@Trackinsun

@Trackinsun

Thursday, June 30, 2016

Ferrara (Italy), 30.6.2016


Ferrara (Italy), 30.6.2016

Men

800m Gabriele Bizotto 1.48.86; HJ Kelvin Purboo (97) 2.13

Women

JT Eleonora Bacciotti 52.11

Ljubljana (Slovenia), 30.6.2016


Ljubljana (Slovenia), 30.6.2016

Men

400mh Mitja Lindic 51.96; JT Matija Kranjc 77.37

Women

200m (-0,9) Carina Pölzl 24.22; 3.000m St Marusa Mismas 9.56.96; PV 1 Giulia Cargnelli (ita) 4.20; 2 Nusa Maver 4.00; 3 Sara Bercan 4.00; 4 Tatiane Carne (ita) 4.00; LJ 1 Laura Strati (ita) 6.59 (1.6); 2 Tania Vicenzino 6.29 (1.9); 3 Martina Lorenzetto 6.19 (1.5); TJ 1 Eva Mustar 13.78 (2.0); 2 Paola Borovic (cro) 13.27 (2.4) and 13.19 (0.3); JT Katja Mihelic 52.17

Barcelona (Spain), 29-30.6.2016 -Catalonia Open Championships-


Barcelona (Spain), 29-30.6.2016 -Catalonia Open Championships-

Men

100m (30) (2.3) Patrick Chinedu (ngr) 10.50; 2 Eduard Viles 10.60; 200m (30) (0.7) 1 Roberto Skyers (cub) 21.17; 2 Gabor Pasztor (hun) 21.26; ...4th Oriol Madí (97) 21.58; 400m (30) 1 Lluís Vallejo 47.61; 2 Pau Fradera 47.93; 800m A 1 Michael Rimmer (gbr) 1.44.93; 2 Yassine Hathat (alg) 1.45.00; 3 Mohamed Amine Benferar (alg) 1.45.01; 4 Ayanleh Souleiman (dji) 1.45.16; 5 Samir Dahmani (fra) 1.45.80; 6 Antoine Gakeme (bdi) 1.46.21; 7 Said Aden (qat) 1.46.25; 8 Abubaker Haydar Abdallah (qat) 1.46.64; 9 Mohamed Hamada Mohamed (egy) 1.46.76; 10 Alejandro Estevez 1.47.10; 800m B 1 Abdessalem Ayouni (tun) 1.48.11; 2 Pol Moya (and) 1.48.75; 3 Héctor Hernández (pur) 1.48.77; 4 Eduardo Suárez 1.49.79; 5 Mohammed Shaween (ksa) 1.50.39; 1.500m (30) 1 Adel Mechaal 3.35.24; 2 Benson Seurei (brn) 3.35.28; 3 Mekonnen Gebremedhin (eth) 3.35.50; 4 Fouad El Kaam (mar) 3.36.08; 5 Mauri Castillo 3.36.41; 6 Marc Alcalà 3.36.93; 7 Tom Lancanshire (gbr) 3.37.47; 8 Antonio Abadía 3.37.49; 9 Bryan Cantero (fra) 3.38.14; 10 Carlos Díaz Del Río (chi) 3.38.33; 11 Salim Keddar (alg) 3.38.44; 12 Johan Cronje (rsa) 3.40.55; 13 Jordi Torrents (97) 3.40.92; 14 Artur Bossy 3.42.20; 15 Ignacio Fontes (98) 3.42.38; 16 Carlos Mayo 3.45.29; 5.000m 1 Yomif Kejelcha (eth) 13.06.24; 2 Birhanu Yematew (brn) 13.14.14; 3 Zouhair Awad (brn) 13.14.16; 4 Dawit Fikadu (eth) 13.23.03; 5 Olivier Irabaruta (bdi) 13.25.94; 6 Muklid Al-Otaibi (ksa) 13.27.60; 7 Zelalem Bacha Regasa (brn) 13.30.86; 8 Mehari Solomon (eri) 13.52.01; 9 Seifu Tura Abdiwak (bdi) 13.52.78; 10 Tesfu Tewelde (eri) 14.03.20; 110mh (30) (0.9) 1 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 13.49; 2 Nicolas Hough (aus) 13.56; 3 Yidiel Contreras 13.58; 4 William Barnes (pur) 13.61; 5 Simon Krauss (fra) 13.86; 6 Arnau Erta 13.87; in heats: Thomas Martinot-Lagarde (fra) 14.12 (1.3) 4h1; Gerard Mateu Porras 14.14 (1.3) 5h1; 400mh (30) Juan Enrique Vallés 51.46; 3.000m St (30) 1 Tesfaye Girma (eth) 8.26.22; 2 Jigisa Tolosa (eth) 8.28.62; 3 Belayneh Shimalis (eth) 8.28.91; 4 Hailemariyan Amare (eth) 8.32.45; 5 Ibrahim Chakir 8.33.35; 6 Hasim Salih (qat) 8.36.37; 7 Ibrahim Ezzaydouny 8.39.03; 8 Wogene Sebiside Sidamo (eth) 8.40.41; 9 Jonathan Romeo 8.40.89; 10 El Mehdi Aboujanah 8.42.61; HJ (30) Majed Aldin Ghazal 2.33; PV (30) 1 Dídac Salas 5.50; 2 Valentín Lavillenie (fra) 5.40; 3 Lázaro Borges (cub) 5.30; 4 Igor Bychkov 5.30; LJ (30) 1 Salim Sdiri (fra) 7.66 (0.4); 2 Mohamed Salman Alkhuwalidi (uae) 7.54 (0.2); DT (29) Jaume León 54.67; HT (29) 1 Miguel Alberto Blanco 70.21; 2 Cristian Ravar 62.80; JT (29) Bilal Nouali (mar) 73.47

Women

100m (30) (2.2) 1 Cristina Lara 11.61; 2 Ingrid Andrés (97) 11.79; 3 Jael Bestué (99) 11.99; 100m semis (29) Cristina Lara 11.57 (1.1) 1s2; Ingrid Andrés 11.83 (1.1) 2s2; 200m (30) (1.6) 1 Brigitte Ntiamoah (fra) 23.13; 2 Jennifer Galais (fra) 23.43; 3 Cristina Lara 23.49; 4 Basnat Mohamed Awad (egy) 23.95; 5 Jael Bestué (2000) 24.19 NR u18; 200m semis (29) Cristina Lara 23.67 (1.2) 1s1; 400m (30) Andrea Díez 55.26; 400m semis (29) Esther Guerrero 54.77 1s2; 800m (30) 1 Rose Mary Almanza (cub) 1.58.49; 2 Lisneydis Veitia (cub) 1.58.93; 3 Gudaf Tsegay (eth) (97) 1.59.90; 4 Selma Kajan (aus) 2.01.27; 5 Clarisse Moh (fra) 2.01.80; 6 Brittany McGowan (aus) 2.02.12; 7 Sahily Diago Mesa (cub) 2.02.16; 8 Rababe Arrafi (mar) 2.03.32; 9 Laura Crowe (irl) 2.04.10; 10 Marta Hiparto Yato (brn) 2.04.58; 1.500m (30) 1 Axumawit Embaye (eth) 4.05.35; 2 Marta Pen Freitas (por) 4.06.54; 3 Betlhem Desalegn (uae) 4.06.84; 4 Charlene Thomas (gbr) 4.07.07; 5 Solange Pereira 4.08.29; 6 Diana Sujew (ger) 4.08.50; 7 Belay Tigist Gashaw (brn) 4.08.62; 8 Siham Halali (mar) 4.09.00; 9 Amine Bettechi (alg) 4.14.91; 10 Montse Mas 4.16.89; 11 Alondra Negrón (pur) 4.22.50; 12 Anna Dibaba (eth) 4.23.10; 5.000m (30) 1 Letesenbet Gidey (eth) 14.45.63; 2 Dera Dida (eth) 15.03.06; 3 Dalida Abdelkadir Gosa (brn) 15.10.79; 4 Meseret Taye Asefaw (eth) 15.37.69; 5 Edao Bontu (brn) 15.39.59; 6 Meskerem Seifu Amare (eth) 15.39.68; 7 Renata Plis (pol) 15.56.62; 8 Marta Galimany 16.34.90; 100mh (30) (1.7) 1 Caridad Jerez 13.04; 2 Genesis Romero (ven) 13.27; 3 Aisseta Diawara (fra) 13.28; 400mh (30) 1 Sara Gallego (2000) 59.17; 2 Sonia Nasarre 59.58; HJ (29) 1 Raquel Alvarez 1.83; 2 Claudia García Jou 1.79; PV (29) 1 Naroa Agirre 4.25; 2 Anna Maria Pinero 4.00; 3 Maialen Axpe 4.00; 4 Clara Amat 4.00; TJ (30) 1 Ariadna Ramos 13.12 (1.9); 2 Debora Calveras 13.03 (0.4); DT (30) Andrea Alarcón 55.49; HT (30) 1 Berta Castells 68.38; 2 Yarisleidis Ford 67.59; 3 Laura Redondo 66.00; 5 Kms Walk (30) 1 Raquel González 21.09.04; 2 Mar Juárez 22.32.11

Köln (Germany), 29.6.2016

Köln (Germany), 29.6.2016
Men
HJ 1 Brandon Starc (aus) and Allan Smith (gbr) 2.26; 3 Luis Castro (pur) 2.26; 4 Eike Onnen 2.23; 5 Edgar Rivera (mex) 2.23; 6 Fernand Djoumessi (cmr) 2.20; 7 Abdoulaye Diarra (mli) 2.16; 8 Nauray Singh Randhawa (mas) 2.16, 9 Milos Todosijevic (srb) 2.16

Kaunas (Lithuania), 30.6.2016


Kaunas (Lithuania), 30.6.2016

Men

DT 1 Andrius Gudzius 63.60; 2 Domantas Poska 57.92; 3 Eligijus Ruskys 55.06

Women

DT Zinaida Sendriuté 57.10

Linz (Austria), 29.6.2016


Linz (Austria), 29.6.2016

Men

PV 1 Michal Balner (cze) 5.66; 2 Luke Cutts (gbr) 5.61; 3 Hendrik Gruber (ger) 5.51; 4 Marvin Caspari (ger) 5.41; 5 Torben Laidig (ger) 5.31; 6 Tom Konrad (ger) 5.31; 7 Emmanouil Karalis (gre) (99) 5.31

Women

PV 1 Tina Sutej (slo) 4.56; 2 Nastja Modic (slo) 4.21; 3 Aneta Morysková (cze) 4.21; 4 Sarah Zimmer 4.06; 5 Agnes Hodi (hun) 4.06

Friedberg (Germany), 29.6.2016


Friedberg (Germany), 29.6.2016

Men

200m (0.2) Steven Müller 21.11

Women

100m (0.9) 1 Lisa Mayer 11.43; 2 Lara Matheis 11.76; 200m (0.1) Lara Matheis 24.16

Nembro (Italy), 29.6.2016


Nembro (Italy), 29.6.2016

Men

800m Luca Beggiato (97) 1.50.38

Women

200m (0.1) Alessia Pavese (98) 24.50; JT Zara Bahni 52.54

Segovia (Spain), 29.6.2016


Segovia (Spain), 29.6.2016

Men

400m Sergio Fernández 47.21

Women

400m 1 Elena Moreno 54.17; 2 Sara Gómez 54.75

Alger (Algeria), 28.6.2016 -National Champioships in 10.000m-


Alger (Algeria), 28.6.2016 -National Champioships in 10.000m-

Men

10.000m Rabah Khaouas 29.40.04

Women

10.000m Souad Ait Salem 33.44.69

Vigo (Spain), 29.6.2016


Vigo (Spain), 29.6.2016

Women

JT Lidia Parada 57.30

Gandía (Spain), 29.6.2016


Gandía (Spain), 29.6.2016

Women

SP Ursula Ruiz 16.75

Bordeaux (France), 29.6.2016


Bordeaux (France), 29.6.2016

Men

PV Jean Woloch 5.30; 2 Damiel Dossevi 5.20

Aulnay-sous-Bois (France), 29.6.2016


Aulnay-sous-Bois (France), 29.6.2016

Men

PV Axel Chapelle 5.55

Chassieu (France), 29.6.2016 -Meeting des Abeilles-


Chassieu (France), 29.6.2016 -Meeting des Abeilles-

Women

400m 1 Jeanne Boussard 53.94; 2 Anais Lufutucu 54.25; 3 Farah Clerc 54.92

Halluin (France), 29.6.2016 -Meeting National 2-


Halluin (France), 29.6.2016 -Meeting National 2-

Men

400m 1 Youssef Karam (kuw) 47.07; 2 Hugo Houyez 47.70; 3 Alexander Doom 47.73; 800m h1 1 David Verbrugghe 1.48.20; 2 Quentin Tison 1.48.74; 3 Jamal Hairane (qat) 1.48.90; 4 Thomas Desrumaux 1.49.28; 5 Babker Abdo Koudi (sud) 1.49.63; 6 Adrian Wyrzykiewicz (pol) 1.50.78; h2 Florian Arnould 1.50.65; 3.000m Malcolm Hicks (nzl) 8.09.13; SP 1 Gaetan Bucki 18.44; 2 Andrzej Naszko (pol) 17.73

Women

400m 1 Laetitia Libert (bel) 53.65; 2 Fatoumata Diop (sen) 54.07; 1.500m 1 Aurore Fleury 4.22.82; 2 Chaltu Dida (eth) 4.24.23; 3 Audrey Le Floch 4.25.59; PV Gil Le Bris-Finot 4.25; JT 1 Kamila Dzybal (pol) 51.11; 2 Alexie Alais 50.43

Paris (France), 29.6.2016


Paris (France), 29.6.2016

Men

100m h1 (1.5) 1 Mouhamadou Fall 10.43; 2 Florent Ribet 10.51

Toronto (Canada), 28.6.2016


Toronto (Canada), 28.6.2016

Men

LJ Arren Young 7.61 (2.9)

Wednesday, June 29, 2016

Cáceres (Spain), 29.6.2016


Cáceres (Spain), 29.6.2016

Men

100m (1.0) David Alejandro 10.46; 800m 1 Jared West (aus) 1.48.67; 2 Sandy Martins (por) 1.50.11; 1.500m Emanuel Rolim (por) 3.48.70; 110mh (0.8) Rasul Dabo (por) 14.07; HJ 1 Simón Siverio 2.19; 2 Paulo Conceiçao (por) 2.16; 3 Tiago Pereira (por) 2.16; SP 1 Borja Vivas 20.34; 2 Alejandro Noguera 18.57; HT 1 Javier Cienfuegos 68.96; 2 Pedro José Martín 67.34; 5 Kms Walk 1 Alvaro Martin 19.04.83; 2 Iván Pajuelo 19.07.03; 3 Richard Vargas (ven) 19.41.64

Women

100m (1.7) 1 Nediam Vargas (ven) 11.56; 2 Carla Tavares (por) 11.67; 3 Catia Santos (por) 11.83; 3.000m 1 María Teresa Urbain 9.28.89; 2 Sonia Bejarano 9.34.01; LJ Olatz Arrieta 6.18 (1.7); 5 Kms Walk 1 María José Poves 21.43.72; 2 Lidia Sánchez-Puebla 22.46.89

Antony (France), 29.6.2016


Antony (France), 29.6.2016

Men

100m (0.7) Ancuiam Lopes (por) 10.59

Women

400mh Alicia Fleury 59.91

Hengelo (Netherlands), 29.6.2016 -Ethiopian Trials in 10.000m-


Hengelo (Netherlands), 29.6.2016 -Ethiopian Trials in 10.000m-

Men

10.000m 1 Yigrem Demelash 26.51.11; 2 Tamirat Tola 26.57.45; 3 Abadi Hadis 26.57.88; 4 Belay Tilahun 27.11.83; 5 Adugna Tekele 27.20.65; 6 Leul Gebreselasie 27.26.69; 7 Abayneh Ayele 27.35.83; 8 Tebalu Zawdue 27.37.25; 9 Azmeraw Mengistu 27.40.76; 10 Guye Adola 27.55.05; 11 Yitwale Kinde 27.58.22; 12 Bonsa Dida 28.13.84; 13 Mohammed Zaini 28.14.01

Women

10.000m 1 Almaz Ayana 30.07.00; 2 Gelete Burka 30.28.47; 3 Tirunesh Dibaba 30.28.53; 4 Netsanet Gudeta 30.36.75; 5 Genet Yalew 30.37.38; 6 Senbere Teferi 30.40.59; 7 Belaynesh Oljira 30.50.25; 8 Ababel Yeshaneh 30.54.12; 9 Tadelech Bekele 30.54.61; 10 Gotytom Gebreslase 31.14.52; 11 Sule Uture 32.08.02; 12 Elizabeta Cherono (ned) 32.15.53; 13 Nazret Weldu 32.58.28

Barcelona (Spain), 29-30.6.2016 -Catalonia Open Championships-

Barcelona (Spain), 29-30.6.2016 -Catalonia Open Championships-
Men
DT (29) Jaume León 54.67; HT (29) 1 Miguel Alberto Blanco 70.21; 2 Cristian Ravar 62.80; JT (29) Bilal Nouali (mar) 73.47
Women
100m semis (29) Cristina Lara 11.57 (1.1) 1s2; Ingrid Andrés 11.83 (1.1) 2s2; 200m semis (29) Cristina Lara 23.67 (1.2) 1s1; 400m semis (29) Esther Guerrero 54.77 1s2; HJ (29) 1 Raquel Alvarez 1.83; 2 Claudia García Jou 1.79; PV (29) 1 Naroa Agirre 4.25; 2 Anna Maria Pinero 4.00; 3 Maialen Axpe 4.00; 4 Clara Amat 4.00

Kazan (Russia), 26-28.6.2016 -National Junior Championships-


Kazan (Russia), 26-28.6.2016 -National Junior Championships-

Men

100m (-0,7) Mikhail Mustafayev 10.62; 200m (27) (1.8) 1 Mikhail Mustafayev 21.44; 2 Danyl Roslyakov 21.48; 3 Nikita Chaban 21.64; 400m (27, heats 26) 1 Vladislav Frolov 47.19 (47.17 h); 2 Andrey Kukharenko 47.47 (47.22 2h); 3 Leonid Karasev 48.08; in heats: Nikolay Stepanov 48.16; 5.000m (26) Andrey Popov 14.24.11; 110mh (0,99m) (26) (1.8) 1 Gleb Yegorov 13.91; 2 Maksim Lobkov 14.16; 400mh (27) 1 Ivan Loginov 51.23; 2 Vladimir Lysenko 52.21; HJ (28) Danil Lysenko 2.25; PV (27) 1 Vladislav Staruschenko 5.20; 2 Vladimir Shcherbakov 5.15; LJ (27) 1 Ivan Tatarinov 7.50 (2.9) and 7.46 (1.7); TJ (28) 1 Denis Obertyshev 16.38 (1.8); 2 Ildar Ayupov 15.86 (2.7); SP (26) 1 Yuriy Seskin 19.61; 2 Sergey Panchekhin 18.84; 3 Aleksandr Negov 18.19; 4 Maksim Kachanov 17.63; DT (28) 1 Vadim Rybkin 62.18; 2 Demian Seskin 53.37; 3 Konstantin Yefremov 53.14; HT (27) 1 Danil Danilov 72.47; 2 Petr Nekiporets 71.14; 3 Ilya Yevgenyev 65.70; Decathlon (26-27) Artem Makarenko 7.650p (11.25 (-1,4); 7.26 (2.3); 14.71; 1.99; 49.87 - 14.41 (-0,5); 38.07; 4.60

49.51; 4:42.76)

Women

100m (-1,0) 1 Anastasiya Zhobolova 11.84; 2 Polina Graudyn 11.90; 200m (27) (4.0) 1 Kristina Sivkova 23.30 (23.96 (-0,5) 1h); 2 Anastasiya Zholobova 23.85; 3 Anastasiya Yeremeyeva 24.13 (24.25 (-2,1) 1h); 4 Polina Graudyn 24.22; 400m (27, heats 26) 1 Anna Yevseychik 54.76 (54.66 h); Valeriya Tsaplina 55.17 (54.49 h); in heats: Yuliya Kondrashkina 54.76; 800m (27) 1 Yekaterina Alekseyeva 2.07.58; 2 Mariya Vladimirova 2.09.07; 1.500m (28) Maria Vladimirova 4.29.70; 3.000m (26) 1 Irina Misharina 9.35.83; 2 Yuliya Likhacheva 9.36.00; 3 Anna Ksenofontonova 9.36.02; 100mh (-0,5) Veronika Chervinskaya 13.81; 400mh (27) 1 Tatyana Kiseleva 59.66; 2 Yekaterina Tyurina 60.15; 3.000m St (27) Anna Tropina 10.27.08; HJ (27) Natalya Aksenova 1.84; PV (26) 1 Yelizaveta Bondarenko 4.30; 2 Valeriya Nikonova 4.10; 3 Nina Klyuzheva 4.00; 4 Yekaterina Bryanchina 4.00; LJ (27, qualy 26) Polina Lyukanenkova 6.21 (2.5) and 6.34 (2.0) 1q; TJ (28) 1 Yekaterina Koprivka 13.40 (3.3); 2 Valentina Kosolapova 13.22 (1.2); 3 Anastasiya Kolvasova 13.06 (1.7); 4 Yelena Drozhilina 13.05 (3.0); 5 Anastasiya Abasheva 13.01 (1.9); SP (26) Alyona Bugakova 17.29; DT (28) 1 Alena Belyakova 56.19; 2 Anastasiya Vityugova 54.68; HT (27) 1 Sofia Palkina 64.00; 2 Anna Grigoryeva 59.03

 

Turku (Finland), 29.6.2016 -Paavo Nurmi Games-


Turku (Finland), 29.6.2016 -Paavo Nurmi Games-

Men

100m (0.6) 1 Sean Safo-Antwi (gha) 10.23; 2 Solomon Bockarie (ned) 10.24; 3 Yancarlos Martínez (dom) 10.30 (10.29 (1.5) 1h2); 4 Lebokeng Sesele (rsa) 10.37 (10.31 (1.5) 3h2); 5 Roscoe Engel (rsa) 10.37 (10.29 (1.5) 2h2); 6 Ville Myllymäki 10.50 (10.41 (1.5) 4h2); 7 James Alaka (gbr) 10.59 (10.51 (0.6) 3h1); in heats: Patrick Domogala (ger) 10.57 (1.6) 4h1; Otto Ahlfors 10.50 (1.5) 5h2

800m A 1 Mostafa Smaili (mar) 1.47.07; 2 Khalid Benmahdi (alg) 1.47.19; 3 Joshua Ralph (aus) 1.47.23; 4 Jordan Williamsz (aus) 1.47.26; 5 Jeff Riseley (aus) 1.47.34; 6 Jan Kubista (cze) 1.47.84; 7 Ville Lampinen 1.49.63; 8 Markus Teijula 1.51.12; 800m B Raimon Valler (est) 1.50.86

5.000m 1 Josephat Menjo (ken) 13.20.51; 2 Patrick Tiernan (aus) 13.20.88; 3 David McNeill (aus) 13.23.87; 4 Andy Vernon (gbr) 13.26.16; 5 John Koech (brn) 13.31.76; 6 Brenton Rowe (aut) 13.45.49; 7 Soufiane Bouchikhi (bel) 13.46.60; 8 Nelson Kipkosgei (brn) 13.56.61; 9 Arttu Vattulainen 13.57.78; 10 Ossi Kekki 14.11.25

110mh (0.0) 1 Balasz Baji (hun) 13.43 (13.41 (0.7) 1h2); 2 David King (gbr) 13.70 (13.54 (0.1) 1h1); 3 Maximilian Bayer (ger) 13.74; 4 Elmo Lakka 13.76; 5 Thingalaya Siddhanth (ind) 14.15 (13.76 (0.1) 2h1); in heats: Petr Svoboda (cze) 13.75 (0.7) 2h2; Joseph Hylton (gbr) 14.14 (0.7) 4h2

400mh 1 Le Roux Hamman (rsa) 49.44; 2 Oskari Mörö 49.50; 3 Rasmus Mägi (est) 49.59; 4 Sebastian Rodger (gbr) 49.60; 5 Michael Bultheel (bel) 49.70; 6 Patryk Dobek (pol) 49.88; 7 Michael Cochrane (nzl) 50.35

TJ 1 Troy Doris (guy) 17.06 (2.2); 2 Karol Hoffmann (pol) 16.48 (0.2); 3 Adrian Swiderski (pol) 16.40 (1.8); 4 Simo Lipsanen 16.15 (1.1); 5 Fabian Florant (ned) 16.03 (2.0); 6 Julian Reid (gbr) 15.89 (1.2)

SP 1 Michal Haratyk (pol) 20.25; 2 Mateusz Mikos (pol) 29.18; 3 Damien Birkinhead (aus) 20.15; 4 Mesud Pezer (bih) 19.91; 5 Arttu Kangas 19.25; 6 Tim Nedow (can) 19.15; 7 Timo Kööpikkä 18.49

HT 1 Pawel Fajdek (pol) 81.12; 2 Dilshod Nazarov (tjk) 78.87; 3 Wojciech Nowicki (pol) 78.04; 4 David Söderberg 77.60, 5 Ashraf Amjad A-Saifi (qat) 75.92; 6 Roberto Janet (cub) 72.24; 7 Tuomas Seppänen 70.61; 8 Mark Dry (gbr) 70.25; 9 Krisztian Pars (hun) 70.25

JT 1 Thomas Röhler (ger) 91.28; 2 Julian Weber (ger) 86.83; 3 Antti Ruskanen 83.10; 4 Tero Pitkämäki 83.03; 5 Andreas Hofmann (ger) 82.67; 6 Ahmed Bader Magour (qat) 80.82; 7 Teemu Wirkkala 80.57; 8 Ari Mannio 79.70; 9 Tanel Laanmäe (est) 79.22

5 Kms Walk Elmo Koivunen 20.09.71

Women

100m (0.8) 1 Maja Mihalinec (slo) 11.46; 2 Mariely Sánchez (dom) 11.64; 3 Ayodele Ikuesan (fra) 11.68; 4 Milja Thureson 11.83 (11.78 (1.0) 2h2); 5 Anniina Kortetmaa 11.84 (11.62 (1.6) 3h1); in heats: Hanna-Maari Latvala 11.59 (1.6) 2h1; Henriika Parpala 11.86 (1.0) 3h2

1.500m 1 Danuta Urbanik (pol) 4.06.58; 2 Angie Petty (nzl) 4.07.83; 3 Denise Krebs (ger) 4.08.14; 4 Zoe Buckman (aus) 4.08.30; 5 Kristiina Mäki (cze) 4.08.68; 6 Claudia Bobocea (rou) 4.12.72; 8 Liina Tsernov (est) 4.13.44; 9 Katarzyna Broniatowska (pol) 4.15.18; 10 Sandra Eriksson 4.16.09; 11 Heidi Eriksson 4.21.61; 12 Saija Seppä 4.21.88

100mh (0.2) 1 Noorlaotta Neziri 12.91 (12.87 (1.2) 1h2); 2 Hanna Plotitsyna (ukr) 13.06 (13.03 (1.5) 1h1); 3 Ricarda Lobe (ger) 13.20 (13.11 (1.2) 2h2); 4 Greta Kerekes (hun) 13.41 (13.33 (1.5) 3h1); 5 Serita Solomon (gbr) 13.46 (13.45 (1.5) 4h1); 6 Reetta Hurske 13.50 (13.38 (1.2) 3h2); 7 Matilda Bogdanoff 13.50 (13.42 (1.2) 4h2); in heats: Sharona Bakker (ned) 13.32 (1.5) 2h1; Viivi Avikainen 13.69 (1.5) 5h1; Toyin Augustus (ngr) 13.48 (1.2) 5h2; Lucie Koudelová (cze) 13.53 (1.2) 6h2

400mh 1 Sara Slott Petersen (den) 56.07; 2 Katsiaryna Belanovich (blr) 56.20; 3 Vera Barbosa (por) 57.28; 4 Christine McMahon (irl) 57.47; 5 Hilla Uusimäki 58.37; 6 Eveliina Määttänen 59.54; 7 Maris Mägi 60.30

3.000m St 1 Ophelie Claude-Boxberger (fra) 9.34.96; 2 Sviatlana Kudzelich (blr) 9.41.21; 3 Anna Emilie Moller (den) 9.41.43; 4 Ingeborg Lovnes (nor) 9.43.97; 5 Nastassia Puzakova (blr) 9.51.58; 6 Camilla Richardsson 9.53.75; 7 Aissé Sow (fra) 10.02.00; 8 Claire Perraux 10.08.99

PV 1 Minna Nikkanen 4.52; 2 Wilma Murto (98) and Nicole Büchler (sui) 4.52; 4 Maryna Kylypko (ukr) 4.41; 5 Robeilys Peinado (ven) 4.31; 6 Erica Hjerpe 4.06

TJ 1 Ana José Tima (dom) 13.89 (0.6); 2 Laura Samuel (gbr) 13.81 (0.0); 3 Kristiina Mäkelä 13.77 (-0,2); 4 Nneka Okpala (nzl) 13.30 (0.4); 5 Iryna Pimenova (ukr) 13.24 (0.7)

JT 1 Kathryn Mitchell (aus) 63.80; 2 Lingwei Li (chn) 61.79; 3 Christina Obergföll 61.38; 4 Sofi Flink (swe) 58.77; 5 Oona Sormunen 57.26; 6 Sanni Utriainen 57.20; 7 Jenni Kanga 56.87; 8 Heidi Nokelainen 56.47; 9 Goldie Sayers (gbr) 54.55; 10 Nikola Ogrodniková (cze) 52.23

3 Kms Walk 1 Taika Nummi 12.30.81; 2 Enni Nurmi 13.17.09

Pardubice (Czech Republic), 28.6.2016


Pardubice (Czech Republic), 28.6.2016

Men

400mh Martin Juranek 51.67; PV Lukas Posekany 5.20; LJ Radek Juska 7.82 (nwi)

Women

100m (1.5) 1 Martina Stychová 11.66; 2 Marcela Pirková 11.81; 3 Lucie Domská 11.82; 400mh Andrea Holleyova 59.08, PV Rebeka Silhanová 4.20; LJ Anna Svecová 6.24 (nwi); SP Marketa Cervenková 16.67; HT Tereza Kralova 64.88

Romans (France), 28.6.2016 -Meeting National-


Romans (France), 28.6.2016 -Meeting National-

Men

100m (0.2) Mustapha Traore 10.57; 400m Patrice Maurice 47.64; 2 Alan Alais 47.83; HJ 1 Mickael Hanany 2.20; 2 Sebastien Deschamps 2.17; LJ Ala-eddine Ben Hassine (un) 7.52 (0.0); SP 1 Frederic Dagee 19.39; 2 Romain Gotteland 18.19; DT Lolassonn Djouhan 60.29

Women

100mh (-0,8) Clemence Vifquin 13.43; LJ Myriam Soumare 6.17 (0.0); DT 1 Pauline Pousse 58.97; 2 Melanie Pingeon 52.80; 3 Sibylle Retour 51.76

Nittedal (Norway), 25-26.6.2016


Nittedal (Norway), 25-26.6.2016

Women

JT (25) Andrea Enerstad Bolle 50.49; JT u18 (500 g) Arianne Duarte Morais 53.89

Alger (Algeria), 28.6.2016


Alger (Algeria), 28.6.2016

Men

400m Slimane Moula (99) 48.10; 1.500m 1 Bilal Tabti 3.46.35; 2 Hicham Bouchicha 3.46.65; 3.000m St Alli Messaoudi 8.27.99; LJ Yasser Me Tahar Triki (97) 7.48 (0.0)

Women

400m Dihia Hadar 54.83; 1.500m Nawal Yahi 4.27.88

Kirovohrad (Ukraine), 27-29.6.2016 -National Youth Championships-


Kirovohrad (Ukraine), 27-29.6.2016 -National Youth Championships-

Men

200m (28) (-1.9) Oleksandr Savenko 21.81; DT (1,5 kg) (27) 1 Vadym Zhurba 60.46; 2 Oleksiy Kyrylin 55.65; HT (5 kg) (29) 1 Mykhaylo Havrylyyuk 77.37; 2 Mykhaylo Kokhan 77.07; 3 Yevheny Omelchenko 65.69

Women

HJ (27) Olema Zhmur 1.80; LJ (28) Alina Shukh 6.18 (0.0); SP (3 kg) (28) Tetyana Kravchenko 15.53; HT (3 kg) (28) Valeriya Ivanenko 61.52; JT (500 g) (29) 1 Alina Shukh 54.69; 2 Oleksandra Zarytska 53.68

Stretford (Great Britain), 28.6.2016 -BMC Races-


Stretford (Great Britain), 28.6.2016 -BMC Races-

Men

800m 1 Markhim Lonsdale 1.49.26; 2 Rory Graham-Watson 1.49.97; 3 Kevin Bell 1.50.17

Ottawa (Canada), 29.6.2016


Ottawa (Canada), 29.6.2016

Women

800m Marie-Eve Jacques 2.06.26

Saint Maur-des-Fosses (France), 29.6.2016


Saint Maur-des-Fosses (France), 29.6.2016

Men

800n 1 Benjamin Herriau 1.49.88; 2 Abdelmadjid Azzaoui (mar) 1.50.54

Women

800m 1 Melanie Lavril 2.08.59; 2 Manon Eple 2.08.66

Tuesday, June 28, 2016

Landau (Germany), 28.6.2016


Landau (Germany), 28.6.2016

Men

PV 1 Thiago Braz da Silva (bra) 5.80; 2 Karsten Dilla 5.70; 3 Konstadinos Filippidis (gre) 5.70; 4 Tobias Scherbarth 5.60; 5 Florian Gaul 5.50; 6 Stanley Joseph (fra) 5.50; 7 Rasmus Jorgensen (den) 5.50; 8 Raphael Holzdeppe 5.40; 9 Ernest Obiena (phi) and Lamin Krubally 5.30; 11 Steven Lewis (gbr) 5.15

Women

PV 1 Annika Roloff 4.60; 2 Martina Strutz 4.40; 3 Anjuli Knäsche 4.40, 4 Femke Pluim (ned) 4.40; 5 Anna Felzmann 4.10; 6 Lilli Schnitzerling 4.10

Cork (Ireland), 28.6.2016 –Cork City Games-


Cork (Ireland), 28.6.2016 –Cork City Games-
Men
100m (3.3) 1 Kieran Daly (gbr) 10.41; 2 Aidan Syers (gbr) 10.44; 3 Ari Bragi Karason (isl) 10.50; 4 Jason Smyth 10.52
200m (0.9) 1 Edmond Amaning (gbr) 21.28; 2 Ari Bragi Karason (isl) 21.30
800m 1 Luke Mathews (aus) 1.48.11; 2 James Bowness (gbr) 1.48.33; 3 Denis Bauerle (ger) 1.48.71; 4 Elliot Slade (gbr) 1.49.05; 5 Kieran Kelly 1.49.18; 6 Eoin Everard 1.49.42; 7 Karl Griffin 1.49.76; 8 Aaron Evans (ber) 1.49.92; 9 Mohcine Zaytouni (mar) 1.50.25
Mile 1 Ryan Gregson (aus) 4.01.37; 2 Ahmed Bile (usa) 4.02.15; 3 Phillip Sesemann (gbr) 4.03.53; 4 John Travers 4.04.12
3.000m 1 Reid Buchanan (usa) 7.52.49; 2 Collis Birmingham (aus) 7.53.52; 3 Eric Speakman (nzl) 7.58.85; 4 Sam McEntee (aus) 8.01.41; 5 Matt Bergin 8.06.29
LJ Adam McMullen 7.59 (0.4)
HT 1 Roberto Sawyers (crc) 69.44; 2 Michael Bomba (gbr) 63.73
3 Kms Walk 1 Alex Wright 11.13.94; 2 Rob Heffernan 11.18.65; 3 Grzegorz Sudol (pol) 11.29.15
Women
100m (1.2) 1 Phil Healy 11.52; 2 Joan Healy 11.73; 3 Niamh Whelan 11.74
800m 1 Laura Crowe 2.05.73; 2 Mihaela Nunu (rou) 2.06.06; 800m junior u20 Louise Shanahan 2.08.99
3.000m 1 Nikki Hamblin (nzl) 9.07.55; 2 Diana Martín (esp) 9.10.38; 3 Matylda Kowal (pol) 9.15.09; 4 Sara Treacy 9.20.57; 5 Josephine Moultrie (gbr) 9.27.61
100mh (1.4) Elizabeth Morland 13.68

Sollentuna (Sweden), 28.6.2016 -Folksam GP-


Sollentuna (Sweden), 28.6.2016 -Folksam GP-

Men

100m A (1.5) 1 Kemar Hyman CAY 10.15; 2 Serhiy Smelyk UKR 10.31; 3 Stanly del Carmen DOM 10.36; 4 Odain Rose 10.44; Race B (0.3) Odain Rose 10.57

400m A 1 Youssef Al-Masrahi KSA 45.62; 2 Lugelín Santos DOM 45.87; 3 Liemarvin Bonevacia NED 46.10; 4 Erik Martinsson 47.79; 5 Alexander Carew AUS 48.03; 6 Deluca Lawson-Matthew AUS 48.13

800m A 1 Giordano Benedetti 89 ITA 1:46.66; 2 Abdellatif El Guesse 93 MAR 1:46.91; 3 Zan Rudolf 93 SLO 1:46.98; 4 Kalle Berglund 96 1:47.17; 5 Dennis Krüger 93 GER 1:47.28; 6 Andreas Kramer 97 1:47.74; 7 Tayron Reyes 90 DOM 1:48.45; 8 Patrick Zwicker 94 GER 1:49.85; B 1 Sigurd Blom Breivik 96 NOR 1:50.93; 2 Sverre Blom Breivik 96 NOR 1:50.94; C Joakim Andersson 92 1:49.73

1.500m A 1 Brahim Kaazouzi 90 MAR 3:36.46; 2 Johan Rogestedt 93 3:36.58; 3 Jonas Leanderson 91 3:36.92; 4 Timo Benitz 91 GER 3:37.58; 5 Sebastian Keiner 89 GER 3:37.62; 6 Florian Orth 89 GER 3:40.28; 7 Guillaume Adam 90 FRA 3:41.29; 8 William Levay 96 3:41.52; 9 Jerry Motsau 90 RSA 3:42.15; 10 Elmar Engholm 92 3:42.95; 11 Tim Sundström 89 3:45.16; 12 Helio Gomes 84 POR 3:47.72; B 1 Simon Wallenlind 97 3:48.12; 2 Clemens Bleistein 90 GER 3:49.61

5.000m 1 Thijs Nijhuis 92 DEN 13:55.15; 2 Nasir Dawoud 91 ERI 13:56.83; 3 Adhanom Abraham 77 ERI 14:02.39; 4 Merhawi Ghebreselasie 98 ERI 14:03.46; 5 Anton Danielson 90 14:07.96

400mh 1 Eric Cray 88 PHI 49.67; 2 Juander Santos 95 DOM 49.90; 3 Cornel Fredericks 90 RSA 49.94; 4 Alexander Lundskog 96 51.83

3.000mSt 1 Tesfaye Girma ETH 8:23.55; 2 Shemlese Solomon ETH 8:28.01; 3 Wogene Sebisibe 98 ETH 8:33.92; 4 Stewart McSweyn 95 AUS 8:34.45; 5 László Gregor 92 HUN 8:45.67

DT (only 3 throws) 1 Daniel Ståhl 92 63.42; 2 Mauricia Ortega 94 COL 62.13; 3 Benn Harradine 82 AUS 62.05; 4 David Wrobel 91 GER 61.28; 5 Alex Rose 91 SAM 60.56; 6 Niklas Arrhenius 82 59.46; 7 Guðni Valur Guðnason 95 ISL 59.05; 8 Simon Pettersson 94 58.73; 9 Nick Percy 94 GBR 57.78; 10 Irfan Shamshuddin 95 MAS 57.58

Women

200m A (1.8) 1 Blessing Okagbare 88 NGR 22.58; 2 Mariely Sánchez 88 DOM 23.52; 3 Alexandra Bezeková 92 SVK 23.66; 4 Irene Ekelund 97 23.74; 5 Pernilla Nilsson 92 23.81; 6 Linnea Killander 93 24.00; 7 Gladys Bamane 89 24.15; 8 Marit Dopheide 90 NED 24.41; B (2.9) 1 Isabelle Eurenius 89 24.16; 2 Emelie Rantzow 98 24.32; 3 Pernilla Tornemark 85 24.34

800m A 1 Sanne Verstegen 85 GER 2:00.74; 2 Claudia Saunders 94 FRA 2:02.14; 3 Anna Silvander 93 2:02.64; 4 Olena Zhushman 85 UKR 2:02.94; 5 Hanna Hermansson 89 2:03.32; 6 Sofia Öberg 90 2:04.89; B 1 Mary Malaika 98 KEN 2:09.90; 2 Dagmar Fæster Olsen 94 DEN 2:10.21; 3 Nathalie Richter 00 DEN 2:11.20

1.500m A 1 Meraf Bahta 89 4:05.97; 2 Axumawit Embaye 94 ETH 4:06.00; 3 Tigist Geshaw 96 BRN 4:06.53; 4 Ingvill Måkestad Bovim 81 NOR 4:09.09; 5 Margherita Magnani 87 ITA 4:09.83; 6 Maren Kock 90 GER 4:09.95; 7 Diana Sujew 90 GER 4:10.97; 8 Dalilah Gosa 98 BRN 4:12.45; 9 Yolanda Ngarambe 91 4:13.18; 10 Caterina Granz 94 GER 4:14.37; 11 Charlotte Schönbeck 84 4:17.58; 12 Sarah Lahti 95 4:18.82; B Linn Söderholm 96 4:24.47; 2 Lisa Öhberg 88 4:29.38; 3 Vilma Jonsson 99 4:31.07

100mh (1.0) 1 Elin Westerlund 90 13.11; 2 Brianna Beahan 91 AUS 13.19; 3 Nadine Visser 95 NED 13.28; 4 Beate Schrott 88 AUT 13.54

HJ 1 Sofie Skoog 90 1.89; 2 Barbara Szabó 90 HUN 1.87; 3 Oksana Okuneva 90 UKR 1.84; 4 Yuliya Chumachenko 94 UKR 1.84; 5 Emma Green 84 1.84; 6 Katarina Mögenburg 91 NOR 1.84; 7 Liz Lamb 91 NZL 1.80

PV 1 Angelica Bengtsson 93 4.61; 2 Michaela Meijer 93 4.51; 3 Regine Kramer 93 GER 4.21; 4 Ida Beate Østhus 87 NOR 4.06; 5 Cathrine Larsåsen 86 NOR 4.06

LJ 1 Khaddi Sagnia 94 6.58 (0.0); 2 Romaissa Belbiod 91 ALG 6.46 (1.5); 3 Martha Traoré 95 DEN 6.13 (1.8)

DT 1 Daria Zabawska 95 POL 56.23; 2 Sofia Larsson 88 53.88; 3 Julia Viberg 92 51.16

Geithus (Norway), 27.6.2016


Geithus (Norway), 27.6.2016

Men

DT Ola Stunes Isene  57.68

León (Spain), 27.6.2016


León (Spain), 27.6.2016

Men

SP 1 Carlos Tobalina 19.84; 2 Alejandro Noguera 17.92; SP u20 (6 kg) José Lorenzo Hernández 17.56; DT Pedro José Cuesta 58.54; DT u20 (1.75 kg) José Lorenzo Hernández 53.73

Women
SP 1 Natalia Duco (chi) 17.44; 2 María Belén Toimil 15.75; DT Sabina Asenjo 56.51

Krusevac (Serbia), 25-26.6.2016 -National Youth Championships-

Krusevac (Serbia), 25-26.6.2016 -National Youth Championships-
Men
SP (5 kg) (25) Bogdan Zdravkovic 18.42

Rakvere (Estonia), 28.6.2016 -Junior and Youth Cup-


Rakvere (Estonia), 28.6.2016 -Junior and Youth Cup-

Men

110mh u20 (0,99m) (1.7) 1 Hans-Christian Hausenberg 14.16; 2 Martin Moldau 14.17; PV Sander Moldau 5.15; HT u20 (6 kg) 1 Georg Kaspar Rani 65.29; 2 Tomas Tankler 63.87

Warszawa (Poland), 25.6.2016


Warszawa (Poland), 25.6.2016

Men

110mh u18 (0,91m)(-2,0) Michal Wilk 14.05; SP Amen Al-Aradi (ksa) 19.04; HT Mohammed Al-Dubaisi (ksa) 66.95; HT (6 kg) Adrian Muszynski 66.29

Lodz (Poland), 26.6.2016


Lodz (Poland), 26.6.2016

Men

110mh u20 (0,99m) (3.3) Bartosz Siudek 13.86; 110mh u18 (0,91m) (1.7) Michal Wilk 14.03; HT Arkadiusz Rogowski 66.06; HT u20 (6 kg) Adrian Muszynski 65.87

Saarisjärvi (Finland), 26.6.2016


Saarisjärvi (Finland), 26.6.2016

Men

HJ Jussi Viita 2.17; TJ Simo Lipsanen 15.95 (1.3); JT 1 Gabriel Wallin (swe) 82.81; 2 Zigismunds Sirmais (lat) 81.57; 3 Harri Haatainen 74.84; 4 Jani Kiiskilä 72.63; 5 Eetu Vanhamäki 72.33; 6 Jami Kinnunen 71.68; 7 Joni Karvinen 71.38

Women

400m Katri Mustola 54.21; 3.000m Johanna Peiponen 9.14.82; 400mh Kirsi Pekanen 59.28; LJ Ida Kalliomäki (98) 6.05 (1.3); TJ Elina Torro 13.00 (1.4); HT 1 Inga Linna 66.64; 2 Merja Korpela 66.60; 3 Johanna Salmela 63.19; JT 1 Lina Muze (lat) 57.85; 2 Kateryna Derun (ukr) 52.72

Leverkusen (Germany), 24.6.2016


Leverkusen (Germany), 24.6.2016

Men

PV A 1 Shawn Barber (can) 5.90, 2 Thiago Braz da Silva (bra) 5.85; 3 Tobias Scherbarth 5.75; 4 Hendrik Grüber and Rasmus Jorgensen (den) 5.55; 6 Karsten Dilla 5.40; 7 Ernest Obiena (phi) 5.40; 8 Tom Konrad 5.40; 9 Tomas Wecksten (fin) and Jonas Efferoth 5.25; 11 Michel Frauen and Robin Pieper 5.25; PV B 1 Tommi Holttinen (fin) (97) 5.20; 2 Gordon Porsch 5.20; 3 Urho Kujanpaa (fin) (97) 5.10

Women

PV 1 Anjuli Knäsche 4.50; 2 Michael Meijer (swe) 4.40; 3 Caroline Bonde Holm (den) 4.30; 4 Aino Siitonen (fin) 4.30; 5 Lilli Schnitzerling and Regine Kramer 4.15; 7 Carolin Hingst 4.15; 8 Malin Dahlström 4.15; 9 Ria Möllers 4.00; 10 Franziska Kappes 4.00

Alger (Algeria), 24.6.2016


Alger (Algeria), 24.6.2016

Men

800m 1 Billel Tarebhat 1.49.34; 2 Hani Mhamdi 1.49.43; 3 Abderezak Khelili (97) 1.49.76; 4 Aymen Boulainine 1.49.89; 5 Salim Taib 1.50.07; 6 Aboubakir Benheni (97) 1.50.61; 1.500m 1 Ali Grine 3.45.15; 2 Abdellah Khelidj (97) 3.47.45; 3.000m st 1 Issam Zeghdane 8.35.45; 2 Med Marbouhi 8.40.64; TJ Louhab Kafia 16.74 (0.0)

Santander (Spain), 25.6.2016

Santander (Spain), 25.6.2016 Women
SP Elena Gutierrez 15.80

Monday, June 27, 2016

Port-of-Spain (Trinidad and Tobago), 24-26.6.2016


Port-of-Spain (Trinidad and Tobago), 24-26.6.2016

Men

100m (25) f1 (1.7) 1 Richard Thompson 9.97; 2 Rondell Sorrillo 9.99; 3 Keston Bledman (skn) 10.10; 4 Emmanuel Callender 10.19; 5 Marcus Duncan 10.25; 6 Kyle Greaux 10.27; 7 Shermund Allsop 10.31; 8 Moriba Morain 10.33; f2 (0.5) 1 Jason Rogers 10.32; 2 Quin-Lee Ralph 10.32; 3 Allister Clarke (skn) 10.46; in semis: Jamol James 10.43 (0.8) 4s3; Mikel Thomas 10.45 (-0,7) 4h1; Marc Burns 10.46 (-0,7) 5h1

200m (26) f1 (2.1) 1 Rondell Sorrillo 20.24; 2 Richard Thompson 20.54; 3 Shermund Allsop 20.67; 4 Kyle Greaux 20.73; 5 Quin-Lee Ralph 21.22 (21.17 (1.4) 3h3); f2 (2.3) 1 Winston George (guy) 20.64; 2 Joel Redhead (grn) 20.82; 3 Mitchel Davis (dmn) 20.96; 4 Harold Houston (ber) 21.01; in heats: Emmanuel Callender 20.98 (1.4) 1h3; Moriba Morain 21.01 (2.8) 3h1; Akanni Hislop 21.19 (1.4) 4h3

400m (26) f1 1 Machel Cedenio 44.45; 2 Lalonde Gordon 44.69; 3 Deon Lendore 45.47; 4 Jarrin Solomon 45.49; 5 Renny Quow 45.85; 6 Jereem Richards 46.02; 7 Carlyle Roudette 46.18; f2 1 Jermaine Griffith (guy) 46.44; 2 Jordan Landburg 46.78; 3 Arinze Chance 47.19; 4 Brandon Valentine-Parris (vin) 47.23; 5 Theon Lewis 47.61

400m heats (24) Deon Lendore 45.74 1h2; Jarrin Solomon 45.91 1h4; Lalonde Gordon 45.96 1h5; Renny Quow 46.23 1h3; Machel Cedenio 46.39 1h7

800m (25) 1 Nicholas Landeau 1.49.55; 2 Jamaal James 1.50.16

110mh (25) (-1,0) 1 Mikel Thomas 13.67; 2 Ruebin Walters 13.70; 3 Aramis Massenburg 13.88; 4 Wellington Zaza (lbr) 13.99

LJ (25) 1 Che Richards 7.53 (2.0); 2 David Registe (dmn) 7.52 (2.2)

TJ (26) Yordanis García 15.92 (0.4)

400mh (26) 1 Eric Alejandro (pur) 50.17; 2 Jehue Gordon 50.44; 3 Emmanuel Mayers 50.49

SP (25) 1 Dillon Simon (dmn) 18.78; 2 Hezekiel Romeo 17.72

DT (26) Quincy Wilson 58.65

JT (26) 1 Keshorn Walcott 80.45; 2 Shakiel Waithe 79.53

Women

100m (25) f1 (1.0) 1 Michelle-Lee Ahye 11.00; (10.94 (1.5) 1s2) 2 Semoy Hackett 11.07; 3 Kelly-Ann Baptiste 11.07 (11.04 (1.5) 2s2); 4 Khalifa St. Fort 11.16; 5 Kai Selvon 11.38; 6 Reyare Thomas 11.39; 7 Kamaria Durant 11.50; 8 Jenea Spinks (2000) 11.65 (11.65 (1.5) 3s2); f2 (1.4) 1 Octavious Freeman (usa) 11.14; 2 Tameka Williams (skn) 11.47; 4 Lisa Wickham 11.61

200m (26) f1 (1.6) 1 Michelle-Lee Ahye 22.33; 2 Semoy Hackett 22.61; 3 Reyare Thomas 22.72; 4 Kelly-Ann Baptiste 22.79; 5 Kai Selvon 22.88; 6 Kamaria Durant 23.13; 7 Mauricia Prieto 23.96 (23.89 (0.8) 4h3; f2 (2.3) 1 Laverne Jones-Ferrette (isv) 23.19; 2 Ashley Kelly (bvi) 23.55; 3 Zakiyah Denoon 23.70; 4 Kayelle Clarke 23.92; in heats: Khalifa St. Fort 23.62 (0.8) 3h3

400m (26) f1 1 Kineke Alexander (vin) 52.33; 2 Kenika Beckles (grn) 52.61; 3 Pariis Garcia (pur) 52.71; 4 Afia Charles (ant) 54.28; 5 Shirnell Ettienne 54.32; f2 1 Domonique Williams 52.83; 2 Shawna Fermin 53.96; 3 Romona Modeste 54.66 

400m heats (24) Domonique Williams 52.65 1h1; Kineke Alexander (vin) 52.90 1h2; Kenicka Beckles (grn) 53.35 1h3

100mh (25) (-0,9) 1 Mulern Jean 13.06; 2 Lutisha Bowen (pan) 13.33; 3 Deborah John 13.36

400mh (26) 1 Janeil Belille 56.11; 2 Sparkle McKnight 56.83; 3 Ugonna Ndu (ngr) 58.46; 4 Jenea McCammon (guy) 59.34

TJ (25) 1 Ayanna Alexander 13.69 (0.5); 2 Thea Lafond (dmn) 13.30 (2.7) and 13.08 (0.8)

SP (26) 1 Cleopatra Borel 17.88; 2 Portious Warren 15.59

Clovis -CA- (United States), 24-26.6.2016 -National Junior Championships-


Clovis -CA- (United States), 24-26.6.2016 -National Junior Championships-
Men
100m (24) (2.2) 1 Noah Lyles 10.08; 2 Nicholas Gray 10.32 (10.28 (2.5) 2h2); 3 Hakim Montgomery 10.37; 4 Brandon Taylor 10.41; 5 Daniel Estrada 10.48; 6 Tyson Spears 10.50; 7 Khai McLin 10.51; 8 Akeem Sirleaf 10.51 (10.49 (2.5) 3h2)
200m (26) (1.2) 1 Michael Norman 20.15; 2 Micaiah Harris 20.77; 3 Maxwell Willis 21.01; 4 Duane McClurkin 21.35; 5 Tyson Spears 21.48
200m heats (25) h1 (2.1) 1 Maxwell Willis 20.74; 2 Micaiah Harris 20.88; 2 Akeem Sirleaf 221.09; 4 Duane McClurkin 21.12; h2 (0.8) 1 Michael Norman 20.54; 2 Khamari Montgomery 20.80; 3 Khai McLin 21.20; 4 Tyson Spears 21.23
400m (26) 1 Wil London 45.61; 2 Khamari Montgomery 45.64; 3 Champion Allison 46.63; 4 Ari Cogdell 46.86
400m heats (25) h1 Wil London 446.19; 2 Ari Cogdell 46.83; 3 Maxwell Willis 47.37, 4 Obichukwu Igbokwe 47.82; 5 Lincoln Warren 47.82; 6 Marcel Espinoza 47.83; h2 1 Khamari Montgomery 46.08; 2 Champion Allison 46.77
800m (25) 1 Vincent Crisp 1.46.97; 2 Brian Bell 1.47.18; 3 Carlton Orange 1.47.87; 4 John Lewis 1.47.94; 5 Brandon McGorty 1.49.21; 6 Cooper Williams 1.49.75; 7 Avery Bartlett 1.50.43
800m heats (24) Carlton Orange 1.48.18 1h1; John Lewis 1.48.97 2h1; Brandon McGorty 1.49.79 1h2; Brian Bell 1.49.43 1h3; Vincent Crisp 1.49.91 2h3
1.500m (26) 1 Diego Zarate 3.47.53; 2 Kendall Muhammad 3.48.39; 3 Austin Tamagno 3.48.90
10.000m (24) 1 Thomas Pollard 30.46.04; 2 Colin Burke 30.46.25; 3 Zachary Dale 30.46.72; 4 Levi Thomet 30.46.73
110mh u20 (0,99m) (1.6) 1 Marcus Krah 13.25; 2 Amere Lattin 13.32; 3 Grant Holloway 13.37; 4 Trey Cunningham 13.37; 5 Anthony Williams 13.62; 6 Joseph Anderson 13.70 (13.70 (1.7) 3h3); 7 John Burt 13.89 (13.46 (1.7) 1h3; in heats: Chad Zallow 13.51 (1.7) 2h3; Olan Cunningham 13.60 (0.8) 2h2; Caleb Wilt 13.81 (1.7) 4h3; Noah Green 13.83 81.7) 5h3; Edwin Alston 13.91 (2.2) 4h1; Charles Brockman 13.96 (0.8) 3h2
400mh (26) 1 Taylor McLaughlin 50.74; 2 Amere Lattin 51.30; 3 Justin Alexander 51.74; 4 Cory Poole 51.91
400mh heats (25) h1 Taylor McLaughlin 51.04; h2 Cory Poole 52.13
3.000m St (24) 1 Alex Rogers 8.56.03; 2 Kai Benedict 8.56.35; 3 Dylan Hodgson 8.56.54
HJ (26) 1 Darius Carbin 2.22; 2 Michael Burke 2.19; 3 Benjamin Milligan 2.19; 4 Jaron Brooks 2.16
PV (24) 1 Christopher Nielsen 5.50, 2 Deakin Volz 5.45; 3 Jacob Wooten 5.30, 4 Paulo Benavides and Brandon Bray 5.20; 6 Richard McWorther 5.10; 7 Austin Laut 5.10
LJ (24) 1 Jamari Ward 7.84 (1.5); 2 Harrison Schrage 7.70 (0.5); 3 Bryce Huggins 7.68 (1.1); 4 Charles Brown jr 7.68 (1.1); 5 Steffin McCarter 7.63 (1.6); 6 Grant Holloway 7.59 (1.9); 7 Rayvon Grey 7.59 (1.1)
TJ (25) 1 Charles Brown 16.35 (0.8); 2 Armani Wallace 16.12 (0.3)
SP (6 kg) (25) 1 Adrian Piperi 20.18; 2 Bronson Osborn 20.07; 3 Jordan Geist 19.59; 4 Andrew Liskowitz 19.58; 5 Nathan Bultman 19.48; 6 Connor Bandel 19.42; 7 Nathan Esparza 18.77; 8 Isaiah Rogers 18.72; 9 Nicholas Coghill 18.57
DT (1,75 kg) (26) 1 Connor Bandel 61.75; 2 Bronson Osborn 57.71; 3 Adrian Piperi 56.65; 4 Ricky Nelson 55.89; 5 Samuel Wray 55.83; 6 Terrance Howard 55.73; 7 Nicholas Coghill 55.19
HT (6 kg) (24) 1 Robert Colantonio 74.12; 2 Adam Kelly 72.99; 3 Michael Alvernaz 64.46
JT (24) Hudson Keffer 70.05
Decathlon (24-25) Cale Wagner 7.532p (10.67 (1.7); 7.43 (2.6); 13.56; 2.00; 50.67 - 14.75 (1.2); 37.29; 4.20, 52.02; 4.51.54)
Women
100m (24) (1.2) 1 Candace Hill 11.24 (11.09 (1.9) 1h2); 2 Jayla Kirkland 11.41; 3 Celera Barnes 11.41; 4 Taylor Bennett 11.45 (11.40 (1.8) 1h1); 5 Lynna Irby 11.51; 6 Kaylor Harris 11.61 (11.42 (2.3) 1h3); 7 Wurrie Njadoe 11.63 (11.50 (1.9) 2h2); 8 Jadzia Beasley 11.77 (11.61 (2.3) 2h3); in heats: Teahna Daniels 11.61 (2.39 3h3; Courtney Warner 11.71 (2.39 4h3; Gabriele Cunningham 11.75 (1.9) 5h2; Destiny Longmire 11.79 (1.8) 3h1
200m (26) (0.6) 1 Jayla Kirkland 23.16; 2 Taylor Bennett 23.20, 3 Lakayla Harris 23.44; 4 Symone Mason 23.85; 5 Wurrie Njadoe 23.93
200m heats (25) h1 (0.4) Lakayla Harris 23.50; h2 (1.7) 1 Candace hill 22.76; 2 Celera Barnes 23.70; 3 Wurrie Njadoe 24.05; h3 (0.7) 1 Taylor Bennett 23.27; 2 Jayla Kirkland 23.54; 3 Symone Mason 23.68
400m (26) 1 Lynna Irby 52.51; 2 Karrington Winters 53.34; 3 Syaria Richardson 53.38; 4 Kadejhia Sellers 53.76; 5 D'Airrien Jackson 54.18; 6 Honour Finley 54.45
400m heats (25) h1 1 Hannah Waller 53.50; 2 Kadejhia Sellers 53.54; 3 Honour Finley 53.96; h2 1 D'Airrien Jackson 53.74; 2 Syaira Richardson 53.88; h3 1 Lynna Irby 53.10; 2 Karrington Winters 53.56; 3 Symone Mason 54.16; h4 1 Kayla Johnson 53.65; 2 Naasha Robinson 54.07; 3 Brittny Ellis 54.30; 4 Emilie Cowan 54.36
800m (25) 1 Sammy Watson 2.02.91; 2 Aaliyah Miller 2.02.96; 3 Ruby Stauber 2.03.43; 4 Mikaela Smith 2.05.39; 5 Rachel Pocratsky 2.06.54; 6 Caitlin Collier 2.06.54
800m heats (24) Aaliyah Miller 2.04.07 1h1; Jazmine Fray 2.04.07 2h1; Caitlin Collier 2.04.89 3h1
1.500m (26) 1 Alexa Efraimson 4.16.75; 2 Christina Aragon 4.18.07; 3 Rachel McArthur 4.25.66; 4 Samantha Bockoven 4.27.01; 5 Annie Fuller 4.28.33
3.000m (25) 1 Kate Murphy 9.10.51; 2 Katie Rainsberger 9.11.60; 3 Destiny Collins 9.21.44
5.000m (24) 1 Fiona O'Keeffe 15.56.84; 2 Anna Rohrer 15.57.92; 3 Bella Burda 16.43.59; 4 Emma Benner 16.45.03; 5 Erin Dietz 15.61.91
100mh (25) (0.3) 1 Alexis Duncan 13.04; 2 Tia Jones 13.05 (12.84 (1.2) 1h1); 3 Anna Cockrell 13.21 (13.17 (1.2) 2h1); 4 Ashley Miller 13.22; 5 Jasmyne Graham 13.25 (13.21 (1.2) 3h1); 6 Chanel Brissett 13.29 813.13 (0.6) 2h2); 7 Jayla Stewart 13.32 813.29 (0.6) 4h2); 8 Tonea Marshall 13.50 (13.07 (0.6) 1h2); in heats: Brandae Johnson 13.32 (1.2) 5h1; Gabrielle Cunningham 13.49 (1.2) 6h1; Reonna Collier 13.55 (0.6) 5h2
400mh (25) 1 Sydney McLaughlin 54.54; 2 Anna Cockrell 55.89; 3 Brandae Johnson 56.16; 4 Damajahnee Birch 57.67; 5 Meleah Biermaier 58.85; 6 Jasmine Barge 59.09
400mh heats (24) Sydney McLaughlin 56.62 1h2; Anna Crockell 57.05 1h1
3.000m St (25) Devin Clark 10.31.11
HJ (25) 1 Nicole Greene 1.83; 2 Janae Moffitt 1.80
PV (26) 1 Rachel Baxter 4.20, 2 Carson Dingler 4.20, 3 Erika Malaspina 4.15; 4 Olivia Gruver 4.15; 5 McKenzie Shell 4.05
LJ (25) 1 Bria Matthews 6.49 (1.1); 2 Samiyah Samuels 6.44 (1.8); 3 Margaux Jones 6.37 (1.2); 4 Tara Davis 6.27 (0.6); 5 Taylor DeLoach 6.24 (2.9) and 6.10 (0.0); 6 Madeleine Akobundu 6.10 (0.6)
TJ (26) Bria Matthews 13.16 (1.2)
SP (26) 1 Alyssa Wilson 16.03; 2 Elena Bruckner 15.56; 3 Nickolette Dunbar 15.30
DT (24) 1 Elena Bruckner 54.81; 2 Kiana Phelps 53.88; 3 Josephine Schaefer 53.72; 4 Maddie Nilles 51.83; 5 Cecilya Johnson 51.71
HT (25) 1 Joy McArthur 62.07; 2 Olatoye Sade 60.58; 3 Haley Showalter 59.17
JT (24) Katelyn Gochenour 49.94
Heptathlon (25-26) Emma Fitzgerald 5.451p (14.33 (1.7); 1.67; 10.11; 25.65 (1.2) - 5.99 (2.5); 46.80; 2.30.04)

Durban (South Africa), 22-26.6.2016 -African Championships-


Durban (South Africa), 22-26.6.2016 -African Championships-

Men

100m (23) (2.4) 1 Ben Youssef Meité (civ) 9.95; 2 Mosito Lehata (les) 10.04; 3 Akani Simbine 10.05; 4 Gift Leotlela 10.24; 5 Emmanuel Matadi (lbr) 10.24; 6 Karabo Mothibi (bot) 10.36

100m semis and heats (22) Ben Youssef Meite (civ) 10.15 (1.3) 1s1; Thando Roto 10.28 (1.3) 2s1; Karabo Mothibi (bot) 10.29 (1.3) 3s1; Gabriel Mvumure (zim) 10.39 (1.3) 4s1; Mosito Lehata (les) 10.20 (0.6) 1s2; Gerald Phiri (zam) 10.24 (0.6) 2s2 (10.23 (2.3) 2h4); Gift Leotlela 10.29 (0.6) 3s2; Adama Jammeh 10.29 (0.6) 4s2; Josh Swaray (sen) 10.31 (0.6) 5s2; Emmanuel Matadi (lbr) 10.20 (2.1) 1s3 (10.24 (1.6) 1h6); Akani Simbine 10.25 (2.1) 2s3 (10.27 (2.0) 1h2)

200m (26) (1.8) 1 Wayde Van Niekerk 20.02; 2 Adama Jammeh (gam) 20.45; 3 Emmanuel Matadi (lbr) 20.55; 4 Gabril Mvumvure (zim) 20.83; 5 Sydney Siame (zam) 20.83; 6 Hua Wilfried Koffi (civ) 20.92

200m (semis and heats 25) s1 (1.2) 1 Wayde Van Niekerk 20.03; 2 Adama Jammeh (gam) 20.52; 3 Emmanuel Dasor (gha) 20.92; 4 Christopher Naliali (civ) 20.97; s2 (2.0) 1 Emmanuel Matadi (lbr) 20.51; 2 Clarence Munyai 20.99 (20.84 (0.0) 2h5); 3 Marvin Owusu-Antwi (gha) 21.02; s3 (1.6) 1 Divine Oduduru (ngr) 20.48; 2 Sydney Siame (zam) 20.75; 3 Gabriel Mvumvure (zim) 20.77; 4 Hua Wilfred Koffi 20.82; 5 Fode Sissoko (mli) 21.02

400m (24) 1 Baboloki Thebe (bot) 44.69; 2 Karabo Sibanda (bot) 45.42; 3 Chidi Okezie (ngr) 45.76; 4 Isaac Makwala (bot) 46.58; 5 Alagie Salim Drammeh (gam) 46.71; 6 Raymond Kibet (ken) 46.80, 7 Alphas Kishoyian (ken) 46.95

400m semis (23) Karabo Sibanda (bot) 46.23 1s1; Alagie Salim Drammeh (gam) 46.41 2s1; Raymond Kibet (ken) 46.70 3s1; Pieter Conradie 46.94 4s1; Baboloki Thebe (bot) 45.75 1s2; Chidi Okezie (ngr) 45.80 2s2; Alphas Kishoyian (ken) 46.51 3s2; Sadam Koumi (sud) 45.80 1s3; Isaac Makwala (bot) 45.96 2s3; Stanley Kieti (ken) 46.81 3s3; Orukpe Eraiyokan (ngr) 46.84 4s3

400m heats (22) Isaac Makwala (bot) 46.14 1h1; Alphas Kishoyian (ken) 46.56 2h1; Baboloki Theke (bot) 46.00 1h2; Chidi Okezie (ngr) 46.30 2h2; Raymond Kibet (ken) 46.78 3h2; Pieter Conradie 46.45 1h3; Alagie Salim Drammeh (gam) 46.55 2h3; Emmanuel Dasor (gha) 46.71 3h3; Tubotein Taylor (ngr) 46.93 4h3; Karando Sibanda (bot) 45.99 1h5; Sadam Koumi (sud) 46.04 2h5; Stanley Kieti (ken) 46.64 3h5

800m (24) 1 Nijel Amos (bot) 1.45.11; 2 Jacob Rozani 1.45.38; 3 Rynhardt Van Rensburg 1.46.15; 4 Boitumelo Masilo (bot) 1.46.16; 5 Alberto Mamba (moz) 1.46.34; 6 Sampson Laari (gha) 1.47.62; 7 Kabelo Mohlosi 1.50.00; 8 Nyasha Mutsetse (zim) 1.50.90

800m semis (23) Nijel Amos (bot) 1.49.91 1s1; Albertino Mamba (moz) 1.48.36 1s2; Sampson Laari (gha) 1.48.46 2s2; Jacob Rozani 1.48.48 3s2; Boitumelo Masilo (bot) 1.48.52 4s2

800m heats (22) Nijel Amos (bot) 1.50.19 1h1; Boaz Kiprugut (ken) 1.48.63 1h2; Sampson Laari (gha) 1.48.80 2h2; Jacob Rozani 1.49.91 1h4

1.500m (26) 1 Fouad Kaam (alg) 3.39.49; 2 Timothy Cheroiyet (ken) 3.39.71; 3 Vincent Letting (ken) 3.40.78; 4 Youness Essalhi (mar) 3.41.34; 5 Taresa Tolosa Bekuma (eth) 3.42.23; 6 Birhanu Sorsa Itaha (eth) 3.43.56; 7 Eric Kiptanui (ken) 3.43.81; 8 Dumisani Hlaselo 3.44.53; 9 Johan Cronje 3.45.26; 10 Santino Kenyi (susd) 3.45.34

1.500m heats (25) h1 Fouad Kaam (mar) 3.46.68; h2 Timothy Cheroiyet (ken) 3.44.44

5.000m (26) 1 Douglas Kipserem (ken) 13.13.35; 2 Elory Gelant 13.15.13; 3 Mangata Ndiwa (ken) 13.16.85; 4 Getaneh Molla Tamire (eth) 13.17.84; 5 Peter Lagat (ken) 13.18.78; 6 Namakwe Nkhasi (les) 13.21.68; 7 Thierry Ndiumwenayo (bdi) 13.26.24; 8 Jean Marie Niyomukiza (bdi) 13.31.91; 9 Phillip Kipkeyo (ken) 13.32.77; 10 Dejene Debla Gonfa (eth) 13.33.06; 11 Abdallah Mande Kibet (uga) 13.34.52; 12 Onesphore Nzikwikunda (bdi) 13.34.54; 13 Teklit Teweldebrhan 13.36.00; 14 Sesebo Matlapeng (bot) 13.43.57; 15 David Kulang  13.54.69

10.000m (22) 1 Stephan Mokoka 28.02.97; 2 Wilfred Kimitei (ken) 28.03.18; 3 Namakwe Nkhasi (les) 28.06.33; 4 Jemal Yimer Mekonnen (eth) 28.08.92; 5 Fikadu Haftu Tsadik (eth) 28.09.21; 6 Stephen Arita (ken) 28.09.66; 7 Isail Gallet (tan) 28.13.46; 8 Abraham Habte (eri) 28.18.18; 9 Abdallah Mande Kibet (uga) 28.21.92; 10 Gladwin Mzazi 28.24.50; 11 Arega Mekonen Asen (eth) 28.37.41; 12 Fabiano Sulle (tan) 29.09.75

110mh (25) (nwi) 1 Antonio Alkana 13.43; 2 Tyron Akins (ngr) 13.74; 3 Mohamed Koussi (mar) 13.94; 4 Rami Gharsali (tun) 13.99

110mh heats (24) h1 (1.8) Antonio Alkana 13.73 (1.8) 1h1; Rami Gharsali (tun) 13.98 (1.8) 2h1; Tyron Akins (ngr) 13.62 (1.3) 1h2

400mh (24) 1 Boniface Mucheru (ken) 49.20; 2 Amdou Ndiaye (sen) 49.41; 3 Aron Koech (ken) 49.41; 4 L J Van Zyl 49.46; 5 Jordin Andrade (cpv) 49.62; 6 Cornel Fredericks 49.82; 7 Kiprono Koskei (ken) 51.77

400mh heats (23) Boniface Mucheru (ken) 49.78 1h1; L J Van Zyl 49.94 2h1; Amadou Ndiaye (sen) 49.74 1h2; Cornel Fredericks 49.94 2h2; Aron Koech (ken) 50.34 3h2; Miles Ukaoma (ngr) 50.79 4h2

3.000m St (24) 1 Chala Techo (eth) 8.21.02; 2 Gigsa Tolosa Nurgi (eth) 8.22.79; 3 Abraham Kibiwott (ken) 8.24.19; 4 Phenus Kipleting (ken) 8.26.11; 5 Hamid Ezzine (mar) 8.29.36; 6 Jacop Araptany (uga) 8.29.60; 7 Rantso Mokopane 8.35.02; 8 Malek Ben Amor (tun) 8.47.31; 9 Abdalla Targan (sud) 8.47.47

HJ (24) 1 Mathew Sawe (ken) 2.21; 2 Keagan Fourie 2.18; 3 Fernand Djoumessi (cmr) 2.15

PV (25) 1 Hichem Cherabi (alg) 5.30; 2 Mohamed Amine Romdhana (tun) 5.20

LJ (23) 1 Ruswahl Samaai 8.40 (2.9); 2 Luvo Manyonga 8.23 (4.2); 3 Ruri Rammkolodi (bot) 7.90 (5.5); 4 Mamadou Gueye (sen) 7.78 (4.2); 5 Terra Lagat (ken) 7.63 (4.5); 6 Goabaone Moshekeleti (bot) 7.59 (2.9)

TJ (25) 1 Tosin Oke (ngr) 17.13 (1.0); 2 Fabrice Zango (bur) 16.81 (1.2); 2 Khotso Mokoena 16.77 (1.7); 4 Jonathan Drack (mri) 16.61 (1.2); 5 Olumide Olamigoke (ngr) 16.53 (0.8); 6 Mamadou Cherif Dia (mli) 16.29 (1.7); 7 Elijah Kimitei (ken) 16.21 (1.1); 8 Roger Haitengi (nam) 16.20 (0.6); 9 Menzi Mthembu 15.95 (2.0); 10 Mamadou Gueye (Sen) 15.86 (2.1), 11 Marouane El Aissaoui (mar) 15.83 (1.9)

SP (22) 1 Jaco Engelbrecht 20.00; 2 Franck Elemba Owaka (cgo) 19.89; 3 Stephen Mozia (ngr) 19.84; 4 Ogheneakpobo Efekoro (ngr) 19.57; 5 Orazio Cremona 19.15; 6 Khalifa Mohamed (egy) 19.00; 7 Yao Adantor (tog) 17.98; 8 Burger Lambrechts 17.79

DT (23) 1 Victor Hogan 61.68, 2 Russell Tucker 61.44; 3 Stephen Mozia (ngr) 59.16; 4 Dewald Van Heerden 58.44

HT (25) 1 Eslam Ahmed Ibrahim (egy) 68.92; 2 Chris Harmse 67.67; 3 Tshepang Makhethe 65.54

JT (26) 1 Philmar Van Rensburg 76.04; 2 John Ampomah (gha) 75.22; 3 Alex Kiprotich (ken) 74.08; 4 Tobie Holtzhausen 73.45; 5 Maged Amer (egy) 71.62; 6 Chad Herman 71.21

Decathlon (22-23) 1 Fredriech Pretorius 7.780p (11.10 (0.2); 7.26; 13.30; 1.97; 49.89 - 14.44; 38.60; 4.70; 53.11; 4.25.28); 2 Atsu Nyamadi (gha) 7.501p (11.31 (0.1); 7.09; 13.83; 1.97; 50.91 - 15.04; 43.26; 3.70; 63.48; 4.36.12)

4x100m (24) 1 South Africa 38.84; 2 Ivory Coast 38.98

4x400m (26) 1 Botswana 3.02.20, 2 Kenya 3.04.25; 3 South Africa 3.04.73

20 Kms Walk (26) 1 Samuel Gathimba (ken) 1h19.24; 2 Hassanine Sebei (tun) 1h20.51; 3 Lebogang Shange 1h21.41; 4 Wayne Snyman 1h22.20; 5 Simon Wachira (ken) 1h23.26

Women

100m (23) (2.0) 1 Murielle Ahoure (civ) 10.99; 2 Carina Horn 11.07; 3 Marie Josee Ta Lou (civ) 11.15; 4 Gloria Asumnu (ngr) 11.45; 5 Phumlile Ndzinisa (swz) 11.46; 6 Gemma Acheampong (gha) 11.49; 7 Tebogo Mamatu 11.54; 8 Loungo Matihaku (bot) 11.67

100m semis and heats (22) Marie Josee Ta Lou (civ) 11.20 (1.2) 1s1; Murielle Ahoure (civ) 11.08 (1.8) 1s2; Phumlile Mdzinisa (swz) 11.45 (1.8) 2s2; Carina Horn 11.14 (1.3) 1s3; Gloria Asumnu (ngr) 11.51 (1.3) 2s3 ; in heats: Assia Raziki (mar) 11.45 (0.1) 1h2

200m (26) (1.2) 1 Marie Josee Ta Lou (civ) 22.81; 2 Alyssa Conley 22.84; 3 Gina Bass (gam) 22.92; 4 Justine Palframan 23.22; 5 Janet Amponsah (gha) 23.45; 6 Ada Udaya (lbr) 23.67; 7 Luongo Matihaku (bot) 24.18

200m (semis and heats 25) s1 (0.8) 1 Alyssa Conley 23.02; 2 Gina Bass (gam) 23.31 (23.14 (1.4) 1h5); s2 (1.0) 1 Marie Josee Ta Lou (civ) 22.89; 2 Janet Amponsah (gha) 23.54; 3 Loungo Matihaku (bot) 23.80; 4 Marcelle Bouele Bondo (cgo) 23.99; s3 (2.0) 1 Justine Palframan 23.37; 2 Ada Udaya (lbr) 23.80 (23.75 (-0,4) 2h4); 3 Nazie Adeline Gouenon (civ) 23.96, in heats: Phumlile Ndzinisa (swz) 23.67 (0.6) 2h2; Tamzin Thomas 23.92 (0.4) 2h3

400m (24) 1 Kabange Mupopo (zam) 51.56; 2 Margaret Nyairera (ken) 52.24; 3 Patience Okon George (ngr) 52.33; 4 Lydia Jele (bot) 52.41; 5 Djenebou Dante (mli) 52.65; 6 Christine Botlogetswe (bot) 53.31; 7 Regina George (ngr) 53.45; 8 Shida Leni (uga) 53.91

400m semis (23) Patience Okon George (ngr) 52.42 1s1; Regina George (ngr) 52.89 2s1; Christine Botlogetswe (bot) 52.89 3s1; Maureen Thomas (ken) 53.17 4s1; Margaret Nyairera (ken) 51.97 1s2; Kabange Mupopo (zam) 52.05 2s2; Lydia Jele (bot) 52.51 3s2; Djenebou Dante (mli) 52.72 4s2; Shida Leni (uga) 52.96 5s2

400m heats (22) Kabange Mupopo (zam) 52.11 1h1; Maureen Thomas (ken) 53.12 2h1; Tegest Yuma (eth) 53.18 3h1; Patience Okon George (ngr) 51.84 1h2; Regina George (ngr) 52.67 2h2; Margaret Nyairera (ken) 52.27 1h3; Christine Botlogetswe (bot) 53.16; Lydia Jele (bot) 53.12 1h4

800m (26) 1 Caster Semenya 1.58.20; 2 Malia Akkaoui (mar) 2.00.24; 3 Emily Cherotich (ken) 2.00.70; 4 Silvia Chesebe (ken) 2.01.43; 5 Rabab Arafi (mar) 2.01.49; 6 Noelie Yarigo (ben) 2.02.68; 7 Amna Barsham (sud) 2.02.83; 8 Lydia Melese Goshu (eth) 2.04.89

800m heats (25) h1 1 Caster Semenya 2.02.01; 2 Rabab Arafi (mar) 2.02.32; 3 Amna Barsham (sud) 2.02.44; 4 Noelie Yarigo (ben) 2.02.94; 5 Tigist Ketema Tebo (eth) 2.04.61; 6 Nakaayi Halima (uga) 2.04.97; h2 1 Silvia Chesebe (ken) 2.03.96; 2 Lidya Melese Goshu (eth) 2.04.83; 3 Agnes Abu (gha) 2.05.64; h3 1 Emily Cherotigh 2.03.35; 2 Malika Akkaoui (mar) 2.03.36

1.500m (24) 1 Caster Semenya 4.01.99; 2 Rabab Arafi (mar) 4.03.95; 3 Adanech Anbesa Feyisa (eth) 4.05.22; 4 Fantu Worku Taye (eth) 4.05.84; 5 Siham Hilali (mar) 4.07.39; 6 Janet Achola (uga) 4.08.11; 7 Beatha Nishimwe (rwa) 4.08.75; 8 Sela Jepleting (ken) 4.09.14; 9 Judy Kiyeng (ken) 4.11.60

5.000m (23) 1 Sheila Chepkirui (ken) 15.05.45; 2 Margaret Chelimo (ken) 15.07.56; 3 Dera Dida Yami (eth) 15.16.26; 4 Meskerem Mamo hayile (eth) 15.18.06; 5 Kidas Alema Gebremaedin (eth) 15.39.27; 6 Cavaline Nahimana (bdi) 15.47.90; 7 Racheal Zena Chebet (uga) 15.53.50; 8 Nebyat Abraham (eri) 15.55.47; 9 Kokob Tesfagabr (eri) 15.57.54; 10 Ndeshimona Ekandjo (nam) 16.28.90

10.000m (25) 1 Alice Aprot (ken) 30.26.94; 2 Jackine Chepngeno (ken) 31.27.73; 3 Joyline Jepkosgei (ken) 31.28.28; 4 Salome Nyirarukundo (rwa) (99) 31.45.82; 5 Shure Demisa Ware (eth) 32.14.25; 6 Yenenesh Tilahun Dinkesa (eth) 32.17.38; 7 Clementine Mukandanga (rwa) (97) 33.28.64

100mh (23) (1.6) 1 Claudia Heunis 13.35; 2 Marthe Koala (bur) 13.36; 3 Maryke Brits 13.47; 4 Taylon Bieldt 13.47; 5 Gnima Faye (sen) 13.63

100mh heats (22) Claudia heunis 13.58 (0.5) 1h1; Marthe Koala (bur) 13.43 (1.2) 1h2; Maryke Brits 13.52 (1.2) 2h2

400mh (26) 1 Wenda Nel 54.86; 2 Maureen Jelegat (ken) 56.12; 3 Tameka Jameson (ngr) 57.17; 4 Jean-Marie Senekal 57.85; 5 Jane Chege (ken) 58.60; 6 Gezelle Magerman 59.08; 7 Asha Naibe Wey (sle) 59.19; 8 Tasabih El Said (sud) 59.78

400mh heats (25) h1 1 Wenda Nel 55.33; 2 Aisha Naibe Wey (sle) 58.55; 3 Jane Chege (ken) 59.44; 4 Tasabih El Said (sud) 59.55; 5 Audrey Nkamsao (cmr) 59.70; h2 1 Maureen Jelegat (ken) 57.63; 2 Tameka Jameson (ngr) 58.17; 3 Gezelle Magerman 58.50; 4 Jean-Marie Senekal 58.59

3.000m St (26) 1 Norah Jeruto (ken) 9.25.07; 2 Agnes Chesang (ken) 9.27.22; 3 Weyneshet Ansa Weldetsadik (eth) 9.39.89; 4 Marie Eliane Saholinirina (mad) 9.44.50; 5 Birtukan Adamu Ali (eth) 9.50.52

HJ (26) 1 Lisa Babiche (sey) 1.85; 2 Doreen Amata (ngr) 1.82; 3 Basant Hassan (egy) 1.79

PV (23) Syrine Balti (tun) 4.00

LJ (24) 1 Ese Brume (ngr) 6.57 (2.8); 2 Joelle Sandrine Mbumi (cmr) 6.39 (2.6); 3 Marlyne Sarah Ngongoa (cmr) 6.34 (2.7); 4 Samantha Pretorius 6.33 (1.5); 5 Lynique Prinsloo 6.20 (1.5)

TJ (26) 1 Nadia Eke (gha) 13.42 (2.8); 2 Joelle Sandrine Mbumi (cmr) 13.37 (0.8); 3 Patience Ntshingila 13.24 (0.8); 4 Eleonore Bailly (civ) 13.03 (1.5)

SP (26) 1 Auriol Sally Dongmo (cmr) 17.64; 2 Nwanneka Okwelogu (ngr) 17.07; 3 Chioma Onyekwere (ngr) 15.71; 4 Jessica Inchude (gbs) 15.44

DT (24) 1 Nwanneka Okwelogu (ngr) 56.75; 2 Chinwe Okoro (ngr) 55.67; 3 Chioma Onyekwere (ngr) 53.91; 4 Julia Agawu (gha) 51.74

HT (22) 1 Amy Sene (sen) 68.35; 2 Laetitia Bambara (bur) 68.12; 3 Sarah Ben Saad (tun) 62.53; 4 Soukaina Zakkour (mar) 61.85; 5 Zouina Bouzebra (alg) 61.62; 6 Jennifer Batu Bawsita (cgo) 60.00

JT (25) 1 Sunette Viljoen 64.08; 2 Jo-Ane Van Dyk 56.22; 3 Pascaline Adanhoegbe (ben) 54.88; 4 Kelechi Nwanagha (ngr) 53.45; 5 Lucy Aber (uga) 51.54; 6 Megan Wilke 50.90

4x100m (24) 1 South Africa 43.66; 2 Ghana 44.05; 3 Ivory Coast 44.29

4x400m (26) 1 South Africa 3.28.49; 2 Nigeria 3.29.94; 3 Kenya 3.30.21; 4 Botswana 3.31.54

Heptathlon (24-25) 1 Uhunoma Osazuwa (ngr) 6.153p (13.32 (1.4); 1.83; 12.87; 24.19 (nwi) - 6.24 (0.0); 36.30; 2.17.50); 2 Marthe Koala (bur) 5.952p (13.27 (1.4); 1.77; 12.40; 24.56 (nwi) - 5.90 (0.5); 40.75; 2.21.00); 3 Elizabeth Dadzie (gha) 5.730p (13.67 (1.4); 1.62; 11.60; 24.89 (nwi) - 6.25 (0.1); 40.33; 2.20.85); 4 Houda Hagras (egy) 5.555p (14.01 (1.4); 1.68; 11.99; 25.40 (nwi) - 5.97 (0.6); 40.60; 2.27.80)

20m Kms Walk (26) 1 Grace Wanjiru (ken) 1h30.43; 2 Yehualeye Beleew Mitiku (eth) 1h31.58; 3 Chaninez Nasri (tun) 1h34.45

Kyiv (Ukraine), 24-25.6.2016 -Kyiv Regional Championships-


Kyiv (Ukraine), 24-25.6.2016 -Kyiv Regional Championships-

Men

100m (24) (1.2) Ihor Bodrov 10.45; 200m (24) h4 (-0,9) 1 Ihor Bodrov 20.49; 2 Pavlo Vyetlin 20.98; 3 Yevhen Hutsol 21.18; 4 Roman Kravtsov 21.19; 5 Oleksandr Ustymenko 21.32; h3 (-0,2) 1 Vitaliy Korzh 20.95; 2 Yuriy Storozh 21.37; 400m (24) h3 1 Nazariy Dzyubenko 47.26; 2 Yevhen Vynnychuk 47.40; h2 Mykhaylo Tyutyunnykov 47.75; 800m (24) 1 Oleksandr Karpenko 1.49.39; 2 Dmytriy Nikolaychuk 1.49.77; 3 Stanislav Senyk 1.50.70; 1.500m (24) 1 Oleh Kayafa 3.41.77; 2 Roman Polyuhovych 3.46.25, 3 Anton Hrabovskyy (98) 3.46.70; 5.000m (24) Vasyl Kobal 14.06.31; 110mh (24) (2.2) 1 Artem Shamatryn 13.79; 2 Serhiy Kopanayko 13.82; 400mh (24) Denys Nechyporenko 50.83; PV (24) 1 Kyrylo Kiru 5.55; 2 Ivan Yeryomin 5.40; 3 Vladyslav Malykhin (98) 5.20; LJ (24) 1 Taras Neledva 8.07 (0.0); 2 Vladyslav Mazur 7.96 (1.0); 3 Bohdan Yegorov 7.75 (0.0); 4 Viktor Kuznyetsov 7.75 (0.5); TJ (24) Andriy Stanchev 15.81 (0.5); SP (25) Viktor Samolyuk 18.29; DT (25) 1 Mykyta Nesterenko 66.23; 2 Roman Ryzhyy 63.15; 3 Ihor Musiyenko 58.01; 4 Ruslan Valitov 57.01; HT (25) Oleksandr Myahkykh 65.51; JT (25) 1 Oleksandr Nychyporchuk 79.88; 2 Dmytro Sheremet 76.40; 3 Yuriy Kushniruk 74.08

Women

100m (24) (-0,1) 1 Mariya Ryemyen 11.61; 2 Yelizaveta Bryzhina 11.75; 200m (24) (0.3) 1 Yelizaveta Bryzhina 23.34; 2 Mariya Ryemyen 23.42; 3 Olha Zemlyak 23.62; 400m (24) 1 Viktoriya Tkachuk 53.12; 2 Anastasiya Rabchenyuk 53.36; 3 Alina Lovhynenko 53.61; 4 Kseniya Vereha 54.62; 1.500m (24) 1 Olena Sidorska 4.13.13; 2 Olena Zhushman 4.13.18; 3 Anzhelika Shevchenko 4.13.45; 4 Nataliya Tobias 4.19.50; 5 Yuliya Kutah 4.23.98; 5.000m (24) 1 Viktoriya Pohoryelska 15.32.46; 2 Yuliya Shmatenko 15.35.05; 100mh (24) (0.4) 1 Oksana Shkurat 13.22; 2 Yuliya Dolzhkova 13.56; 400mh (24) 1 Mariya Mykolenko 59.26; 2 Yana Khabina (97) 59.76; PV (24) Yana Hladiychuk 4.20; LJ (24) 1 Anna Lunyova-Yermakova 6.73 (0.8); 2 Kristina Hryshutina 6.71 (0.0); 3 Bihdana Melnyk 6.50 (0.0); 4 Yuliya Firsova 6.22 (0.0); TJ Iryna Pimenova 13.31 (0.2); HT (25) Viktoriya Sakhno 62.48; JT (25) 1 Hanna Hatsko-Fedusova 62.02; 2 Tetyana Nychyporchuk-Fetiskina 55.45

Chiasso (Switzerland), 26.6.2016


Chiasso (Switzerland), 26.6.2016

Women

LJ Irene Pusterla 6.32 (0.2)

Ratingen (Germany), 25-26.6.2016


Ratingen (Germany), 25-26.6.2016

Men

Decathlon 1 Arthur Abele 8.605p (10.95 (-0,6); 7.48 (0.4); 15.79; 1.98; 49.43 - 14.07 (-0,9); 46.20; 4.90; 71.89; 4.24.12); 2 Kai Kazmirek 8.323p (10.79 (-0,6); 7.57 (0.6); 14.78; 2.07; 48.46 - 14.40 (-0,9); 40.59; 5.00; 59.54; 4.38.52); 3 Pelle Rietveld (ned) 7.659p (11.19 (-1,0); 6.67 (0.1); 13.68; 1.80; 49.45 - 14.89 (-0,9); 40.72; 4.80; 71.66; 4.49.46); 4 Patrick Scherfose 7.561p (11.16 (-1,0); 6.99 (1.0); 14.73; 1.86; 51.22 - 14.72 (-0,9); 43.30; 4.80; 49.64; 4.42.29); 5 Juuso Hassi (fin) 7.557p (11.21 (-1,0); 7.01 (1.2); 12.84; 1.89; 49.62 - 15.47 (-0,9); 42.17; 4.60; 61.28; 4.39.62), 6 Felix Hepperle 7.393p (11.31 (-1,3); 6.83 (0.4); 12.12; 1.89; 49.27 - 15.32 (0.6); 38.40; 4.80; 48.95; 4.22.77)

Women

Heptathlon 1 Jessica Ennis-Hill (gbr) 6.733p (13.13 (-0,8); 1.84; 14.29; 23.36 (-0,3) - 6.63 (1.2); 44.37; 2.11.46); 2 Carolin Schäfer 6.476p (13.48 (-0,8); 1.75; 14.56; 23.78 (-0,3) - 6.27 (0.6); 50.73; 2.16.93); 3 Jennifer Oeser 6.058p (15.21 (-0,8); 1.81; 14.23; 24.94 (-0,3) - 6.07 (2.0); 47.28, 2.16.34); 4 Michelle Zeltner (sui) 5.871p (14.00 (-1,2); 1.72; 13.76; 24.48 (0.0) - 5.81 (1.6); 37.40; 2.15.05); 5 Judith Nagy (rou) 5.848p (14.11 (-1,2); 1.66; 12.02; 24.70 (-0,2) - 6.26 (0.49; 43.24; 2.18.65); 6 Verena Preiner (aut) 5.822p (14.34 (-1,29; 1.63; 13.67, 24.85 (0.0) - 5.79 (1.5); 42.72; 2.11.65); 7 Mareike Arndt 5.675p (14.20 (-1,3), 1.60; 13.30; 24.52 (-0,2) - 5.84 (-0,1); 39.73; 2.18.19); 8 Veronica Torr (nzl) 5.623p (14.20 (-1,2); 1.66; 12.22; 25.56 (-0,2) - 6.05 (0.9); 40.45; 2.20.71); 9 Caroline Klein 5.584p (14.19 (-1,3); 1.69; 12.84; 25.50 (-0,2) - 6.15 (1.7); 37.77; 2.28.53); 10 Ida Marcussen (nor) 5.476p (14.88 (-1,39, 1.60; 12.49; 26.18 (0.5) - 5.65 (2.29; 43.76; 2.12.85); 11 Sophie Hamann 5.475p (14.15 (-1,6); 1.72; 9.53; 25.01 (0.0) - 5.84 (1.3); 34.25; 2.14.76)

Cali (Colombia), 25-26.6.2016 -Grand Prix Valle de Oro-


Cali (Colombia), 25-26.6.2016 -Grand Prix Valle de Oro-

Men

100 (25) r5 (2.9): 1 Diego Palomeque 10.07, 2 Vitor Hugo Silva Mourão dos Santos (bra) 10.14, 3 Eric Sigaki Martins de Jesús (bra) 10.18, 4 Isidro Montoya 10.19, 5 Ailson da Silva Feitosa (bra) 10.31, 6 Sandro Ricardo Rodrigues Vianna (bra) 10.45, 7 Johnny Rentería (97) 10.57; r4 (1.9): 1 Vladimir Valencia 10.46, 2 Josef Semir Norales (hon) 10.47

200m (26) r4 (0.1): 1 Vitor Hugo Silva Mourão dos Santos (bra) 20.66, 2 Alex Leonardo Quiñonez (ecu) 21.12, 3 Sandro Ricardo Rodrigues Viana (bra) 21.27; r3 80.3) John Alexander Solis 21.28; r2 (0.3) Sergio Adrián Becerra (97) 21.51

400 (25) r4: 1 John Alejandro Perlaza 45.45, 2 Carlos Andrés Lemos 46.04, 3 Luis Pérez PUR 46.61, 4 Bernardo Baloyes 46.77, 5 John Alexander Solís 47.02, 6 Holmes Andrés Beltrán 47.51, 8 Arte Collins (usa) 47.90

800 (25): 1 Andy González (cub) 1:46.87, 2 Yelsin Donovan Robledo 1:49.82

110mh (25) r2 (2.6): 1 Javier Arturo McFarlane (per) 13.31, 2 Jorge Armando McFarlane (per) 13.48, 3 Yeison Javier Rivas 13.50, 4 Fabio Vaz dos Santos (bra) 13.67, 5 Cristian Augusto Alzate 14.22; r1 (2.1): 1 Juan Carlos Moreno 14.04

110mh (26, 0.0): 1 Javier Arturo McFarlane (per) 13.52 NR, 2 Yeison Rivas 13.61, 3 Jorge Armando McFarlane (per) 13.66, 4 Juan Carlos Moreno 13.96, 5 Fabio Vaz dos Santos BRA 14.00, 6 Ricardo Zapata 14.26, 7 Cristian Augusto Alzate 14.35, 8 Aurelio Vivas 14.81

110mh u20 (26, -0.6): 1 Joshuan Berrios 13.67, 2 Juan Pablo Germain (chi) 13.94, 3 John González 14.04, 4 Bryan Rojas 14.15

400mh (25) r1: 1 Aurelio Vivas 54.13 / r2: 1 Yeison Javier Rivas 51.14, 2 Steven Abel Medina (ecu) 51.32, 3 Gerald Drummond (crc) 52.17, 4 Joshuan Berríos (97) 52.32,

HJ (25): 1 Daniel Cortez 2.16, 2 Luis Enrique Zayas (97) (cub) 2.13

LJ (25): 1 Tiago da Silva (bra) 7.72 (-0.1)

TJ (26): 1 Jadel Gregorio (bra) 16.11 (-0.1), 2 Mateus Daniel Adão de Sá (bra) 16.03 (1.1)

SP (26): 1 Eder César Moreno 18.54, 2 John Freddy Zea 17.94

JT (25): 1 Jaime Dayron Márquez 79.85, 2 Arley Ibarguen 78.74, 3 Luis Carlos Alvarez 71.64, 4 Víctor Abel Fatecha (par) 71.54, 5 Alexander Valencia 70.59, 6 José Orlando Escobar (ecu) 69.71

4x400m (26): 1 Colombia (Diego Palomeque, Bernardo Baloyes, John Alejandro Perlaza, Carlos Lemos) 3:01.49 NR, 2 Venezuela (Omar Longart, Arturo Ramírez, José Daniel Meléndez, Freddy Mezones) 3:02.57

Women

100m r 3 (1.7): 1 Evelin Rivera (97) 11.37 NR u20, 2 Eliecit Palacios 11.41, 3 Celiángeli Morales (pur) 11.45, 4 Margarita Manzuelta (dom) 11.55, 5 Sharolyn Josephs (crc) 11.82; r 2 (1.5): 1 Genioska Cancel (pur) 11.67, 2 Marileidy Paulino (dom) 11.76

200m (26) r3 (1.7): 1 Carolina Rodríguez (pur) 23.35, 2 Evelin Rivera (97) 23.40, 3 Yenifer Padilla 23.55, 4 Darlenys Obregón 23.74; r2 (0.5): 1 Celiángeli Morales (pur) 23.66, 2 Marileidy Paulino (dom) 24.15

400 (25) r3: 1 Geisa Aparecida Muniz Coutinho (bra) 51.70 2 Carolina Rodríguez (pur) 52.95, 3 Yennifer Padilla 53.01, 4 Rosangélica Escobar 53.20, 5 Desiré Bermúdez (crc) 54.80

800 (25): 1 Rosibel García 2:06.28, 2 Johana Arrieta (98) 2:07.21

100mh (25) r2 (2.0): 1 Maribel Vanesa Caicedo (ecu) (98) 13.41 NR u20, 2 Lina Marcela Florez 13.56

400mh r2: 1 Yadira Moreno 1:00.14, 2 Eliana Chávez (97) 1:00.18

HJ (25): 1 María Fernanda Murillo (99) 1.83 =NR u20

PV (25): 1 Giseth Montaño (97) 4.05

LJ (26): 1 Paola Mautino (per) 6.24 (0.6), 2 Macarena Reyes (chi) 6.08 (0.6)

TJ (25): 1 Caterine Ibargüen 14.51 (-1.4) (serie: 14.36/-1.2 14.26/-2.8 x x 14.51/-1.4 14.48/-2.2), 2 Liubia Zaldívar (cub) 13.53 (-0.9)

SP (25): 1 Sahily Viart (cub) 17.94, 2 Sandra Lemus 16.76, 3 Anyela Rivas 15.91

HT (26): 1 Eli Johana Moreno 62.75, 2 Luz Dary Muñoz 61.91, 3 Mayra Alexandra Gaviria (97) 61.72 NR u20

JT (25): 1 Flor Denis Ruiz 63.84 NR (56.58 59.29 63.84 60.58 x 57.09), 2 Merli Cabrera 50.93

Heptathlon: 1 Evelis Jazmín Aguilar 6.270 (13.56/2.3 1.71 13.25 23.76 – 6.06/-0.6 45.98 2:10.08) NR, 2 Alysbeth Félix (pur) 6.124 (13.48/2.3 1.83 11.52 24.31 – 6.28/0.5 38.83 2:14.98), 3 Ana Camila Pirelli (par) 5.886 (13.38/2.3 1.65 13.85 24.74 – 5.57/-0.8 44.54 2:17.85) NR

4x100m (25): 1 Colombia (Eliceit Palacios, Darlenys Obregón, Yennifer Padilla, Lina Marcela Florez) 44.01, 2 Puerto Rico (Beatriz Cruz, Celiángeli Morales, Ginoska Cancel, Carol Rodríguez) 44.31

RunBlogRun