranta 62.97; 6 Nitin Malik 62.96; 7 Anish Khan 61.77; 8 Ashish Choudhary 60.44

Men u16

200m (20) (0.8) Nisar Ahemad 21.73; 400m (18) 1 Anu Kumar 48.39; 2 Sayooj T K 49.39; 3 G. Dhunush Kumar 49.44; SP (4 kg) (19) Adish Ghildiyal 18.05; JT (700g) (17) Vikas Yadav 74.73

Women u20

200m (20) (0.0) Jisna Mathew 24.24; 400m (18) 1 Jisna Mathew 53.52; 2 R. Vithya 55.71; 3 Pooja 55.73; 800m (20) Abitha Mary Manuel 2.08.90; 3.000m (20) Pooja K. M. 9.46.48; 100mh (17) (0.0) Sapna Kumari 14.09; LJ (19) 1 Priyanka Kerketta 6.18 (0.0); 2 Renu 6.02 (0.0); TJ (18) Renu 13.45 (1.0)

Women u18

200m (20) (0.2) Ancy Sojan 24.75; 100mh (0,76m) (17) (2.1) Aparna Roy 14.09; HJ (16) Rubina Yadav 1.81; LJ (18) 1 Ancy Sojan 5.97 (0.2); 2 Deepanshi Singh 5.86 (0.0); 3 Manisha Merel 5.85 (1.3); HT (3 kg) (18) Poonam Jakhar 58.23

Doncaster (Australia), 18.11.2017


Doncaster (Australia), 18.11.2017

Men

HJ Joel Baden 2.15; HT James Joicey 65.36

Women

HJ 1 Eleanor Patterson 1.90; 2 Rachel Limburg 1.80; TJ Tierra Exum 12.89 (nwi)

Yarra Ranges (Australia), 18.11.2017


Yarra Ranges (Australia), 18.11.2017

Men

LJ Henry Smith 7.56 (0.2)

Women

100m h1 (nwi) Maddison Coates 11.76; LJ Elizabeth Hedding 5.96 (2.2); 3 Kms Walk Simone McInnes 13.33.3

Brasília (Brazil), 17-21.11.2017 -Jogos Brasileros da Juventude u18-


Brasília (Brazil), 17-21.11.2017 -Jogos Brasileros da Juventude u18-

Men

100m (18) (-0,3) Nicholas Marques de Oliveira 10.78; 400m (18) 1 Marcos Vinicius Silva Moraes 46.87; 2 Alison Brendom Alves 47.57; 3 Murilo Machado Barbosa 48.66; 110mh (0.91m) (18) (0.8) Vinicius Fernando da Luz Catai 14.09; DT (1,5 kg) (18) 1 Vitor Gabriel Motin 59.46; 2 Luis Fabio Rodrigues 58.47; 3 Luiz Mauricio Diaz da Silva 56.25; HT (5 kg) (19) Luiz Mauricio Dias da Silva 66.68

Women

LJ (18) Andriele Raiana Zander 5.87 (2.4); SP (3 kg) (19) Rafaela Christine Maciel de Souza 15.06; JT (500 g) (19) 1 Raphaela Diesse Castro Pereira 52.76; 2 Bruna Vieira de Jesus 49.16

Nathan (Australia), 18.11.2017 –Benita Willis Shield-


Nathan (Australia), 18.11.2017 –Benita Willis Shield-

Men

200m h1 (-0,1) Connor Diffey 21.42

Women

100m h1 (-0,5) Jessica Peris 11.82; 200m h1 (-0,3) Jessica Peris 23.95; 5.000m u20 1 Katrina Robinson (nzl) (2000) 16.06.01; 2 Montanna McAvoy (2000) 16.20.73; HJ 1 Nicola McDermott 1.83; Hannah Joye 1.80; DT Kirsty Williams 50.87

Sunday, November 19, 2017

Shizuoka (Japan), 19.11.2017


Shizuoka (Japan), 19.11.2017

Women

3.000m 1 Kaori Morita 9.23.93; 2 Shiori Morita 9.24.06; 3 Nana Watanabe 9.24.17; 4 Yuka Hori 9.25.52; 5 Sakiko Naito 9.25.53

5.000m 1 Maho Shimizu 16.10.57; 2 Hitomi Mizuguchi 16.15.27

Hamilton (New Zealand), 19.11.2017 -Sam Johnson Throws Meeting-


Hamilton (New Zealand), 19.11.2017 -Sam Johnson Throws Meeting-

Men

300m Cameron French 34.42; HT u20 (6 kg) Anthony Nobilo 63.29

Women

SP u18 (3 kg) Madison-Lee Wesche 16.86; HT Nicole Bradley 57.53; JT Stephanie Wrathall 54.18 PB

Geelong (Australia), 18.11.2017


Geelong (Australia), 18.11.2017

Men

HT u16 (4 kg) Mitchell De Man 65.52

Auckland (New Zealand), 18.11.2017


Auckland (New Zealand), 18.11.2017

Men

300mh (0,84m) Olly Parkinson (31.12.2000) 37.84; DT u18 (1,5 kg) Connor Bell 61.94

Women

DT TeRina Keenan 51.92

Saturday, November 18, 2017

Dunedin (New Zealand), 18.11.2017


Dunedin (New Zealand), 18.11.2017

Women

JT Victoria Peeters 52.00

Masterton (New Zealand), 18.11.2017


Masterton (New Zealand), 18.11.2017

Men

SP u18 (5 kg) Nick Palmer 20.08 (X 18.80 19.65 20.04 X 20.08)

Adelaide (Australia), 18.11.2017


Adelaide (Australia), 18.11.2017

Men

400m 1 Sam Russell 48.37; 2 Duncan Cameron 48.38; 1.500m Dylan Stenson 3.47.07

Women

100m (0.3) Margaret Gayen 11.89; LJ Margaret Gayen 6.02 (1.1)

Canberra (Australia), 18.11.2017

Canberra (Australia), 18.11.2017
Men
400m Leigh Bennett 48.28; 3.000m Joshua Torley (99) 8.27.37
Women
400m Angelina Blackburn 55.24

Blacktown (Australia), 18.11.2017


Blacktown (Australia), 18.11.2017

Men

60m h1 (0.1) Hayden Kovacic 6.90; 100m h1 (0.0) Isaac Ntiamoah 10.53; 200m h1 (1.2) 1 Anas Abu-Ganaba 21.31; 2 Jordan Sarmento 21.60; 400m h1 Bryce Collins 48.21; HT Costa Kousparis 62.29

Women

100m h1 (1.4) Emma Klasen 12.00; 200m h1 (1.5) 1 Emma Klasen (2002) 23.91; 2 Katie Devitt 24.67; 400m h1 1 Carley Thomas (2000); 2 Bethany Halmy 55.62; 200mh (nwi) Abigail Stevanovic (2002) 27.98; 400mh Sara Klein 59.30; HT Alexandra Hulley 62.56

Novopolotsk (Belarus), 16-17.11.2017


Novopolotsk (Belarus), 16-17.11.2017

Men

HT Yuriy Shayunov 74.08; HT u20 (6 kg) Aliaksandr Shymanovich 77.40; HT u18 (5 kg) Denis Shabasov 79.50

Women

HT Alina Shayunova-Kastrova 64.89; HT u18 (3 kg) Katsyarina Voloskevich 64.95

Bendigo (Australia), 18.11.2017


Bendigo (Australia), 18.11.2017

Women

1.500m Teleah Hayes 4.29.91

Friday, November 17, 2017

Perth (Australia), 17.11.2017


Perth (Australia), 17.11.2017

Men

400m 1 Adam Kopp (99) 47.83; 2 Luke Major 48.32

Women

100m (-0,4) Brianna Beahan 11.72; 400m Lyndsay Pekin 55.34; 1.500m 1 Emma Ferguson 4.29.37; 2 Jasmine Pugh 4.30.80; 100mh (-0,4) Brianna Beahan 13.50; 100mh u18 (0,76m) (0.4) 1 Sophie White 13.49; 2 Isabella Reeves 13.75

Thursday, November 16, 2017

Auckland (New Zealand), 15.11.2017


Auckland (New Zealand), 15.11.2017

Men

3.000m 1 Isaiah Priddey (2000) 8.21.85; 2 Theo Quax (99) 8.22.09; 3 Sam Tanner (2000) 8.22.42; 4 Jacob Holmes (99) 8.26.64; 5 Mitchell Small (99) 8.29.10

Monday, November 13, 2017

Pretoria (South Africa), 11.11.2017


Pretoria (South Africa), 11.11.2017

Men

100m h2 (1.1) 1 Anaso Jobodwana 10.16; 2 Le Roux Van Tonder 10.47; h1 (3.4) 1 Retshidisitswe Mlenga (2000) 10.40; 2 Ntene Frans 10.47; 200m h1 (3.3) 1 Anaso Jobodwana 20.10; 2 Kyle Appel (98) 20.73; 3 Retshidisitswe Mlenga (2000) 20.87; 4 Cheswill Johnson 21.42; 400m h1 Themba Madima 47.60; h2 Oscar Mavundla 47.31; 800m Jabulane Ncamane 1.49.71; 400mh 1 Hardus Maritz 50.91; 2 Armand Van Zyl 52.19; LJ 1 Dylan Cotter 7.69 (1.7); 2 Cheswill Johnson 7.68 (1.6); 3 Sifiso Miya (2001) 7.63 (1.9); DT Patrick Duvenhage 53.85; HT Renaldo Fechou 65.26

Women

100m h1 (0.2) Lente Pieterse 11.51; 200m (3.3) Lente Pieterse 24.26; 400m Rorisang Rammonya 53.90; JT Jo-Ane Van Dyk 54.82

Sunday, November 12, 2017

Adelaide (Australia), 11.11.2017


Adelaide (Australia), 11.11.2017

Men

800m 1 Dylan Stenson 1.48.25; 2 Bryce Watkins 1.50.08

Kanagawa (Japan), 11-12.11.2017 -Nittai Time Trials-


Kanagawa (Japan), 11-12.11.2017 -Nittai Time Trials-

Men

5.000m (12) h40 1 Evans Yego (ken) 13.48.04; 2 Luka Musembi (ken) 13.48.27

10.000m (11) h9 1 Jonathan Ndiku (ken) 27.22.73; 2 William Malel (ken) 27.22.79; 3 John Maina (ken) 27.39.41; 4 Daniel Kipkemoi (ken) 27.45.46; 5 Daniel Muiva Kitonyi (ken) 27.51.08; 6 Richard Kimunyan (ken) 27.52.10; 7 Samuel Mwangi (ken) 28.12.95; 8 Andrew Ronoh ? (ken) 28.13.13; 9 Patrick Mathenge (ken) 28.40.70; 10

Women

3.000m (11) h6 1 Shuri Ogasawara (2000) 9.15.40; 2 Yuki Iwakawa 9.27.16

5.000m (11) h3 1 Helen Ekarare (ken) (99) 15.14.79; 2 Kasumi Nishihara 15.45.82; 3 Sakiho Tsutsui 15.52.21; 4 Mai Ishibashi 15.57.00; 5 Misaki Ogata 16.02.93; 6 Shiho Takechi 16.05.16

Mar del Plata (Argentina), 11.11.2017 -Torneo Internacional Semana del Mar-


Mar del Plata (Argentina), 11.11.2017 -Torneo Internacional Semana del Mar-

Women

3.000m Florencia Borelli 9.32.29; DT Ailen Armada 50.31

Auckland (New Zealand), 11.11.2017


Auckland (New Zealand), 11.11.2017

Men

100m (0.3) Joseph Millar 10.60; 200m (-0,8) Joseph Millar 21.40; HT u20 (6 kg) Anthony Nobilo 63.52; HT u18 (5 kg) Anthony Barmes 60.46

Women

100mh (-0,8) Rochelle Coster 13.88; PV 1 Olivia McTaggart (2000) 4.10; 2 Imogen Ayris (2000) 3.80

Saturday, November 11, 2017

Eaubonne (France), 11.11.2017 (indoor)


Eaubonne (France), 11.11.2017 (indoor)

Men

PV Ethan Cormont (2000) 5.15

Women

60m h1 Cynthia Leduc 7.53; 200m h1 Micaela Moroni (ita) 24.49; HJ Marine Vallet 1.78

Dunedin (New Zealand), 11.11.2017


Dunedin (New Zealand), 11.11.2017

Women

JT Victoria Peeters 54.47

Canberra (Australia), 11.11.2017

Canberra (Australia), 11.11.2017
Women
LJ Lauren Wells 6.30 (0.1)

Nathan (Australia), 11.11.2017 -Cathy Freeman Shield-


Nathan (Australia), 11.11.2017 -Cathy Freeman Shield-

Men

200m (-1,6) Alexander Hartmann 21.30

Women

100m u18 (-1,0) Ella Connolly 12.08; 200m u20 (0.0) Olivia Eaton 24.67; 200m u18 (0.0) Ella Connolly 24.45; 400m u18 Cara Jardine 55.30; PV Lisa Campbell 4.10; HT Lara Nielsen 64.11; HT u18 (3 kg) Rochelle Vidler 59.02

Sydney (Australia), 11.11.2017


Sydney (Australia), 11.11.2017

Men

100m h1 (1.4) Nicholas Andrews 10.44; 200m h1 (0.6) 1 Evan Clothier 21.54; 2 Keegan Bell (2001) 21.71; 3.000m A 1 Jordan Gusman 7.52.82; 2 Bryce Anderson 8.03.41; 3 Adrian Plummer 8.04.51; 4 Edward Vining 8.06.14; 5 Charles Hunter 8.07.65; 6 Zachary Facioni (99) 8.09.23; 7 Matthew Dempsey 8.10.02; 8 Christopher Dale 8.12.47; 9 Jackson Sharp (2000) 8.14.39; 10 Matthew Hudson 8.16.47; 11 Brad Milosevic 8.16.79; ... 16 Kieren Tall (98) 8.27.16; 3.000m B 1 Luke Young (2001) 8.18.51; ...7 Stefan Music (98) 8.27.63; ...9 Tim Vincent (98) 8.29.58; ...11 Harrison McGill (98) 8.31.53; 12 Oli Raimond (2001) 8.33.67; PV Angus Armstrong 5.10

Women

200m h1 (3.4) 1 Gabriella O'Grady 24.37; 2 Tavleen Singh 24.45; 3 Katie Devitt (2000) 24.46; 3.000m A 1 Milly Clark 9.08.33; 2 Jenny Blundell 9.08.90; 3 Abigail Regan 9.12.70; 4 Paige Campbell 9.12.73; 5 Ruby White (2001) 9.15.19; 6 Lara Crouch (2001) 9.17.33; 7 Imogen Stewart (2005) 9.19.42; 8 Abbey Rockliff (2001) 9.24.23; 9 Sarah McDermott (2000) 9.27.02; 10 Lauren McKillop 9.27.04; 11 Elese Gallen 9.28.26; 12 Bridey Delaney 9.29.34; 13 Leanne Pompeani 9.30.78; 14 Lara Hamilton (98) 9.32.22; 15 Amy Harding-Delooze (98) 9.33.11; 16 Beth Croft 9.35.46; 3.000m B 1 Emily Schneider (2001) 9.48.73; 2 Lauren Carey (2003) 9.49.00; 3 Tiahna Woodger (2002) 9.50.77; 100mh (0.1) 1 Abbie Taddeo 13.74; 2 Hannah Jones 13.82; 100mh u18 (0,76m) (0.1) Emily Britton 14.00; HT Alexandra Hulley 63.82

Friday, November 10, 2017

Perth (Australia), 10.11.2017


Perth (Australia), 10.11.2017

Men

200m h1 (1.4) Aaron Bresland 21.02; 800m Luke Shaw (2000) 1.51.15; 200mh (1.6) Lubin Benedict (2001) 24.72

Women

60m h1 (0.7) Taylah Cruttenden (2003) 7.63; 200m h1 (0.3) 1 Sophie White (2002) 23.91; 2 Alanah Yukich (98) 24.89; 800m Emma Ferguson 2.09.48; 3.000m Melany Smart (2001) 9.12.71; 400mh 1 Lyndsay Pekin 59.80; 2 Katherine Sparrow 1.00.54

Melbourne (Australia), 9.11.2017 -Victorian Milers Club-


Melbourne (Australia), 9.11.2017 -Victorian Milers Club-

Men

800m A 1 Matthew Scott 1.50.07; 2 Lachlan Mann 1.51.22; 3 Darcy Powne 1.52.22; 3.000m A 1 Ben Buckingham 8.03.00; 2 Zak Patterson 8.04.25; 3 James Hansen 8.05.30; 4 Tom Fawthorpe 8.06.40; 5 Matthew Clarke 8.08.43, 6 Sean Guiney 8.12.74; 7 William Potter 8.14.01; 8 Cody Shanahan 8.14.70; 9 Jaryd Clifford (99) 8.15.97; 3.000m B ...2 Matthew Hussey (2001) 8.30.63

Women

800m A 1 Annaliese Rubie 2.04.54; 2 Abbey De La Motte 2.05.23; 3 Jemima Russell (99) 2.06.28; 4 Zoe Brito-Babapulle (2000) 2.09.02; 3.000m A 1 Teleah Hayes 9.28.04; 2 Charlotte Wilson 9.36.30; 3 Stella Radford 9.36.59; 4 Natalie Rule 9.36.68; 5 Henrietta Lawrence 9.36.89; 6 Virginia Moloney 9.36.95; 7 Gemma Maini 9.37.13

Thursday, November 09, 2017

Adelaide (Australia), 8.11.2017


Adelaide (Australia), 8.11.2017

Men

800m 1 Dylan Stenson 1.49.21; 2 Sam Russell 1.49.95; 3 Harry May 1.50.09; 4 Brett Fisk 1.50.10; PV Kurtis Marschall 5.50; SP u18 (5 kg) Jesse Iese 17.78; DT Lachlan Page 52.48; DT u18 (1,5 kg) Jesse Iese 52.81

Women

800m 1 Rose Pittman (2001) 2.07.05; 2 Sarah Eckel (99) 2.07.45; 5.000m 1 Jessica Trengrove 16.06.37; 2 Tara Palm 16.25.18; 3 Caitlin Adams 16.31.97; LJ Margaret Gayen 6.06 (1.4)

Wednesday, November 08, 2017

Gold Coast (Australia), 3.11.2017


Gold Coast (Australia), 3.11.2017

Men

3.000m Adam Fogg (99) 8.38.22

Women

3.000m Courtney Gilfiyan 9.42.24

Tuesday, November 07, 2017

Lages (Brazil), 3-5.11.2017 -57th Jogos Santa Caterina-


Lages (Brazil), 3-5.11.2017 -57th Jogos Santa Caterina-

Men

400m (3) Fabio de Oliveira 47.88; 400mh (5) Keynan Xavier Hack 52.14; DT (4) Felipe Lorenzon 53.52

Women

HT (5) Mariana Grasielly Marcelino 60.42

Monday, November 06, 2017

Maringa (Brazil), 3-4.11.2017


Maringa (Brazil), 3-4.11.2017

Men

LJ (4) Aleksandro do Nascimento Melo 8.18 (1.5)

Women

LJ (4) Keila da Silva Costa 6.37 (3.7)

Green Point -Cape Town- (South Africa), 4.11.2017


Green Point -Cape Town- (South Africa), 4.11.2017

Men

100m h2 (0.6) Roscoe Engel 10.52; h3 (0.6) Kyle Appel (98) 10.71; 400m h2 1 Kyle Appel (98) 46.65; 2 Jaden Flagg 47.26; 3 Keegan Van der Merwe 48.15; h1 ...2 Elrich Titus (2001) 49.38; HJ 1 Breyton Poole (2000) 2.25; 2 Keagan Fourie 2.20; JT Anro Van Eeden (99) 72.78

Women

3.000m Thineke Cloete 9.47.23

Rades (Tunis), 2-4.11.2017 -Arab Youth Championships-


Rades (Tunis), 2-4.11.2017 -Arab Youth Championships-

Men

100m (2) (nwi) Mohamed Mahdi Zekraoui (alg) 10.60; 200 (4) (nwi) 1 Mohamed Mahdi Zekraoui (alg) 21.39; 2 Ahmed Mohanna Al-Marwani (kuw) 21.77; 400m (3) Abdullah Ayed Al-Subaie (ksa) 49.25; 110mh (0,91m) (2) Mohamed Badr Al-Enezi (kuw) 14.28; 2.000m St (2) 1 Hamza Sakhmani (mar) 5.56.62; 2 Hamandan Bin Ahmed (alg) 5.57.77; 3 Ahmed Saifeddin Al-Qadri (tun) 6.05.73; 4 Nour Aldin Mohamed Al-Humaysha (yem) 6.09.62; 5 Aziz Jaddi (tun) 6.09.81; JT (700g) (2) Abdulmajid Sultan Al-Subaie (ksa) 68.55

Sunday, November 05, 2017

Rosario -Santa Fe- (Argentina) 4-5.11.2017 -Campeonato Nacional u23-


Rosario -Santa Fe- (Argentina) 4-5.11.2017 -Campeonato Nacional u23-

Men

200m (5) h2 (1.0) 1 Otilio Rosa (98) 21.22; 2 Elián Larregina (2000) 21.76; 400m (4) Elián Larregina (2000) 48.36 1h1; 400mh (5) Damián Moretta (2000) 52.96; HT (5) Joaquín Gómez 71.78

Women

200m (5) (1.5) Noelia Martínez 24.34 (24.34 (0.2) 1h1); DT (5) Ailén Armada (98) 53.31

Melbourne (Australia), 3-5.11.2017 -Victorian All Schools Championships-


Melbourne (Australia), 3-5.11.2017 -Victorian All Schools Championships-

Men u20

LJ (4) Zachary Nunis 7.49 (1.2)

Men u18

2.000m St (4) James Lightfoot 5.58.74

Men u17

400m (4) Dilina De Silva 49.19; 3.000m (5) William Collins 8.39.84; SP (5 kg) (4) Declan Carman 17.40

Men u16

SP (4 kg) (4) Oliver Courtnay 17.47; DT (1 kg) (3) Oliver Courtnay 60.63; HT (4 kg) (5) Benjamin Voogd 61.69

Women u20

3.000m St (4) Maxine Paholek 10.29.49

Women u18

200m (5) (0.2) Jessie Andrew 24.61; HT (3 kg) (5) Stephanie Ratcliffe 57.24; 5 Kms Walk (3) Rebecca Henderson 23.55.22

Women u17

1.500m (3) 1 Abbey Caldwell 4.32.21; 2 Olivia Hobbs 4.33.50; 3.000m (5) Abbey Caldwell 9.49.02

Sydney (Australia), 4-5.11.2017


Sydney (Australia), 4-5.11.2017

Men

DT u18 (1,5 kg) (4) Alexander Kolesnikoff 53.98; JT u18 (700g) (5) Matt McVey 66.60

Women

SP u18 (3 kg) (5) Venita Mailei 15.40

San Luis (Perú), 4.11.2017


San Luis (Perú), 4.11.2017

Men

110mh (nwi) Javier McFarlane 14.13; HT Joseph Melgar Tovar 61.49

Women

LJ Paola Mautino 6.02 (nwi)

Christchurch (New Zealand), 4.11.2017


Christchurch (New Zealand), 4.11.2017

Women

HT Lauren Bruce 60.53

Auckland (New Zealand), 4.11.2017


Auckland (New Zealand), 4.11.2017

Men

DT Alexander Parkinson 53.11

Women

3 Kms Walk Alana Barber 13.16.21

Saturday, November 04, 2017

Hamilton (New Zealand), 4.11.2017


Hamilton (New Zealand), 4.11.2017

Women

200m (3.8) Abby Goldie 24.53

Wanghanui (New Zealand), 4.11.2017


Wanghanui (New Zealand), 4.11.2017

Women

100m (0.3) 1 Georgia Hulls (99) 11.92; 2 Genna Maples (2003) 12.11

Dunedin (New Zealand), 4.11.2017


Dunedin (New Zealand), 4.11.2017

Women

3.000m Rebekah Greene 9.46.52

Adelaide (Australia), 4.11.2017


Adelaide (Australia), 4.11.2017

Men

DT Lachlan Page 52.12

Women

1.500m 1 Sarah Eckel (99) 4.23.28; 2 Caitlin Adams 4.28.43; LJ Margaret Gayen 6.08 (0.0)

Canberra (Australia), 4.11.2017


Canberra (Australia), 4.11.2017

Women

200m (mixed race) (1.4) Sophie Stanwell 24.25

Friday, November 03, 2017

Perth (Australia), 3.11.2017


Perth (Australia), 3.11.2017

Men

100m (0.9) Aaron Bresland 10.49; 400m 1 Adam Kopp (99) 47.70; 2 Luke Major 47.90; 1.500m 1 Matthew Ramsden 3.45.06; 2 Joshua Tedesco 3.47.51; PV Declan Carruthers 5.20; 5 Kms Walk Declan Tingay (99) 20.38.4

Women

100m (3.3) Brianna Beahan 11.52; 1.500m Melany Smart (2001) 4.21.51; 100mh (1.3) Brianna Beahan 13.37; 100mh u18 (0,76m) (1.4) 1 Sophie White 13.64; 2 Isabella Reeves 13.80; PV Vicky Parnov 4.10

St. Lucia (Australia), 2.11.2017 -1.500m Classic-


St. Lucia (Australia), 2.11.2017 -1.500m Classic-

Men

1.500m 1 Jordy Williamsz 3.41.67; 2 Stewart McSweyn 3.42.09; 3 Jack Stapleton 3.48.35; 4 Callum Davies (99) 3.50.30; 5 Elliott McGaughran (2001) 3.51.88

Women

1.500m 1 Brittany McGowan 4.21.87; 2 Zoe Buckman 4.22.25; 3 Lara Crouch (2001) 4.25.56; 4 Jamie Hiscock (2001) 4.27.95; 5 Imogen Barrett (99) 4.30.20; 6 Brielle Erbacher (99) 4.31.16; 7 Josephine Auer (98) 4.33.02; 8 Jazi Coventry (2002) 4.33.61; 9 Leah Simpson (2001) 4.33.97; 10 Elle Rutherford (2002) 4.37.57

Wednesday, November 01, 2017

Talca (Chile), 30-31.10.2017 -University Championships-


Talca (Chile), 30-31.10.2017 -University Championships-

Men

200m (31) (1.4) Sergio Germain 21.33; 400m 1 Sergio Aldea 47.31; 2 Alejandro Peirano 47.96; HT (30) 1 Gabriel Kehr 63.78; 2 Hevertt Alvarez 61.67

Women

200m (31) (1.8) 1 Poulette Cardoch 24.73; 2 Javiera Cañas 24.74; 400m (30) María José Echevarría 55.06

Tuesday, October 31, 2017

Roermond (Netherlands), 28.10.2017


Roermond (Netherlands), 28.10.2017

Men

JT Daan Meyer 71.95

Women

SP u18 (3 kg) Jorinde Van Klinken 19.88 (18.41; x; x; 18.68; 19.88; 18.64); DT Jorinde Van Klinken 50.13; HT u18 (3 kg) Jorinde Van Klinken 56.36

Gold Coast (Australia), 28-29.10.2017


Gold Coast (Australia), 28-29.10.2017

Women

3.000m St (28) Montanna McAvoy (2000) 10.20.93; LJ Annie McGuire (2001) 5.89 (1.9)

Yokohama (Japan), 27-29.10.2017 -Junior Olympics u17-


Yokohama (Japan), 27-29.10.2017 -Junior Olympics u17-

Men

3.000m (28) 1 Kosuke Ishida 8.17.84; 2 Horishi Itoh 8.33.82

Women

1.500m (28) 1 Hinata Minami 4.27.57; 2 Ai Ishimatsu 4.28.73; 3 Nana Yonezawa 4.29.27; 3.000m (28) 1 Seira Fuwa (2003) 9.27.46; 2 Marin Harada 9.31.85

Monday, October 30, 2017

Calí (Colombia), 27.10.2017 -Campeonato Interclubes-


Calí (Colombia), 27.10.2017 -Campeonato Interclubes-

Men

100m (-2,1) Johny Alexander Rentería 10.48; 200m (3.0) Deivis Díaz 21.46; 400m John Alexander Solís 46.83; 110mh (0.7) 1 Yeison Rivas 14.03; 2 Juan Carlos Moreno 14.04; 3 Fanor Escobar 14.10; 4 Cristian Alzate 14.17; HJ Gilmar Correa 2.17; TJ 1 Divie Murillo 16.08 (-2,9); 2 Johny Montenegro (99) 15.63 (-1,3); HT Elías Díaz 63.65; JT 1 Arley Ibarguen 75.35; 2 Jaime Dayron Márquez 72.63

Women

200m (3.4) Yennifer Padilla 23.71; 400m Eliana Chávez 54.36; 400mh 1 Judith Caballero 59.13; 2 Deisy Moreno 59.58; LJ Johana Aranda (pan) 6.07 (-1,7); SP Sandra Lemus 16.10; HT Maryury Orozco 59.93; JT 1 Flor Denis Ruiz 55.06; 2 María Lucelly Murillo 50.86

Sydney (Australia), 28.10.2017


Sydney (Australia), 28.10.2017

Men

HT Costa Kousparis 65.15

Women

HT Alexandra Hulley 66.88

Quito (Ecuador), 28-29.10.2017 -Interclubs-


Quito (Ecuador), 28-29.10.2017 -Interclubs-

Men

100m (28) (1.2) 1 Alex Quiñonez 10.25; 2 Carlos Perlaza 10.51; 3 John Valencia 10.56; ...5 Facundo Riera (2000) 10.77 NR u18; 200 (29) (nwi) 1 Alex Quiñonez 20.58; 2 John Valencia 21.46; 3 Carlos Perlaza 21.46; 400m (28) Emerson Chalá 48.53; DT (29) Juan José Caicedo 56.15; JT (29) José Escobar 70.78

Women

100m (28) (nwi) 1 Angela Tenorio 11.24; 2 Narcisa Landazuri 11.47; 3 Maribel Poroso 11.77; 200m (nwi) 1 Narcisa Landazuri 23.22, 2 Angela Tenorio 23.27; 400m (28) 1 Nicole Minolta 54.98; 2 Virginia Villalba 55.20; 400mh (29) 1 Virginia Villalba 58.83; 2 Marina Poroso (98) 60.48; HJ (29) Joyce Micolta (98) 1.78; LJ (29) Paola Mautino (per) 6.25 (nwi); TJ (28) Lubia Zaldívar 13.65 (nwi); HT (29) Valeria Chiliquinga 61.85; T (28) Linda González 48.72

Buenos Aires (Argentina), 28-29.10.2017 -Copa Nacional de Clubes-


Buenos Aires (Argentina), 28-29.10.2017 -Copa Nacional de Clubes-

Men

400m (28) Guillermo Ruggeri 47.65; 110mh (28) (0.1) Agustín Carrera 14.27; LJ (29) Julián Cherit 7.53 (nwi); TJ (29) Maximiliano Díaz 15.87 (0.8); DT (29) Juan Solito 54.43; HT (29) Joaquín Gómez 72.68

Women

100m (28) (0.1) 1 María Victoria Woodward 11.77; 2 Nelsibeth Villalobos 11.81; 200m (29) (1.3) Noelia Martínez 24.00; 400m (28) 1 Noelia Martínez 54.58; 3 María Diogo 55.34; HT (29) 1 Jennifer Dahlgren 63.50; 2 Daniela Gómez 58.29

Christchurch (New Zealand), 28.10.2017


Christchurch (New Zealand), 28.10.2017

Women

SP u18 (3 kg) Jaidyn Busch 15.52; HT Lauren Bruce 60.64

Inglewood (New Zealand), 28.10.2017


Inglewood (New Zealand), 28.10.2017

Men

DT u20 (1,75 kg) Nathaniel Sulupo 52.12

Sunday, October 29, 2017

Porto Alegre (Brazil), 28-29.10.2017 -Brasileiros Caixa sub-23-


Porto Alegre (Brazil), 28-29.10.2017 -Brasileiros Caixa sub-23-

Men

100m (28) (1.7) 1 Jonatan Chaves Rodrigues 10.44; 2 Willian Schramm Deschamps 10.47; 200m (29) (-1,3) Jonatan Chaves Rodrigues 21.13; 400m (28) 1 Mikel Antonio de Jesus 47.53; 2 Fabio de Oliveira 47.74; 3 Cleverson da Silva Pereira Junior (99) 47.91; 800m (29) 1 Matheus Americo Medeiros Pessoa 1.49.64; 2 Willian da Silva dos Santos 1.50.71; 110mh (28) (2.1) 1 Rafael Henrique Campos Pereira 13.97; 2 Denner Cordeiro da Silva 14.17; 400mh (29) 1 Mikael Antonio de Jesus 50.13; 2 Asafe Madai de Deus Virgolino 52.31; 3 Marcelo Alves Junior (99) 52.33; 3.000m St (28) Walace Evangelista Caldas (98) 8.57.16; HJ (29) Thiago Julio Souza Alfano Moura 2.15; LJ (28) 1 Alexsandro do Nascimento de Melo 8.15 (2.2); 2 Caio Henrique de Santana Silva 7.56 (2.4); TJ (29) Alexsandro do Nascimento de Melo 16.07 (-1,3); JT (29) Pedro Henrique Nunes Rodrigues 69.91

Women

100m (28) (2.0) Anny Caroline de Bassi 11.81; 200m (29) (2.1) Lia Raquel dos Santos Carvalho 24.38; 400m (28) Daysiellen Atla Dias 55.49; 100mh (28) (1.5) Micaela Rosa de Mello 13.86; 400mh (29) Sabrina Simonelly da Silva Costa 60.22 (60.05 1h1); HT (29) Ana Lays Bayer 59.34; JT (28) Edivania dos Santos Araujo 50.28

Perth (Australia), 27-28.10.2017 -Western Australia All Schools Championships-


Perth (Australia), 27-28.10.2017 -Western Australia All Schools Championships-

Men u18

200m (29) (1.7) Kian Paget 21.66; 110mh (0,91m) (28) (nwi) Sasha Zhoya 14.02; 2.000m St (29) M J Jansen Van Rensburg 5.57.51

Men u16

200m (29) (1.7) 1 Sasha Zhoya 21.45; 2 Ethan Luu 21.97

Women u18

1.500m (27) Melany Smart 4.25.00; 3.000m (28) Melany Smart 9.19.45; 100mh (0,76m) (28) (1.5) 1 Sophie White 13.34; 2 Isabella Reeves 13.87

Women u16

100m (27) (0.6) Sophie White 12.05; 200m (29) (3.1) 1 Sophie White 24.03; 2 Lily Pree 24.55; 1.500m u16 (27) Jasmine Pugh 4.37.39

Warrabee (Australia), 29.10.2017


Warrabee (Australia), 29.10.2017

Men White

100m (2.0) Michael Romanin 10.48; SP u16 (4 kg) Oliver Courtnay 18.19; DT u16 (1 kg) Oliver Courtnay 56.16

Men Yellow

100m (3.4) Luke Stevens 10.57

Women Yellow

100m u20 (2.7) Celeste Mucci 11.89

Knox (Australia), 29.10.2017


Knox (Australia), 29.10.2017

Women

HT u18 (3 kg) Stephanie Ratcliffe 62.68

Dunedin (New Zealand), 28.10.2017


Dunedin (New Zealand), 28.10.2017

Men

HJ Hamish Kerr 2.15

Women

JT Victoria Peeters 56.84 NR

Auckland (New Zealand), 28.10.2017


Auckland (New Zealand), 28.10.2017

Women

PV 1 Olivia McTaggart (2000) 4.05; 2 Imogen Ayris (2000) 4.05

Saturday, October 28, 2017

Pretoria (South Africa), 27-28.10.2017 -Gert Le Roux Meeting-


Pretoria (South Africa), 27-28.10.2017 -Gert Le Roux Meeting-

Men

400m (28) Andrew Barnes 47.74; 110mh (28) (0.9) Theodor Young 14.17; 400mh (27) Cornel Fredericks 50.37; DT (27) Patrick Duvenage 55.43; HT (28) Renaldo Frechou 65.20; JT (28) Tobie Holtzhauzen 73.47

Men u20

110mh (0,99m) (28) (0.9) Alwyn Bothma 13.79

Men u18

400m (28) Benu Meintjies 48.89; 110mh (0,91m) (28) (nwi) 1 Roelof van der Walt 13.71; 2 Julian Bonger 13.82; LJ (28) Christie Le Roux 7.51 (nwi)

Women

LJ (27) Kelly Kingwill 6.19 (nwi); SP (28) Sonia Smuts 15.98; 5 Kms Walk (28) Nicolene Gericke 21.06.27

Women u18

200m (27) (-0,3) Marlie Viljoen 24.82

Women u16

800m (27) Prudence Sekgodiso 2.08.09

St. Leonards (Australia), 28-29.10.2017 -Tasmanian All Schools Championships-


St. Leonards (Australia), 28-29.10.2017 -Tasmanian All Schools Championships-

Men

2.000m St u18 (28) Harvey Chilcott 6.09.89

Adelaide (Australia), 28.10.2017


Adelaide (Australia), 28.10.2017

Men

800m Dylan Stenson 1.48.56

Women

60m (1.5) Margaret Gayen 7.59; 3.000m Tara Palm 9.35.12

Sydney (Australia), 28.10.2017


Sydney (Australia), 28.10.2017

Men

100m h1 (1.4) Zac Holdsworth 10.51; 400m h1 1 Jordan Sarmento 48.23; 2 Jordan Doris (2000) 48.36; 1.500m h1 1 Adrian Plummer 3.47.40; 2 Edward Vining 3.48.84; 3 Zachary Facioni (99) 3.49.47; 400mh Bryce Collins 52.19; SP u20 (6 kg) 1 Aiden Harvey 18.58; 2 Alexander Kolesnikoff 17.39; JT Rhys Stein 74.44

Women

100m h1 (0.7) 1 Kristie Edwards (2000) 11.94; Holly Bender 11.94; 400m h1 Caitlyn Ferrier (2002) 55.60; 1.500m 1 Imogen Stewart u14 4.26.30; 2 Lily Harding-Delozee (98) 4.32.93; 3 Jayla Cameron-Hancock (2002) 4.33.89; 400mh Genevieve Cowie 59.24; 3.000m St 1 Victoria Mitchell 9.53.92; 2 Marnie Ponton 10.11.50; HJ Nicola McDermott 1.86

Canberra (Australia), 28.10.2017


Canberra (Australia), 28.10.2017

Men

100m h1 (2.7) 1 Johua Clarke 10.23; 2 Jordan Shelley 10.65; 200m h1 (1.4) Leigh Bennett 21.42; LJ Angus Gould 7.66 (0.0)

Women

1.500m Ruby White 4.29.02; 100mh (2.4) Sophie Stanwell 13.85; LJ Lauren Wells 6.31 (0.4)

Friday, October 27, 2017

Ho Chi Minh (Vietnam), 23-27.10.2017 -National Championships-


Ho Chi Minh (Vietnam), 23-27.10.2017 -National Championships-

Men

100m (23) (nwi) Ngan Ngoc Nghia (99) 10.67; 200m (27) 1 Luong Van Thao 21.36; 2 Nguyen Van Chau (99) 21.40; 3 Bui Ba Hanh  21.41; 4 Vo Ngoc Huy 21.48; 5 Ngan Ngoc Nghia (99) 21.52; 400m (26) 1 Quach Cong Lich 46.51; 2 Tran Dinh Son 47.29; 3 Phan Khac Hoang 47.99; 4 Nguyen Huu Tuong 48.00; 800m (24) Duong Van Thai 1:51.03; 400mh (23) 1 Phan Khac Hoang 52.40; 2 Nguyen Duc Son (99) 52.99 NJR; HJ (23) 1 Vu Duc Anh (98) 2.16; 2 Nguyen Thanh Nhan 2.16; LJ (24) 1 Nguyen Tien Trong 7.72 (nwi); 2 Dinh Tan Kha  7.62 (nwi); 3 Nguyen Van Cong 7.57 (nwi); 4 Tran Van Dien (98) 7.46 (nwi); TJ (26) Nguyen Van Hung 16.24 (nwi); JT (24) Nguyen Hoai Van 69.33

Women

100m (23) (nwi) 1 Le Tu Chinh 11.55; 2 Le Thi Mong Tuyen  11.77; 200m (27) 1 Le Tu Chinh 23.36; 2 Le Thi Mong Tuyen 24.02; 3 Hoang Thi Ngoc 24.34; 400m (26) 1 Nguyen Thi Huyen 53.02; 2 Nguyen Thi Hang 54.55; 3 Hoang Thi Ngoc 54.58; 800m (24) Vu Thi Ly 2:09.55; 1.500m (27) 1 Nguyen Thi Oanh 4:20.16; 2 Vu Thi Ly 4:29.58; 3 Pham Thi Thuy Hanh (99) 4:32.42; 400mh (23) Nguyen Thi Huyen 59.50; HJ (26) Duong Thi Viet Anh 1.81; LJ (26) 1 Bui Thi Thu Thao 6.30 (nwi); 2 Nguyen Thi Truc Mai 6.02 (nwi); TJ (23) 1 Bui Thi Thu Thao 13.68 (nwi); 2 Vu Thi Men 13.33 (nwi); 3 Tran Hue Hoa 13.22 (nwi); 4 Nguyen Thi Huong (2001) 13.18 (nwi); 5 Vu Thi Ngoc Ha (2000) 12.95 (nwi);  JT (27) 1 Bui Thi Xuan 53.09 NR; 2 Lo Thi Hoang 49.96

Yilan (Chinese Taipei), 22-26.10.2017 -National Games-


Yilan (Chinese Taipei), 22-26.10.2017 -National Games-

Men

100m (23) (1.4) 1 Yang Chun-Han 10.29; 2 Cheng Po-Yu 10.58; 3 Wei Yi-Cheng/98  10.59; 200m (25) (0.9) 1 Yang Chun-Han 20.56; 2 Wang Wei-Hsu  21.31; 3 Wang Wen-Tang  21.53; 4 Yeh Shou-Po (99) 21.59; 5 Liu Hao-Hsuan (2000) 21.74; 400m (23) 1 Yang Lung-Hsiang 46.58; 2 Chen Chieh 46.79; 3 Yu Chen-Yi 47.22; 4 Wang Wei-Hsu 47.60; 5 Lai Kuan-Yu (98) 47.87;  6 Yu Chia-Hsuan 48.32; 7 Huang Ting-Hsuan (2000) 48.43; 110mh (23) (-0.4) 1 Chen Kuei-Ju 13.58; 2 Yang Wei-Ting 14.01; 3 Huang Kun-Yu 14.23; 400mh (25) 1 Chen Chieh 49.88; 2 Yu Chia-Hsuan 50.87; 3 Peng Ming-Yang (98) 51.58; 4 Chang Chia-Sheng 51.66; LJ (23) Lin Chia-Hao 7.72 (-0.1); SP (23) Chang Ming-Huang  18.84; HT (24) Tzeng Hao-Chan  62.85; JT (25) 1 Cheng Chao-Tsun 78.62; 2 Huang Shih-Feng 77.78; 3 Tsai Wei-Jen 73.46; 4 Wang Wei-Chen  70.76;  Li Cheng-Yu  67.41;  Hsu Shui-Chang  66.20;  Chung Chen-Hung  65.74;  Li Cheng-Chieh  64.89

Women

100m (23) (1.0) Hu Chia-Chen  11.82; 5.000m (24) 1 Hsieh Chien-Ho 16:30.20; 2 Tsao Chun-Yu 16:38.50; 100mh (23) (0.2) Hsieh His-En  13.64; 400mh (25) Luo Pei-Lin  58.15; PV (22) Lin Ying-Tung (2000) 4.00 NJR; SP (24) 1 Lin Chia-Ying  15.99; 2 Lai Li-Chun 15.48; DT (25) Li Tsai-Yi 52.20; JT (23) 1 Li Huei-Chun (99) 51.47; 2 Chen Min-Fang  50.36; Heptathlon (23/24) Chu Chia-Ling 5.396p (14.33 (-0.2); 1.62; 11.88; 26.12 (-0.1) – 5.72 (0.4); 46.36; 2:28.65)

RunBlogRun