@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, March 31, 2014

Cuernavaca (Mexico), 29-30.3.2014 –Selectivo Mt. Sac Relays-

Cuernavaca (Mexico), 29-30.3.2014 –Selectivo Mt. Sac Relays-
Men
200m (-2,0) Juan Carlos Herrera 21.10; 400m 1 José de Jesús Freire 46.76; 2 Ismael Cruz 47.79; 3 Pablo Orduña 47.96; 4 César Belman 48.00; 800m 1 Bryan Martínez 1.48.43; 2 Gamaliel Moctezuma 1.49.72; 3 Omar Rosales 1.50.16; 1.500m 1 Christopher Sandoval 3.46.65; 2 Alan García 3.47.26; 3 José M. Martínez 3.48.68; 110mh (0.8) 1 Genaro Rodriguez 13.80 NR; 2 José A. Flores 14.18, HJ 1 Jorge Rouco 2.20; 2 Arturo Abascal 2.15; 3 Enrique Esquer 2.15; LJ Alberto Alvarez 7.65 (nwi); TJ Alberto Alvarez 16.25 (0.3); SP u18 (5 Kg) Jairo Morán 18.07; DT Mario Cota 57.13; HT Diego del Real 66.15; JT 1 Juan José Méndez 74.12; 2 José Lagunes 71.89, 3 David Ocampo 70.75
Women
200m (-0,9) Isabel Franz 24.32; 400m 1 Gabriela Medina 53.72; 2 Mariel Espinosa 54.05; 800m 1 Gabriela Medina 2.03.79; 2 Cristina Guevara 2.03.86; 3 Mariel Espinosa 2.07.53; 1.500m 1 Cristina Guevara 4.24.42; 2 Gabriela Eleno 4.26.51; 3 Brenda Flores 4.26.92; 400mh Zudikey Rodríguez 57.83; HJ Ximena Esquivel 1.80; TJ Liliana Hernández 13.16 (nwi)

Santiago (Chile), 29.3.2014 -34 Torneo Orlando Guaita-

Santiago (Chile), 29.3.2014 -34 Torneo Orlando Guaita-
Men
100m (2.4) 1 Antonio Cesar Rodrigues (bra) 10.37; 2 Ailson da Silva (bra) 10.42; 3 Nilson de Oliveira Andre (bra) 10.44; 4 Enrique Polanco 10.45; 5 Ignacio Rojas 10.60; 200m (1.7) 1 Antonio Cesar Rodrigues (bra) 20.88; 2 Ailson da Silva (bra) 21.01; 3 Nilson de Oliveira Andre (bra) 21.29; 4 Enrique Polanco 21.42; 400m 1 Carlos Lemos (col) 47.26; 2 Sergio Germain 47.60; 3 Pierre Sepúlveda 48.26; 110mh (1.1) Patricio Colarte 14.35; 110mh u18 (0,91m) (0,1) Diego del Mónaco 13.53; LJ 1 Daniel Pineda 7.86 (1.4); 2 Emiliano Lasa (uru) 7.70 (0.4); 3 Rogerio Bispo (bra) 7.53 (2.2); SP Gustavo de Mendonça (bra) 18.13; DT Ronald de Oliveira Juliao (bra) 60.79; 2 Maximiliano Alonso  55.26
Women
100m (1.3) 1 María Victoria Woodward (arg) 11.65; 2 Thaisa Presti (bra) 11.82; 3 Josefina Gutierrez 11.85; 200m (1.7) 1 Fernanda MacKenna 24.02; 2 Jailma Sales 24.14; 3 Thaisa Presti (bra) 24.19; 100mh (0.6) 1 Fabiana dos Santos Moraes (bra) 13.26; 2 Ljubica Milos 13.72; 3 Carolina Castillo 13.88; LJ 1 Eliane Martins (bra) 6.26 (1.2); 2 Juliana Angulo (ecu) 6.21 (0.1) NR; 3 Macarena Reyes 6.13 (0.4); 4 Carolina Castillo 6.10 (0.2); SP Ivanna Gallardo 15.84; DT 1 Rocío Comba (arg) 58.39; 2 Karen Gallardo 57.05; 3 Ivanna Gallardo 51.38; JT María Paz Ríos 53.72

Campinas (Brazil), 29.3.2014 –Circuito Magalhaes Padilha etapa 1-

Campinas (Brazil), 29.3.2014 –Circuito Magalhaes Padilha etapa 1-
Men
100m (0.5) 1 Robson Vieira Braga 10.41; 2 Ricardo Mario de Souza 10.61; 3 Rafael Lazairni 10.67; 4 Gustavo Machado dos Santos 10.68; in heats: Fabiano Gilberto da Silva 10.61 (1.4) 2h1; Erick Gikson Vianna 10.64 (1.4) 3h1; Vinicius Martins 10.64 (1.4) 4h1; 400m h1 1 Anderson Machado dos Santos 46.42; 2 Alexander Russo 47.06; 3 Jose Guilherme de Oliveira 47.41; 4 Hederson Alves Estefani 47.79; 5 Maykon Oliveira da Cinha 47.89; 6 Rodrigo Bargas 48.00, h2 1 Willian Batista Carvalho 48.34; 800m 1 Lutimar Paes 1.48.82; 2 Diomar de Souza 1.49.77; 3 Anderson da Silva 1.50.16; 3.000m 1 Carlos Antonio dos Santos 7.58.50; 2 Ederson Pereira 8.02.38; HJ 1 Talles Souza Silva 2.25; 2 Rafael dos Santos 2.19; 3 Tiago da Cota Portela 2.16; 4 Josue de Lima Costa 2.16; LJ 1 Tiago da Silva 7.80 (1.6); 2 Henrique da Silva 7.72 (1.6); 3 Bruno de Souza (95) 7.71 (1.6); SP 1 Darlan Romani 19.09; 2 William Braido 17.80
Women
100m (0.6) 1 Vanusa dos Santos 11.54; 2 Leticia de Souza (96) 11.88 (11.86 (1.6) 3h1); 3 Wanda Ferreira 11.91 (11.82 (1.6) 2h1); 3.000m Erika Oliveira 9.28.49; HJ 1 Ana de Oliveira (96) 1.82; 2 Monica Araujo de Freitas 1.79; LJ Taia Ferreira da Silva 6.15 (0.8); DT 1 Fernanda Borges 58.46; 2 Izabela Rodrigues (95) 52.15

Grangemouth (Great Britain), 30.3.2014

Grangemouth (Great Britain), 30.3.2014
Women
DT Kirsty Law 53.61; HT 1 Rachel Hunter 62.76; 2 Myra Perkins 60.69; HT u20 Kimberley Reed 59.84

Vancouver (Canada), 30.3.2014 –British Columbia Open-

Vancouver (Canada), 30.3.2014 –British Columbia Open-
Men
HJ Michael Mason 2.20
Women
JT Liz Gleadle 55.60

Longmont –CO- (USA), 29.3.2014 –Longmont Invitatonal- High School

Longmont –CO- (USA), 29.3.2014 –Longmont Invitatonal- High School
Men
400m Kevin McClanahan 48.36

Sunday, March 30, 2014

Szombathely (Hungary), 29.3.2014

Szombathely (Hungary), 29.3.2014
Men
HT Marton Cser 65.99, HT u20 (6 Kg) 1 Bence Halasz 71.99; 2 Daniel Kovacs 65.52; 3 Balint Horvath 64.05; HT u18 (5 Kg) 1 Bence Halasz 81.64; 2 Peter Szentivanszky 70.52; 3 Daniel Raba 67.87
Women
HT 1 Cintia Gergelics 64.50; 2 Reka Gyuratz (96) 63.76; 3 Helga Volgyi (96) 58.81

 

Kielce (Poland) 29.3.2014

Kielce (Poland) 29.3.2014
Women
HT Katarzyna Furmanek 59.74

Santa Fe (Argentina), 30.3.2014

Santa Fe (Argentina), 30.3.2014
Men
HT u20 (6 Kg) (30) Joaquín Gómez 74.17 NRjr
Women
400m u20 (29) Mariana Baron 55.92

Ponce (Puerto Rico), 29.3.2014 -3a Clasificatoria LAI-

Ponce (Puerto Rico), 29.3.2014 -3a Clasificatoria LAI-
Men
100m (-3,3) Allan Burton (jam) 10.65; 200m h1 (-0,6) Luguelín Santos (dom) 21.48; h5 (-1,1) 1 Allan Burton (jam) 21.24; 2 Pedro Cruz 21.26; 400m h4 Anthony Vázquez 47.99; h5 1 Jhon Perlaza (col) 45.96; 2 Hector Carrasquillo 46.33; 3 Erik Gómez 46.95; 4 Juan C Vega 47.25, 5 Luis Rivera 48.46; 800m Javier Culson 1.49.83; 1.500m Victor Santana 3.48.21
Women
100m (-1,8) Celiangely Morales 11.97; 200m (-2,7) Carmen Vergara (col) 24.39; 400m 1 Nadia Cummings 52.84; 2 Grace Claxton 53.30; 3 Kerry Lamb 55.18; LJ 1 Latoya Powell (jam) 6.31 (3.4); 2 Alysbeth Felix 6.26 (3.2); SP Sandra Lemos (col) 16.25; DT Sandra Lemos (col) 51.39

College Park –MD- (USA), 29.3.2014 –Maryland Invitational-

College Park –MD- (USA), 29.3.2014 –Maryland Invitational-
Men
100m (-0,6) Jordan Sartor-Francis 10.68
Women
400mh Landria Buckley 59.71; HJ Amber Melville 1.82

Rome –GA- (USA), 29.3.2014 –Shorter Invitational-

Rome –GA- (USA), 29.3.2014 –Shorter Invitational-
Men
200m (-1,6) 1 Kirk Wilson 21.05; 2 Jamal Rolle 21.50

San Diego –CA- (USA), 29.3.2014 –Mt. Carmel Invitational- High School

San Diego –CA- (USA), 29.3.2014 –Mt. Carmel Invitational- High School
Men
200m (0.6) Micheal Norman 21.28; SP u20 (6 kg) 1 Dotun Ogundeji 19.81
Women
100m (1.7) 1 Kayla Wison 11.73; 2 Kayla Richardson (phi) 11.90; 3 Donatella Asemota 11.91; 4 Aminat Iraifen 11.91; 5 Suzie Acolatse 11.94; 200m (1.3) 1 Kayla Wison 24.33; 2 Kayla Richardson (phi) 24.40

Sao Paulo (Brazil), 29.3.2014

Sao Paulo (Brazil), 29.3.2014
Men
110mh u20 (0,99m) (-0,9) 1 Igor Vianna Jeronimo 13.98; 2 Eduardo Dos Santos Rodrigues 13.99

-Lisboa (Portugal), 29.3.2014 –Trofeu Iberico and National Championships in 10.000m-

Lisboa (Portugal), 29.3.2014 –Trofeu Iberico and National Championships in 10.000m-
Men
10.000m 1 Alemayehu Bezabeh (esp) 28.12.85; 2 Roberto Alaiz (esp) 28.27.76; 3 Mohamed Marhoum (esp) 28.28.22; 4 Manuel Angel Penas (esp) 28.37.43; 5 Dewi Griffiths (gbr) 28.48.59; 6 Manuel Damiao 28.50.70; 7 Iván Fernández (esp) 28.51.41, 8 Ibrahim Ezzaydouny (mar) 28.51.84; 9 Adil Bouafif (swe) 28.53.18, 10 Ricardo Ribas 28.53.24; 11 Miguel Angel Barzola (arg) 28.55.50; 12 Alejandro Fernández (esp) 28.56.75; 13 Bart Van Nunen (ned) (95) 29.04.30; 14 Tiago Costa 29.06.35; 15 Javier García Barrio (esp) 29.07.42
Women
10.000m 1 Jessica Augusto 31.57.02; 2 Carla Salome Rocha 32.19.98; 3 Dolores Checa (esp) 33.22.21; 4 Gemma Barrachina (esp) 32.24.54; 5 Lidia Rodriguez (esp) 32.38.25, 6 Diana Martín (esp) 32.50.06; 7 Lillian Partridge (gbr) 32.51.26; 8 Catarina Ribeiro 32.54.60; 9 Paula González (esp) 32.56.13; 11 Alba García (esp) 33.20.19, 12 Marta Silvestre (esp) 33.29.37; 13 Tania Carretero (esp) 33.50.02; 14 Raquel Gómez (esp) 34.11.77; 15 Elena María Espeso (esp) 34.12.37; 16 Ercilia Machado 34.17.07

Kingston (Jamaica), 25-29.3.2014 –ISSA/Grace Kennedy Boys and Girls Championships-

Kingston (Jamaica), 25-29.3.2014 –ISSA/Grace Kennedy Boys and Girls Championships-
Men
100m u20 (28) (1.3) 1 Zharnel Hugues 10.12; 2 Jevaughn Minzie 10.16; 3 Raheem Robinson 10.37; 4 Martin Manley (97) 10.38; 5 Waseem Williams (97) 10.40; 6 Tyler Mason 10.48; 7 Javoy Tucker (97) 10.64; 100m u18 (28) (0.2) 1 Raheem Chambers 10.29; 2 Jhevaughn Matherson 10.37; 3 Jelani Walker 10.61; 4 Rushane Edwards 10.71; 200m u20 (29) (-0,2) 1 Jevaughn Minzie 20.50; 2 Martin Manley 20.73; 3 Michael O’Haro 20.86; 4 Nathon Allen 21.06; 5 Shivnarine Smalling 21.40; 6 Antonio Henry 21.42; S200m u16 (29) (0.4) 1 Jhevaughn Matherson 20.97; 2 Raheem Chambers 21.19; 3 Anthony Carpenter 21.57; 400m u20 (29) 1 Javon Francis 45.00; 2 Nathon Allen 46.16; 3 Lennox Williams 46.48; 4 Okeen Williams 46.64; 5 Devaughn Baker 46.74; 6 Marco Doodnaughtsingh 46.99; 7 Twayne Crooks 47.80; 400m u16 (29) 1 Dontre’d williams 47.94; 2 Nathaniel Bann 48.01; 3 Anthony Carpenter 48.21; 110mh u20 (29) (-3,5) 1 Jaheel Hyde 13.53; 2 Tyler Mason 13.55; 3 Marvin Williams 13.96; 400mh u20 (28) 1 Jaheel Hyde (97) 49.49; 2 Marvin Williams 51.18; 3 Okeen Williams 51.62; 4 Kemar Mowatt 52.03; HJ u20 (29) Christoffe Bryan 2.23; 4x100m u20 (29) 1 Calabar High 39.35; 2 Jamaica College 39.69; 3 St. Jago High 39.86; 4x400m u20 (29) 1 St. Jago High 3.08.31; 2 St. Elizabeth Technical High 3.08.67
Women
100m u20 (28) (-0,6) 1 Christania Williams (94) 11.19; 2 Jonielle Smith 11.32; 3 Monique Spencer 11.46; 4 Chanice Bonner 11.70; 5 Dianna Johnson 11.82; 6 Rochene Smith 11.86; 100m u18 (-0,3) 1 Shauna Helps 11.80; 2 Natalliah Whyte 11.80; 3 Shanice Reid 11.89; 100m u16 (-0,8) 1 Shellece Clark 11.79; 2 Shaneil English 11.87; 3 Yanique Dayle 11.93; 4 Kimone Shaw 11.93; 200m u20 (29) (-2,7) 1 Jonielle Smith 23.45; 2 Saqukine Cameron 23.58; 3 Sashalee Forbes 23.65; 4 Monique Spencer 23.66; 5 Asaine Hall 24.00; 6 Chanice Bonner 24.18; 200m u18 (-2,7) Natalliah Whyte 24.30; 200m u16 (29) (-1,5) Shaneil English 24.31; 400m u20 (29) 1 Yanique McNeil 52.88; 2 Dawnalee Loney 52.91; 3 Asaine Hall 53.25; 4 Genekee Leith 53.83; 5 Shadae Hylton 54.25; 6 Camira Haughton 54.41; 7 Kissin-Ann Brown 54.83; 400m u18 (29) 1 Tiffany James 54.19; 2 Taqece Duggan 54.70; 3 Semoy Hemmings 54.78; 4 Shannon Kalawan 54.78; 5 Andrenette Knight 4.87; 6 Ashley Williams 54.95; 7 Yeashchea Williams 55.12; 8 Candice McLeod 55.68; 400m u16 (29) 1 Satanya Wright 54.78; 2 Anna-Kay Allen 55.18; 3 Sanique Walker 55.53; 800m u20 (29) Marleena Eubanks 2.06.51; 100mh u20 (29) (-2,5) Peta-Gay Williams 13.81; 400mh u20 (28) 1 Genekee Leith 58.20; 2 Shannon Kalawan 59.16; 3 Andrenette Knight 59.52; HJ u20 (28) Safia Morgan 1.81; LJ u20 (29) Claudette Allen 6.45 (0.8); TJ u20 (28) Tamara Moncrieffe 13.51 (0.9); 4x100m u20 (29) Edwin Allen High 44.17

Wellington (New Zealand), 28-30.3.2014 –National Championships-

Wellington (New Zealand), 28-30.3.2014 –National Championships-
Men
100m (28) (2.0) 1 Joseph Millar 10.49; 2 Kodi Harman 10.54; 100m u20 (28) (3.0) Peauope Suli 10.68; 200m (30) (2.5) Joseph Millar 21.15; 200m u18 (30) (3.4) Jacob Matson 21.62; 400m (29) 1 Alex Jordan 47.83; 2 Tama Toki 47.84; 3 Bailey Stewart 47.94; 4 Daniel Dyet 48.07; 400m u20 (29) Tom Smith 47.96; 1.500m (30) 1 Hamish Carson 3.46.23; 2 Julian Matthews 3.46.61; 3 Callan Moody 3.47.87; 4 Daniel Balchin 3.48.11; 110mh (29) (2.6) 1 Michael Cochrane 14.04; 2 Joshua Hawkins 14.10; 400mh (30) 1 Cameron French 50.16; 2 Michael Cochrane 50.24; 3 Daniel O’Shea 51.65; LJ (29) Matthew Wyatt 7.65 (0.3); SP (29) 1 Tom Walsh 20.79; 2 Jacko Gill 19.93; DT (28) Marshall Hall 58.25; JT (29) 1 Stuart Farquhar 78.16; 2 Ben Langton-Burnell 74.69
Women
100m (28) (2.5) 1 Fiona Morrison 11.87; 2 Rochelle Coster 11.93; 100m u20 (28) (1.8) Abby Goldie 11.93; 100m u18 (28) (0.9)  Zoe Hobbs 11.91; 200m (30) (1.8) Louise Jones 24.28: 400m (29) 1 Louise Jones 53.53; 2 Zoe Ballantyne 53.92; 3 Brooke Cull 54.59; 4 Ellie McCleery 55.67; 5 Kristie Baillie 55.68; 800m (29) 1 Angela Smit 2.01.53; 2 Nikki Hamblin 2.03.23; 1.500m (30) 1 Angela Smit 4.17.95; 2 Nikki Hamblin 4.18.98; 3 Camille Buscomb 4.20.51; 4 Lucy Van Dalen 4.22.30; 5 Kara MacDermid 4.23.95; 1.500m u20 (30) Rosa Flanagan 4.25.23; 5.000m (28) Camille Buscomb 16.32.68; 100mh (29) (1.4) Fiona Morrison 13.62; 400mh (30) Zoe Ballantyne 59.42; 3.000m St (29) Rosa Flanagan 9.57.47; HJ (29) 1 Sarah Cowley 1.84; 2 Elizabeth Lamb 1.80; 3 Emma Sutherland 1.80; 4 Keeley O’ Hagan 1.80; TJ (28) Nnela Okpala 13.24 (0.2); SP (29) Valerie Adams 20.46; DT (29) 1 Siositina Hakeai 58.77; 2 Te Rina Keenan 52.49; HT (28) Nicole Bradley 56.06; HT u18 (3 Kg) (30) Lauren Bruce 61.89; TJ (30) Tori Peeters 54.45

Rock Hill –SC- (USA), 27-29.3.2014 –Winthrop Invitational-

Rock Hill –SC- (USA), 27-29.3.2014 –Winthrop Invitational-
Men
100m prelims (28) Javon Young 10.44 (1.1) 1h4; 200m (-1,5) 1 Javon Young 21.22; 2 Jeffery Pendergrass 21.50 (21.39 (-1,1) 1h7 day 28); 400m 1 Alexander Hass (ger) 47.55; 2 DeAndra Lipscomb 47.59; 3 Khorvon Nelson 47.89; Mason Rhodes 47.93; 110mh prelims (28) Desmond Wallace 14.21 (0.6) 1h2; DT Jake Deaton 55.82

Orlando –FL- (USA), 29.3.2014 –UCF Invitational-

Orlando –FL- (USA), 29.3.2014 –UCF Invitational-
Men
100m (0.0) Alton Eliphar 10.57; 400m 1 Brandon Byram 46.77; 2 Andretti Bain (bah) 47.70; 3 Jamaal Moss (bah) 48.11; 600m 1 Duane Solomon 1.14.43; 2 Wesley Vazquez (pur) 1.14.92; 110mh (-0,3) Dwight Thomas (jam) 13.99
Women
100m (-0,2) Cam’ree Jackson 11.86; 200m (-0,5) 1 Afia Charles (ant) 24.05; 2 Briana Vaughn 24.12; 400m 1 Zoey Clark 54.77; 2 Simone Facey (jam) 55.53; 400mh Noelle Montcalm (can) 59.51

Carbondale –IL- (USA), 29.3.2014 –Bill Cornell Spring Classic-

Carbondale –IL- (USA), 29.3.2014 –Bill Cornell Spring Classic-
Men
200m (1.9) Calvin Edwards 21.48; 110mh (0.8) 1 Greggmar Swift (bar) 14.03; 2 Durell Busby (tto) 14.06; 3 Adarius Washington 14.21; SP Josh Freeman 19.12
Women
100m (2.9) Katie Wise 11.41; SP Mary Theisen 15.47

Storrs –CN- (USA), 29.3.2014 –Spring Invitational-

Storrs –CN- (USA), 29.3.2014 –Spring Invitational-
Men
400m 1 Kebba Nasso 47.80; 2 Robert Rhodes 47.97; DT Eric Massington 55.29

Golden –CO- (USA), 29.3.2014 –Front Range Invitational-

Golden –CO- (USA), 29.3.2014 –Front Range Invitational-
Men
400m Ian Rozier 48.09; 800m Patrick Weaver 1.50.84
Women
100m (-2,0) Indira Spence (jam) 11.95; 200m (-0,5) Indira Spence 24.40

Cincinnati –OH- (USA), 28-29.3.2014 –Oliver Nikoloff Invitational-

Cincinnati –OH- (USA), 28-29.3.2014 –Oliver Nikoloff Invitational-
Men
PV Josh Dangel 5.36; DT Macklin Tudor 56.48
Women
PV Alyssa McBride 4.05; DT Tatyana Zhuravlyeva (rus) 53.89

Riverside –CA- (USA), 27-29.3.2014 –Spring Track Classic-

Riverside –CA- (USA), 27-29.3.2014 –Spring Track Classic-
Men
1.500m 1 Shyan Vaziri 3.44.62; 2 Mike Tate 3.47.78; 110mh (1.0) Lloyd Sicard 14.19; LJ Ted Hooper 7.71 (-0,9); DT Jayson Kovar 55.10; HT (28) Caleb Stuart 67.24
Women
100m h1 (2.3) Destinee Brown 11.64; h2 (1.7) Ashley Tingelstad 11.65; 200m h1 (-0,1) 1 Antoinette Goodman 24.05; 2 Marie Veale 24.06; 3 Ashley Tingelstad 24.14; h2 (-0,8) Lexis Lambert 24.17; 400m 1 Paige Straioti 54.30; 2 Udeme Akpaete 54.37; 3 Katie Wilson 54.38; 4 Zena Kolliesuah 55.38; 100mh (0.0) Shaye Springall 13.66; SP 1 Kayla Kovar 15.96; 2 Itohan Aikhonbare 15.75; DT Kayla Kovar 54.27; HT (28) Kayla Kovar 62.77; Heptathlon (27-28) Annett Fleming 5.643p (14.48 (0.4); 1.68; 13.17; 26.36 (0.0) – 5.47 (1.2); 47.97; 2.15.60)

Houston –TX- (USA), 27-29.3.2014 –Victor Lopez Classic-

Houston –TX- (USA), 27-29.3.2014 –Victor Lopez Classic-
Men
200m High School Devante Lacy 21.47 (1.3) 1h1; 400m James Gilreath 47.73; 400m High School Devante Lacy 47.24; 800m 1 Drevan Anderson Kaapa 1.50.83, 2 Aaron Bennett 1.50.89; 1.500m Sam Stabler 3.43.44; 110mh (0.2) Shane Brathwaite (bar) 14.15; HJ Ryo Sato (jpn) 2.15; PV Michael Mahnke 5.20 LJ Chris Carter 7.50 (2.5); TJ Chris Carter 16.21 (3.5)
Women
200m (0.9) Erica Alexander 24.14; 400m Whitney Diggs 54.65; 400m High School Jarra Owens 54.88; SP Claire Uke 16.28

Phoenix –AZ- (USA), 29.3.2014 –Puma Outdoor-

Phoenix –AZ- (USA), 29.3.2014 –Puma Outdoor-
Women
100m (0.7) 1 Tierra Evans 11.71; 2 Xia Xiao Yan (chn) 11.83; DT Rachel Longfors 54.73

Sacramento –CA- (USA), 29.3.2014 –American River Invitational-

Sacramento –CA- (USA), 29.3.2014 –American River Invitational-
Men
400m Robert Ellis 47.45

Hastings –NE- (USA), 29.3.2014 –Bronco Invite-

Hastings –NE- (USA), 29.3.2014 –Bronco Invite-
Men
200m (nwi) Virjilio Griggs 21.05

Willamette –OR- (USA), 29.3.2014 –Willamette Invitational-

Willamette –OR- (USA), 29.3.2014 –Willamette Invitational-
Men
HJ Kei-Jian Buckley 2.16; SP Darien Moore 17.69; HT Darien Moore 65.07; JT Ryan Brandel 69.55

Wayne –NE- (USA), 29.3.2014 –Wildcat Classic-

Wayne –NE- (USA), 29.3.2014 –Wildcat Classic-
Men
LJ 1 Latario Collie-Minns (bah) 7.69 (1.7); 2 Will Williams 7.65 (3.2); SP Kyle McKelvey 18.12; DT Cody Snyder 55.36

St. Louis –MO- (USA), 28.3.2014 –Washington Invitational-

St. Louis –MO- (USA), 28.3.2014 –Washington Invitational-
Men
100m (3.6) 1 Bruce Gray 10.41; 2 Jordon Henderson 10.56; 3 C J James 10.57; 200m (1.1) Bruce Gray 21.35
Women
100m (3.2) Jenea Johnson 11.79; 200m (1.8) Jenea Johnson 23.83

Shawnee –OK- (USA), 29.3.2014 –Bison Invitational-

Shawnee –OK- (USA), 29.3.2014 –Bison Invitational-
Men
100m (nwi) Kenneth Combs 10.38; 200m (nwi) Kenneth Combs 20.93; 400m 1 Travis Hinton 47.21; 2 Clay Shepperson 47.60; 3 Jywayne Allen 47.96; SP Chase Sammon 19.00
Women
400m Stacy Warrior 55.49; HT Julia Reedy 60.87

Missoula –MT- (USA), 29.3.2014 –Al Manuel Invitational-

Missoula –MT- (USA), 29.3.2014 –Al Manuel Invitational-
Men
HT Jordan Arakawa 66.82
Women
400mh Kourtney Danreuther 60.04; HT Olivia Midles 57.57

Pittsburgh –KS- (USA), 29.3.2014 –Wendy’s Open Invitational-

Pittsburgh –KS- (USA), 29.3.2014 –Wendy’s Open Invitational-
Men
200m (-0,3) 1 William Shell 21.27; 2 Adriel Hawkins 21.27; 400m Jeremy Gathright 47.93
Women
HT Heavin Warner 61.03

San Luis Obispo –CA- (USA), 29.3.2014 –Cal Poly Invitational-

San Luis Obispo –CA- (USA), 29.3.2014 –Cal Poly Invitational-
Men
100m (4.6) 1 Walter Finney 10.51; 2 Jamison Jordan 10.54
Women
100m (3.0) Daijah Joe-Smith 11.78; 800m Maggie Vessey 2.06.78; 100mh (1.2) Sharon-Day Monroe 13.69; HJ  Alexis Walker 1.81; PV Melissa Gergel 4.16; DT Stephanie Brown-Trafton 52.04

Fort Collins –CO- (USA), 29.3.2014 –Funn McGraw Quadrangular-

Fort Collins –CO- (USA), 29.3.2014 –Funn McGraw Quadrangular-
Men
200m (0.7) Shaw Gifford 21.31; 110mh (0.4) Trevor Brown 13.88; 400mh Trevor Brown 51.80; SP Russ Winger 18.86; DT 1 Russ Winger 56.75; 2 Mason Finley 56.33
Women
100m (0.0) Kereston Thomas 11.81; 200m (0.5) Kereston Thomas 24.29; 800m Laura Thweatt 2.07.93; 400mh 1 Josanne Lucas (tto) 58.48; 2 Ari Curtis 58.72; SP Jessica Sharbono 15.70; HT 1 Emily Hunsucker 63.57; 2 Kiah Hicks 60.73

Emporia –KS- (USA), 29.3.2014 –Spring Open-

Emporia –KS- (USA), 29.3.2014 –Spring Open-
Men
100m (-1,0) Maurice Mitchell 10.49 (10.45 (0.0) 1h3); 200m (-1,5) Maurice Mitchell 21.29; SP Will Lohman 18.42; HT Chris Cralle 73.02; JT Lindon Victor 71.23
Women
100m Jessica Zelinka (can) 11.63 (0.9) 1h3; 100mh Erica Twiss 13.74 (-1,4) 1h1; 400mh Natalie Morerod 59.81; JT Katelyn Gouchenour 50.91

Memphis –TN- (USA), 29.3.2014 –Tiger Invite-

Memphis –TN- (USA), 29.3.2014 –Tiger Invite-
Men
PV 1 Pauls Pujats (lat) 5.54; 2 Austin Crenshaw 5.29
Women
400m Jessica Oranika 55.19; 400mh Vera Rudakova (rus) 60.23; DT Gia Lewis-Smallwood 54.35

Coral Gables –FL- (USA), 29.3.2014 –Miami Invitational

Coral Gables –FL- (USA), 29.3.2014 –Miami Invitational-
Men
100m (3.0) 1 Harry Adams 10.06; 2 Tyrell Cuffy 10.38; 3 Nigel Bethel 10.46; 4 Davontae Carson 10.47; 200m (3.6) 1 Harry Adams 20.71; 2 Gabor Pasztor (hun) 21.00; 3 Tyrell Cuffy 21.00; 4 Nigel Bethel 21.01; 5 Taylyn Washington 21.11; 6 Johny Dutch 21.17; 400m 1 Troy Pollard 46.93; 2 Jamal Walton (cay) 47.73; 3 Akeem Williams (jam) 47.91; 110mh (3.5) Richard Phillips (jam) 14.02; HJ Jamal Wilson (ttto) 2.15; SP Isaiah Simmons 18.02
Women
100m (3.4) 1 Evelyn Santos (bra) 11.33; 2 Rosangela Santos (bra) 11.34; 3 Karene King (bvi) 11.39; 4 Tamiris de Liz (bra) 11.67; 200m (3.0) 1 Shakima Wimbley 23.33; 2 Karene King (bvi) 23.43; 3 Alyssa McClure 23.99; 400m 1 Tahesia Harrigan-Scott (bvi) 54.06; 2 Shakeitha Henfield (bah) 54.11; 3 Thandi Stewart 54.40; 4 Taneisha Cordell 54.88; 100mh (3.0) 1 Jamika Glades 13.42; 2 Kayann Richards 13.67; 400mh 1 Jamika Galdes 59.21; 2 Danielle Aromashodu 59.45; PV Alysha Newman 4.00; SP Amber Monroe 15.40; HT 1 Natalie Grant 60.23; 2 Lea Johnson 59.41; 3 Nina Schvedoff (fin) 58.51; 4x100m South Florida Elite 44.01

New Orleans –LA- (USA), 29.3.2014 –Tulane Team Challenge-

New Orleans –LA- (USA), 29.3.2014 –Tulane Team Challenge-
Women
100m (3.6) 1 Lilla McMillan 11.71; 2 Devinn Rolland 11.83; 800m Charlene Lipsey 2.07.22; PV Catherine Street 4.01

Nashville –TN- 28-29.3.2014 –Vanderbilt Black and Gold-

Nashville –TN- 28-29.3.2014 –Vanderbilt Black and Gold-
Men
100m (1.6) 1 Clifford Mandela 10.46; 2 Tucker Peabody 10.55; 200m (28) (2.3) 1 Lamar Hargrove 20.93; 2 Tucker Peabody 21.02; 3 Ishan Garrett 21.50; 400m 1 Ja’Karyus Redwine 47.95; 2 Collin Dempster 48.08; 1.500m (28) David Mokone (rsa) 3.48.48; SP (28) J C Murasky 17.86; HT (28) Joe Frye 64.28; JT Bill Stanley 74.38
Women
200m (28) (1.3) Maikea Davis 24.35; 1.500m (28) Dani Walker 4.21.34; SP (28) 1 Brittany Cox 15.72; 2 Jessica Ramsey 15.68; HT (28) Laura Igaune (lat) 63.04

Columbia –SC- (USA), 28-29.3.2014 –Weems Baskin Invitational-

Columbia –SC- (USA), 28-29.3.2014 –Weems Baskin Invitational-
Men
100m (0.8) 1 Chris Royster 10.30; 2 Haysean Cowie-Clarke (tto) 10.59; 200m h1 (-1,6) 1 Chris Royster 20.84; 2 Calesio Newman 20.96; 3 Eric Winfrey 21.23; 4 Chris Walker 21.43; h2 (0.0) Lorenzo Larry 21.37; 400m 1 Clayton Gravesande 46.68; 2 Rosen Daniel (lca) 47.40; 3 Stephen Bowe 47.69; 4 Eric Winfrey 47.73; 5 Donell Taylor 47.88; 800m Drew Ricci 1.50.61; 110mh (2.3) Jussi Kanervo (fin) 13.77; 400mh Jussi Kanervo (fin) 51.10; LJ George Fields 7.69 (2.8); SP Donald Duke 18.03; HT (28) A G  Kruger 76.25
Women
100m (0.0) 1 Ahty Johnson 11.63; 2 Vashty Bandy 11.84; 200m h1 (-0,9) 1 Ahty Johnson 23.73; 2 Kierre Beckles (bar) 24.03; h2 (0.9) 1 Vashti Bandy 23.97; 2 Amber Hugues 24.10; 3 Clairwin Dameus 24.12; 100mh (2.4) 1 Tiffany Williams 13.39; 2 Chalese Davis 13.42; 3 Amber Hugues 13.67; PV Petra Olsen (ger) 4.26; HT (28) Cynthia Watt 60.86

Richmond –VA- (USA), 28-29.3.2014 –Fred Hardy Invitational-

Richmond –VA- (USA), 28-29.3.2014 –Fred Hardy Invitational-
Men
200m (0.1) Charles Robinson 21.33; 400m Charles Robinson 47.98
Women
400m Samantha Edwards 53.95; 400mh (28) Jernail Hayes 58.95

Louisville –KY- (USA), 28.3.2014 –Lenny Lyles and Clark Wood Invitational-

Louisville –KY- (USA), 28.3.2014 –Lenny Lyles and Clark Wood Invitational-
Men
110mh (nwi) Vanier Joseph 13.98; SP (28) Matt Babicz 18.47; DT 1 Alex Rose 56.42; 2 Reginald Jagers 56.12; HT (28) Matthias Tayala 68.57
Women
SP (28) Chinwe Okoro 16.38; DT Chinwe Okoro 57.83; HT (28) Patrice Gates 57.70

Atlanta –GA- (USA), 28-29.3.2014 –Georgia Tech Invitational-

Atlanta –GA- (USA), 28-29.3.2014 –Georgia Tech Invitational-
Men
100m h1 (2.0) 1 Broderick Snoody 10.28; 2 Johnathan Smith 10.29; 3 Akeem Haynes (can) 10.40; 4 Jeremy Hardy 10.42; 5 Alex Sanders 10.42; 6 Tahir Walsh (ant) 10.50; h2 (1.5) Brandon Thompson 10.56; 200m h1 (2.5) 1 Johnathan Smith 20.54; 2 Broderick Snoddy 20.70; 3 Marcus Rowland 20.95; 4 Reggie Glover 21.09; 5 David Dickens 21.28; h2 (2.1) 1 Jamario Calhoun 20.97; 2 Derrick White 21.12; 3 Donald Pollitt 21.14; h3 (0.0) 1 Maurice Freeman 20.98; 2 Brandon Thompson 21.17; 400m 1 Derrick White 47.13; 2 Aryian Evans 48.15; 3 Andrae Williams (bah) 48.19; 800m 1 Eliud Rutto (ken) 1.47.97; 2 Brandon Lasater 1.49.07; 3 Alex Amankwah 1.49.59; 4 Jeremy Greenwald 1.49.97; 5 Ken Taylor 1.49.99; 1.500m Shawn Roberts 3.45.95; 110mh (-0,5) 1 Jarret Eaton 13.74; 2 Freddie Crittenden 13.97; 3 Donald Pollitt 13.97; HJ Justin Fondren 2.16; PV Nikita Kirillov 5.27; LJ Kurt Felix (grn) 7.65 (5.0);  SP Hayden Reed 17.70; DT 1 Hayden Reed 59.01; 2 Joe Williams 55.86
Women
100m h1 (3.2) 1 Anthonique Strachan (bah) 11.35; 2 Ashlee Abraham 11.60; 3 Alyccia Prior 11.65; 4 Dominique Kimpel 11.65; 5 Adenike Pedro 11.74, h2 (0.8) 1 Shekara Martin 11.64; 2 V´Alonee Robinson (bah) 11.65; 200m (2.5) 1 Sheniqua Ferguson (bah) 23.56; 2 Kai Selvon (tto) 23.65; 3 Ashlee Abraham 24.08; 4 Ebony Morrison 24.19; 400m h1 1 Aaliyah Barnes 53.34; 2 Sonikqua Walker 53.40; 3 Yanique Malcolm (jam) 54.20; 4 Rashan Brown (bah) 55.44; h2 Tatiana Colbert 55.27, 100mh (-1,0) 1 Kimberley Laing (jam) 13.69; 2 Krystal Bodie (bah) 13.72; 3 Alexandria Johnson 13.78; 400mh 1 Danielle Hill 58.91; 2 Alexis Franklin 59.40; 3 Ama Larbi 59.44; HJ Doreen Amata (ngr) 1.84; PV 1 Kat Majester 4.22; 2 Alexis Paine 4.12; LJ Quanesha Burks 6.19 (0.2); SP 1 Rachel Dincoff 15.42; 2 Candicea Bernard 15.39; HT (28) Nicola Lomnicka (svk) 68.15; 4x100m Auburn (S. Ferguson; K. Selvon; K. Laing; A. Strachan) 44.30

Tempe –AZ- (USA), 28-29.3.2014 –Arizona State Invitational-

Tempe –AZ- (USA), 28-29.3.2014 –Arizona State Invitational-
Men
100m h1 (1.1) 1 Evan Scott 10.30; 2 Ryan Milus 10.35; 3 Dexter McKenzie (jam) 10.52; 4 Chaz Butler 10.55; 5 Tevin-Cee Mincy 10.60; h2 (0.0) Mohammad Al-Hassan (ksa) 10.60; 200m h1 (0.7) 1 Devan Spann 20.92; 2 Ryan Milus 20.98; 3 Dexter McKenzie (jam) 21.11; 4 Keith Cleveland 21.25; 5 Frankie Wright 21.27; h2 (0.0) 1 O’Shea Wilson 21.38; 2 Joel Lynch 21.51; 400m 1 Levi Gipson 46.92; 2 Kaleb Van Cleave 47.97; 3 Jeshua Anderson 48.07; 800m 1 Peter Callahan 1.50.43; 2 Gregory Perrier 1.50.68, 1.500m 1 Trevor Vidlak 3.45.32; 2 Ryan Herson 3.45.71; 3 Samuel Macaluso 3.46.24; 110mh (0.0) Tibor Koroknai (hun) 14.08; 400mh 1 Miles Ukaoma 50.37; 2 Tibor Koroknai (hun) 50.78, 3 Mate Koroknai (hun) 51.07; 4 Ethan Holmes 51.28; 5 Jodi-Rae Blackwood (jam) 51.99; HJ 1 Edgar Rivera-Morales (mex) 2.23; 2 Bryan McBride 2.17; PV Derick Hinch 5.20; LJ Carlton Lavong 7.69 (1.1); TJ Carlton Lavong 15.84 (0.0); SP 1 Wesley Lavong 18.39; 2 Gabe Hull 17.66; DT 1 Gabe Hull 56.66; 2 Andres Rossini 55.47; 3 Gerhard De Beer (rsa) 55.00; JT Kyle Nielsen (can) 70.08
Women
100m (0.0) 1 Shapri Romero 11.60; 2 Kymbriona Taylor 11.86; 200m h1 (0.0) 1 Shapri Romero 23.29; 2 Asiah Gooden 23.80, 3 Sara McDonald 24.22; h2 (0.0) Brianna Tate 24.21; 400m h1 1 Nneya Hailey 54.08; 2 Latroya Franklin 54.22; 3 Alexis Hernandez 55.26; h2 Rhianna Williams 55.19; 800m 1 Shelby Houlihan 2.05.16; 2 Rosalie Waller 2.05.60; 3 Ali Eisenbeiss 2.05.97; 4 Chante Roberts 2.06.35; 5 Chloe Schmidt 2.07.37; 1.500m 1 Kate Penney 4.21.87; 2 Alyssa Schneider 4.23.52; 3 Elvin Kibet (ken) 4.25.23; 4 Stephanie Bulder 4.26.33; 5 Stephanie Morgan 4.26.47; 100mh (-0,9) Jessica Ejesieme 13.69; 400mh 1 Jessica Ejesieme 59.12; 2 Ellie Grooters 59.35; 3 Sarah Geren 59.84; HJ Mary Wirth 1.80; PV 1 Melinda Withrow 4.30, 2 April Steiner-Bennett 4.30; 3 Shaylah Simpson 4.00; SP 1 Julie Labonte (can) 17.24; 2 Annie Alexander (tto) 16.65; 3 Alex Hartig 15.34; DT 1 Julie Labonte (can) 56.84; 2 Annie Alexander (tto) 56.37; 3 Anna Jelmini 54.54; 4 Maggie Ewen 53.33; HT (28) 1 Chelsea Cassulo 66.88; 2 Taylor Bush 65.95; 3 Annemie Smith 60.38; 4 Aoife Hickey 59.21; 5 Jessika Byrd 58.84; 6 Ilse Kaaja (fin) 57.87; 7 Jasmine Simpson 57.62

Jacksonville –FL- (USA), 28-29.3.2014 –UNF Spring Break Open-

Jacksonville –FL- (USA), 28-29.3.2014 –UNF Spring Break Open-
Men
400m (28) h1 1 Jarad Jeter 47.54; 2 Cortland Etgen 48.24; h2 Herns Agyemang-Duah (can) 48.12; 110mh (0.4) Tremayne Banks 14.01; PV (28) David Shepherd 5.20; LJ (28) 1 Braxton Drummond 7.63 (2.4); 2 Patrick Cochran 7.54 (3.6); 3 Kenneth Fisher 7.52 (5.0)
Women
200m (28) (2.3) 1 Courtney Walker 24.09; 2 Cindy Ofili 24.29; 400m (28) h1 1 Norma González (col) 54.85; 2 Asha Stegall 55.31; h2 Shadaey Campbell 55.31; 400mh (28) Shanique Walker 59.20; DT (28) Emily Pendleton 52.27

Raleigh –NC- (USA), 28-29.3.2014 –Raleigh Relays-

Raleigh –NC- (USA), 28-29.3.2014 –Raleigh Relays-
Men
100m (1.7) 1 Carvin Nkanata (ken) 10.41; 2 John Lundy 10.55; 3 Jermaine Jones 10.57; 4 Tadashi Pinder (bah) 10.58; 5 Daniel Jamieson 10.63; 6 Tashinga Chitambira (zim) 10.65; 200m (0.3) 1 Chidi Okezie 21.15; 2 Dante Price 21.36; 3 John Lundy 21.44; 400m (28) h1 1 James Quarles 46.86; 2 Leford Green (jam) 46.88; 3 Joshua Edmonds 47.45, 4 Kwame Donyinah (gha) 48.34; h2 1 Dareyus Person 47.80; 2 Joshua Cunningham 47.87; 3 David Lagerberg 48.12; 4 Jamaree Murray (96) 48.38; 5 Adam Durham 48.40; h3 1 Aaron Chatmon 47.67; 2 Christopher Tate 47.89; 3 Joel Roberson 48.37; h4 1 Jonathan McCants 47.09; h5 1 Brent Gray 47.98; 2 Stanley Hicks 48.13; h6 1 Barry Harris 48.29; 2 Will Krehnbrink 48.37; 800m 1 Cory Nicholls 1.49.80; 2 Jake Hiltner 1.50.15; 3 Dillon Webster 1.50.37; 4 Thomas Bojanowski (ger) 1.50.39; 5 Giovanni Mowatt 1.50.50; 1.500m (28) 1 Andrew Colley 3.44.21; 2 Joseph Stilin 3.44.82; 3 Nate McClafferty 3.45.77; 4 Kyle Graves 3.45.91; 5 Ned Willig 3.46.34; 6 Alexander Rose 3.46.46; 5.000m (28) 1 Thomas Awad 13.48.90, 2 Graham Crawford 13.49.27, 2 Caleb Rhynard 13.49.60; 4 Tony Jordanek 13.52.67; 5 Tim Ritchie 13.54.47; 6 Dylan Lafond 13.54.86; 10.000m (28) Ty McCormack 29.08.13; 110mh (1.4) 1 Gerkenz Senesca 13.81; 2 Aramis Massenbug 14.02; 3 Trey Holloway 14.22; 110mh prelims (28) Ronnie Ash 13.70 (2.6) 1h1; 400mh 1 Roxroy Cato (jam) 50.22; 2 Jeffery Gibson (bah) 50.35; 3 Emanuel Mayers (tto) 51.05; 4 ElHadji Mbow (sen) 51.35; 5 Rilwan Alowonle 51.35; 6 Javonte Lipsey 51.67; HJ (28) 1 Maalik Reynolds 2.18; 2 Kris Kornegay 2.18; SP (28) Marcus Brown 17.85; DT (28) 1 Antonio James 59.45; 2 Sam Mattis 57.81; 3 Courtland Clavette 57.38; HT 1 Justin Welch 70.13; 2 Antonio James 64.51; JT Stefano Nardini (ita) 72.01; 4x400m G W Express 3.05.85
Women
100m (1.4) 1 Brittany Johnson 11.69; 2 Joann Blakney 11.70; 3 Cambry Jones 11.72; 4 Gayon Evans 11.77; 5 Emily Yarnell 11.82; 6 Breana Norman 11.85; 200m h1 (1.5) 1 Felicia Brown 23.57; 2 Jeanette Pettigrew 23.88; 3 Le’Quisha Parker 23.89; 4 Felecia Majors 23.90; 5 Deysha Smith-Jenkins 24.25; h2 (1.1) Emily Yarnell 24.15; 400m (28) h1 1 Verone Chambers (jam) 53.72; 2 Jasmine Mitchell 54.13; 3 Felecia Majors 54.24; 4 T’Sheila Mungo 54.37; 5 Felicia Brown 54.88; 6 Kelly Shaw 55.38; h2 1 Lynette Akai 54.88; 2 Andrea Arnold 55.12; 3 Tere Cooley 55.35; 4 Nyanka Joseph 55.37; h3 Layla White 55.28; h5 Hanna Green 54.87; 800m 1 Elizabeth Whelan 2.06.76; 2 Ce’aira Brown 2.06.94; 3 Jessie Carlin 2.07.29; 1.500m (28) 1 Brook handler 4.18.26; 2 Brigitte Mania 4.21.46; 3 Lindsay Prettyman 4.21.65; 4 Kelsey Margey 4.22.49; 5 Amanda Smith 4.22.72; 5.000m (28) 1 Sarah Crocuh 15.53.39; 2 Agata Strausa (ger) 16.01.01; 3 Melissa Salerno 16.07.71; 4 Carmen Graves 16.08.94; 5 Rachel Ward 16.09.65; 6 Lindsay Clark 16.09.93; 7 Julia Otwell 16.10.95; 8 Chelsea Blaase 16.12.72; 9 Maria Hauger 16.14.18; 10 Andie Cozzarelli 16.16.31; 11 Joanna Thompson 16.19.40; 12 Brooke Tullis 16.19.86; 10.000m (28) Kimberly Ruck 33.58.78; 100mh (1.0) 1 Alexis Perry 13.39; 2 Chene Townsend 13.59; 3 Shavon Briscoe 13.65; 4 Breana Norman 13.72; 5 Sydney Griffin 13.72; 6 Demeteria Edgecombe 13.73; 400mh 1 Samantha Elliiott (jam) 57.52; 2 Yanique Haye-Smith (jam) 58.04; 3 Alexandra Stanton 59.43; 4 Tia-Adana Belle (bar) 59.59; 5 Toria Levy 59.78; 3.000m St (28) Katie Landwehr 10.19.85; HJ (28) Allison Barwise 1.84; PV Mandissa Marshall 4.25; LJ (28) Alexis Perry 6.45 (1.4); SP (28) 1 Cassie Wertman 15.83; 2 Tremanisha Taylor 15.58; DT (28) 1 Tremanisha Taylor 54.56; 2 Victoria Buhr 51.94; 3 Sequoia Watkins 51.57

San Diego –CA- (USA), 27-29.3.2014 –Aztec Open-

San Diego –CA- (USA), 27-29.3.2014 –Aztec Open-
Men
100m (0.3) 1 Jordan Edwards 10.47; 2 Justin Thymes 10.53; 200m (1.0) 1 Justin Thymes 21.05; 2 Davonte Stewart 21.18; 3 Jordan Edwards 21.20; 4 Devon Allen 21.24; 5 Lance Parker 21.52; 200m (28) (-0,9) Jared Pickering 21.40; 400m 1 Shaquille Howard 47.52; 2 Josh Ralston 47.94; 400m (28) Jonathan Wright 48.27; 800m 1 Boru Guyota (eth) 1.50.22; 2 Stephan Bullard 1.50.86; 800m (28) Brandon Johnson 1.49.46; 110mh (0.6) Devon Allen 13.99; 400mh (28) Khallifah Roser 51.28; HJ 1 John Dakoda 2.15; 2 Green Branden 2.15; LJ Sydney Rush-Dunigan 7.53 (0.4); SP Zachary Stetler 17.96; HT (28) Greg Skipper 68.10; JT 1 sean Furey 80.00; 2 Craig Kingsley 76.57; 3 Sam Crouser 75.41; 4 Brent Lagace 71.27; 5 Nicholas Howe 70.58; 6 Nash Howe 69.63; Decathlon (27-28) Victor Fajoyomi (hun) 7.439p (11.28 (1.2); 7.22 (1.2); 11.98; 2.10; 50.27 – 14.87 (0.3); 38.49; 4.20; 50.51; 4.36.39)
Women
100m (1.2) 1 Marybeth Sant 11.74; 2 Shavine Hodges (jam) 11.84; 100m (28) (0.9) Meritzer Williams 11.91; 200m h1 (1.9) 1 Jenna Prandini 22.98; 2 Alexis Faulknor 23.57; 3 Shevon Stoddart 23.59; 4 Samantha Bogatz 23.89; 5 Loudia Laarman 24.05; 6 Vanessa Jones 24.14; 7 Moya McKenzie (jam) 24.19; 8 Ashley Liverpool 24.29; h2 (2.6) 1 Jasmine Todd 23.60; 2 Dinesha Bean 23.86; 3 Marybeth Sant 24.04; h3 (2.0) 1 Christian Brennan 23.68; 2 Jaide Stepter 24.08; 400m h1 1 Vanessa Jones 53.29; 2 Ashley Liverpool 53.58, 3 Monay Megs 54.31; 4 Lasasha Aldredge 54.85; 5 Keanna Moddy 55.18; h2 Alva Castillo 55.54; 100mh (0.8) 1 Sasha Wallace 13.33; 2 Dinesha Bean 13.35; 3 Lauren Blackburn 13.40;; HJ (28) Rachel McCoy 1.83; PV Sammie Clark 4.15; LJ 1 1 Alexis Faulknor 6.19 (-0,4) 2 Chantel Malone (bvi) 6.16 (0.9); TJ Blessing Ufodiama 12.92 (-2,4); SP 1 Brittany Mann 16.33; 2 Jasmine Burrell 16.01; DT (28) Laura Bobek 53.11; HT (28) 1 Lisa Wilson 61.45; 2 Jillian Weir 61.38; JT 1 Rachel Sherrell 50.69; 2 Marisol Ramirez-Garcia 49.44; 4x100m Oregon (P. Francis; M. Santh; J. Prandini; J. Todd) 43.74

 

San Marcos –TX- (USA), 27-29.3.2014 –Bobcat Invitational-

San Marcos –TX- (USA), 27-29.3.2014 –Bobcat Invitational-
Men
100m (28) h1 (1.5) 1 Antoine Adams (skn) 10.29; 2 Herald Houston 10.40; 3 Matthiue Pritchett 10.45; 4 Junior Barnett (jam) 10.59; h3 (3.8) Robert Harris 10.59; 200m h1 (2.7) 1 Michael Courtney 21.11; 2 Junior Burnett (jam) 21.34; h3 (-0,5) 1 Sava Boyadjiev 21.51; 2 Kaio Sena 21.57; 400m (28) Lacarl Hayes 47.83 1h2; Jameson Strachan (bah) 48.23 1h1; 110mh (1.1) Torrey Campbell 14.06; LJ Brandon Waller 7.60 (2.1); SP Albert Fournett 19.09; DT (28) Julian Wruck (aus) 63.39; HT (28) Justin Victor 65.18; JT John Ampomah 72.16
Women
100m h1 (3.3) 1 Michelle-Lee Ahye (tto) 11.06; 2 Reyare Thomas 11.26; 3 Ashley Marshall 11.32; 4 Cache Armbrister (bah) 11.46; h3 (3.4) Cekarri Nixon 11.72; 200m h1 (0.6) 1 Lyudmila Litvinova (rus) 23.28; 2 Ashely Marshall 23.75; 3 Cekarri Nixon 24.10; 4 Alishia Perkins 24.28; h2 (0.0) Jillian Haynes 24.25;  h3 (0.0) Leslie Reed 24.32; 400m (28) 1 Kineke Alexander (vin) 52.73; 2 Cekarri Nixon 54.57; 3 Mariam Kromah 55.07; 100mh (1.0) Tershauna Broadnax 13.62; 2 Latesha Bigby 13.75; SP Talore Kelly 15.41; DT (28) 1 Skylar White 53.23; 2 Alexis Cooks 53.09; HT (28) Brittany Funk 66.33; JT Hailey Twietmeyer 49.28

Austin –TX- (USA), 26-29.3.2014 –87th Clyde Littlefield Texas Relays-

Austin –TX- (USA), 26-29.3.2014 –87th Clyde Littlefield Texas Relays-
Men
100m Uni (prelims 28) (1.5) Trayvon Bromell 10.01; 2 Reggie Lewis 10.15; 3 Tevin Hester 10.16; 4 Devin Jenkins 10.19; 5 Antwan Wright 10.20; 6 Prezel Hardy jr 10.24 (10.19 (2.3) 1h4); 7 Justin Walker 10.32 (10.29 (1.0) 1h2); 8 Ronnie Baker 10.38; 9 Jalen Miller 10.42; 100m College (prelims 28) (3.3) 1 Ahmed Ali 10.28, 2 Lestrod Roland (skn) 10.29 (10.31 (0.1) 1h2); 3 Blake Bartlett 10.30; 4 Tim Price 10.35; 5 Ben Trotter 10.41; 6 Kabroderan Handsboroguh 10.45; 7 Justin Scruggs 10.46; 100m Invitational h1 (3.4) 1 Sota Kawatsura (jpn) 10.10; 2 Jared Connaughton (can) 10.14; 3 Yuki Koike (jpn) 10.21; 4 Kasuma Oseto (jpn) 10.23; 5 Trey Hardee 10.44; 6 Eric Cray 10.47; h2 (1.4) 1 Cordero Gray 10.16; 2 Antoine Adams (skn) 10.26; 3 Aska Cambridge (jpn) 10.27; 4 D’Angelo Cherry 10.34; 5 Naoki Tsukahara (jpn) 10.38; Isiah Young 10.41; 100m High School (2.0) 1 Malcolm White 10.55; 2 Malik Wilson 10.56; 200m (1.2) 1 Ameer Webb 20.38; 2 Wallace Spearmon 20.39, 3 Antoine Adams (skn) 20.62; 4 Kei Takase (jpn) 20.75; 5 Yuichi Kobayashi (jpn) 20.87; 6 Kenji Fujimitsu (jpn) 20.91; 7 Shinji Takahira (jpn) 20.96; 800m (27) 1 Leonel Manzano 1.47.34; 2 James Gilreath 1.47.63; 3 Duncan Phillips 1.47.82; 4 Chris Gowell (gbr) 1.48.03; 5 Chis Bilbrew 1.50.95; Mile 1 Peter van der Westhuizen (rsa) 4.04.45; 2 Henry Lelei (ken) 4.04.65; 110mh Uni (prelims 28) (2.1) 1 Wayne Davis III 13.45 (13.64 (-0,2) 1h1); 2 Eddie Lovett (isv) 13.45 (13.62 (0.5) 1h2); 3 Milan Ristic (srb) 13.59 (13.71 (0.6) 1h3); 4 Vincent Wyatt 13.67; 5 Spencer Dunkerley-Offor 13.90; 6 Yanick Hart (jam) 14.02; 7 William Gibbs 14.22; 110mh College (2.4) 1 Dennis Bain (bah) 13.91; 2 Pierre Banks 14.13; 400mh Uni (28) 1 Michael Stigler 50.08;  2 Keyunta Hayes 50.36; 3 Josh Taylor 50.92; 4 Gregory Coleman 50.94; 5 Javon Davis 51.64; 400mh College (28) 1 Sergio Rios (mex) 51.55; 2 Kyle Robinson 51.74; 3.000m St (27) Anthony Rotich (ken) 8.38.68; HJ section A 1 Ricky Robertson 2.29; 2 Jeron Robinson 2.26; 3 Jacorian Duffield 2.23; 4 Deante Kemper 2.20; 5 Montez Blair 2.15; 6 Bradley Adkins 2.15; 7 Torian Ware 2.15; HJ Section B (28) Noah Kittelson 2.16; PV Invitational (28) 1 Sam Kendricks 5.70; 2 Colton Ross 5.50; 3 Chase Wolfle 5.50; 4 Michael Viken 5.50; 5 Joey Uhle and Kyle Wait 5.35; 7 Peter Geraghty, Max Babits, Michael Woepse and Andrew Irwin 5.35; 11 Torben Laidig 5.35; PV Olympic Development 1 Logan Cunningham 5.70; 2 Jordan Scott 5.45; 3 Victor Weirich and Jeff Rodriguez 5.30; PV Section A (27) 1 Casey Bowen 5.50; 2 Chris Pillow 5.50; 3 Kyal Meyers 5.35; 4 Greg Meyer and Jordan Yamoah 5.35; 6 Chris Uhle and Andreas Duplantis (swe) 5.30; 8 Trey Hardee 5.20; 9 Parks McNeil 5.20; 10 Casey Wicker 5.20; PV Section B (27) 1 Connor Smith 5.20; 2 Nick Meyer 5.20; 3 Jaora Johnson 5.20; 4 Drew Volz 5.20; PV High School 1 Devin King 5.30; 2 Gavin Gautreau 5.20; LJ section A (28) 1 Marquis Dendy 7.93 (2.0); 2 Jarvis Gotch 7.90 (2.5); 3 Jamal Peden 7.81 (nwi); 4 Travonn White 7.66 (2.2); 5 Anthony May 7.60 (1.6); LJ Section B (28) 1 Devin Harrison 7.51 (1.6), 2 Shawn Johnson 7.49 (1.8); TJ section A (28) 1 Omar Craddock 16.98 (1.4); 2 Matthew O´Neal 16.15 (1.3); SP section A (28) 1 Ryan Crouser 21.27; 2 Kole Weldon 19.67; 3 Stipe Zunic (cro) 19.34; 4 Brad Szypka 19.13; 5 Stephen Mozia (ngr) 18.84; 6 Will Spence 18.84; 7 Hayden Baillio 18.61; 8 Nicholas Scarvellis 18.43; 8 Andrew Akens 18.12; SP Section B (28) 1 Filip Mihaljevic (cro) 18.14; 2 Robert Collingwood (tto) 17.88; 3 Devin Randall 17.33; SP High School (6 Kg) 1 Felipe Valencia 18.48; 2 Kelsey Benoit 18.43; 3 Tristen Newman 18.25; 4 Justin Murphy 17.88; DT section A 1 Fedrick Dacres (jam) 66.75; 2 Julian Wrick 65.01; 3 Chad Wright 63.47; 4 Rodney Brown 62.91; 5 Ryan Crouser 60.76; 6 Filip Mihaljevic (cro) 60.41; 7 Kole Weldon 59.31; 8 Stephen Mozia (ngr) 59.13; 9 Andrew Evans 58.26; 10 Matthew Kosecki 57.13; 11 Clint Harris 56.55; DT section B (28) 1 Darian Brown 57.16; 2 Jan-Louw Kotze (rsa) 56.07; HT (27) 1 Kyle Strawn 66.55; 2 Baptiste Kerjean (fra) 66.33; 3 Jeremy Tuttle 64.63; 4 Casey Strong 64.29; 5 Renaldo Frechou (rsa) 63.27; JT section A (28) 1 Sam Humphreys 77.04; 2 Rob Robbins 75.13; 3 John ampomah 74.35; 4 Devin Bogert 72.82; 5 Raymond Dykstra 71.03; JT section B Thomas Lang 69.21; 4x100m 1 Florida (A. Wright; H. Graham; A. Hall; D. Dukes) 38.29; 2 Texas A &M (P. Hardy jr; S. Hart; M. Bryan; D. Lendore) 38.30; Baylor (T. Bromell; B. Heriot; E. Walker; A. Reece) 39.09; 4 Auburn (T. Smith; M. Cheeks; K. Henderson; K. Brock) 39.17; 5 Louisiana Tech (D. Henderson; T. Hadnot; J. Hicks; D. Richardson) 39.66; 4x100m College South Plains (A. Ali; K. Handsborough; L. Roland; O. Skeen) 39.59; 4x100m Invitational 1 Flynn’s Flyers (D. Cherry; A. Webb; W. Spearmon; C. Grey) 38.57; 2 Japan (K. Takase; K. Fujimitsu; S. Iizuka) 38.71; 3 Japan B (S. Kawatsura; K. Oseto; S. Takahira; A. Cambridge) 38.92; 4 World Express AC (T. Kimmons; I. Young; I. Williams; M. Frazier) 39.35; 4x400 Invitational 1 Brazil (A. Henriques; H. de Souza; P. de Oliveira; H. Estefani) 3.04.20; 2 Baylor Ex’s (J. Wariner; M. Boyd; Q.Iglehart-Summers; Z. Hewitt) 3.04.70; 4x400m College South Plains (S. Gayle; J. Richards; L. Roland; F. Kerley) 3.05.06; Decathlon (26-27) 1 Chase Dalton 7.642p (11.13 (3.6); 7.09 (3.5); 13.55; 1.93; 52.33 – 15.10 (2.7); 44.07; 4.50, 64.17; 4.40.44); 2 Kevin Lazas 5.792p (10.99 (2.9); 6.94 (1.2); 13.54; 1.87; 52.41 – 15.17 (2.8); 38.95; 5.30; 59.79; 4.48.92); 3 Johannes Hock (ger) 7.573p (10.67 (2.9); 7.00 (2.5); 15.08; 1.87; 51.58 – 14.57 (3.7); 50.30; 4.60; 35.79; 4.44.96); 4 Robert Cardina 7.508p (10.99 (2.9); 7.06 (3.4); 112.90; 2.14; 50.69 – 14.98 (2.8); 39.92; 4.20; 57.11; 5.00.43); 5 Karl-Robert Saluri (est) 7.497p (10.73 (2.9); 7.16 (5.5); 12.98, 1.81; 50.44 – 15.66 (2.4); 38.01; 4.60; 60.50; 4.37.52); 6 Solomon Ijah 7.312p (10.93 (2.9); 6.95 (1.9); 14.52; 1.90, 51.66 – 15.11 (2.8); 36.28; 4.20; 59.15; 4.53.67); 7 Ted Glasnow 7.299p (11.20 (3.6); 6.70 (2.7); 13.78; 1.81; 51.22 – 15.42 (4.4); 45.39, 4.40; 55.84; 4.44.99)
Women
100m (prelims 28) (2.7) 1 Morolake Akinosun 11.10 (11.29 (2.0) 1h3); Dezerea Bryant 11.13; 3 Aaliyah Brown 11.20 (11.34 (1.9) 2h1); 4 Shayla Sanders 11.21 (11.20 (1.9) 1h1); 5 Cierra White 11.30 (11.41 (1.9) 3h1); 6 Ashton Purvis 11.44; 7 Ashley Collier 11.47; in prelims: Takeia Pinckney 11.42 (0.7) 1h4; Regine Williams (95) 11.46 (1.9) 4h1; 100m Invitational (2.5) 1 Michelle Lee-ahye 8tto) 11.07; 2 Porscha Lucas 11.25; 3 Chelsea Hayes 11.26; 4 Jennifer Madu 11.41; 5 Mosuhami Robinson 11.58; 6 Dominique Booker 11.77; 100m High School (2.4) 1 Teahna Daniels 11.37; 2 Hannah Cunliffe 11.40; 3 Taylor Bennett 11.76; 200m (0.9) 1 Paris Daniels 23.03; 2 Kineke Alexander (vin) 23.18; 3 Stacey-Ann Smith 23.30; 4 Reyare Thomas (tto) 23.42; 5 Christy Udoh (ngr) 23.43; 6 Chalonda Goodman 24.09; 1.500m section A 1 Marielle Hall 4.17.10; 2 Dana Mecke 4.18.85; 3 Becca Friday 4.18.86; 4 Kristen Findley 4.19.73; 5 Mia Behm 4.20.34; 6 Betzy Jimenez 4.21.12; 7 Allison Mendez 4.21.22; 8 Patricia Terry 4.21.91; 9 Rachel Johnson 4.22.31; 10 Hannah Richardson 4.24.18; 1.500m Section B (27) Alissa Dooley 4.28.81; 5.000m (27) Olivia Mickle 16.35.43; 100mh prelims (28) Kendra Harrison 12.94 (0.6) 1h4; Jasmin Stowers 13.01 (0.6) 2h4; Bridgette Owens 13.01 (1.1) 1h2; 400mh (28) 1 Danielle Dowie (jam) 57.52; 2 Nikita Tracey (jam) 57.53; 3 Chanice Chase 57.67; 100mh College (2.1) 1 Kendra Harrison 12.68; 2 Jasmin Stowers 12.87; 3 Bridgette Owens 12.96; 4 Morgan Snow 12.97; 5 Janice Jackson 13.05; 6 Jade Barber 13.13; 7 Tiffani McReynolds 13.14; 8 Kim Francis 13.30; 9 Mariah Georgetown 13.46; 100mh Invitational (2.2) 1 Le’Tristan Pledger 13.14; 2 Kayla Parker 13.24; 3 Sirena Williams 13.39; 3.000m St (27) Sarah Pease 10.12.55; HJ section A 1 Kimberly Williamson 1.81; 2 Shanay Briscoe 1.81; HJ Section B (28) Colleen O’Brien 1.81; PV section A (28) 1 Kaitlin Petrillose 4.50; 2 Martina Schultze (ger) 4.40; 3 sophie Gutermuth 4.30; 4 Natalia Bartnovskaya (rus) 4.30; 5 Kelsie Ahbe 4.15; 6 Sandi Morris 4.15; 7 Megan Clark and Anika Roloff (ger) 4.15; 9 Danielle Nowell 4.15; PV Section B (28) 1 Brittany Wooten 4.15; 2 Hannah Acton, Kristen Lee and Cameron Overstreet 4.00; 5 Elena Clarke and Kristine Felix 4.00; PV High School 1 Desiree Freier 4.35; 2 Kally Long 4.10; 3 Nicole Summersett (97) 4.00; LJ Section A (28) 1 Keri Emmanuel 6.56 (1.0); 2 Chelsa Hayes 6.38 (1.2); 3 Je’Nia Sears 6.27 (1.9); 4 Rochelle Farquharson 6.22 (1.1); LJ Section B (28) Ariane Nelson 6.16 (1.3); TJ section A (28) 1 LaQue Moen-Davis 13.21 (1.1); 2 Andrea Geubelle 13.04 (-1,5); SP section A (28) 1 Jill Rushin 16.59; 2 Kearsten Peoples 16.42; 3 Chelsea Whalen 16.40; 4 Tori Bliss 16.32; 5 Jessica Maroszek 16.23; 6 Megan Smith 16.09; 7 Lakitta Johnson 16.04; SP Section B (28) 1 Talore Kelly 15.66; 2 Emily Morris 15.42; DT section A (28) 1 Shelbi Vaughan 60.61; 2 Dasha Tsema 53.25; DT section B Jill Rushin 51.52; HT (27) 1 Sara Savatovic (srb) 65.19; 2 Lauren Stuart 64.55; 3 Brittany Funk 63.23; 4 Erin Atkinson 60.16; 5 Bobbie Williamson 59.53; 6 Avana Story 58.76; 7 Karen Henning 58.42; 8 Denise Hinton 58.42; 9 Meagan McKee 58.24; JT Section A (28) 1 Kara Patterson 60.45; 2 Marija Vucenovic 56.73; 3 Hannah Carson 54.03; 4 Chelsea Whalen 50.73; 5 Fawn Miller 50.40; 6 Rebekah Wales 50.33; JT Section B (27) Christine Streisel (95) 49.20; 4x100m 1 Florida (R. Reynolds; S. Sanders; D. Gause; E. Eutsey) 43.60; Texas (M. Snow; K. Baisden; M. Akinosun; A. Spencer) 43.64; 3 Kentucky 44.12; 4 Houston 44.22; 4x100m Invitational 1 Pretty Girls (C. Hayes; P. Lucas; D. Duncan; J. Beard) 43.51; 2 Elite Performance TC (G. Asumnu; M Lee Ahye; G. Mayo; K. Alexander) 43.81; 4x400m Invitatonal A 1 Texas (B. Nelson; C. Okolo; K. Baisden; A. Spencer) 3.26.38; 2 Florida (R. Reynolds; L. Whittaker; D. Gause; E. Eutsey) 3.27.62; 3 Texas A &M 3.31.27; 4x400m Invitational Team Alum (K. Chambers; T. Jameson; T. Jameson; B. Ogunmokun) 3.31.86; Heptathlon (26-27) 1 Lindsay Vollmer 5.640p (13.81 (2.2); 1.60; 12.40; 24.45 (3.8) – 5.88 (-2.5); 39.18; 2.21.18); 2 Brittney Howell 5.625p (13.61 (2.2); 1.72; 11.20; 24.63 (3.8) – 6.10 (-1,5); 30.87; 2.21.03); 3 Brittany Harrell 5.620p (14.03 (2.6); 1.66; 11.32; 25.07 (3.8) – 6.07 (-3,1); 35.76; 2.15.38); 4 Xenia Rahn 5.523p (14.07 (2.6); 1.69; 11.92; 26.25 (3.4) – 5.91 (-1,9); 41.53; 2.24.51); 5 Alex Gochenour 5.522p (13.62 (2.6); 1.69; 12.06; 24.95 (3.8) – 5.60 (1.2); 35.26; 2.22.83); 6 Lucija Cvitanovic (cro) 5.455p (14.71 (3.2); 1.66; 11.89; 26.67 (2.5) – 5.51 (2.2); 48.26; 2.18.38); 7 Jena Hemann 5.440p (14.64 (2.2); 1.69; 12.15; 25.58 (3.4) – 5.59 (1.9); 41.38; 2.23.01); 8 Grete Sadeiko (est) 5.398p (14.17 (2.2); 1.63; 10.92; 25.17 (3.4)  – 5.73 (1.6); 42.38; 2.27.03)

Saturday, March 29, 2014

Brisbane (Australia), 29.3.2014 –Queensland Track Classic-

Brisbane (Australia), 29.3.2014 –Queensland Track Classic-
Men
100m (0.9) 1 Alexander Hartmann 10.55; 2 Benjamin Jaworski 10.60; 3 Tsui Chi Ho (hkg) 10.63; 4 N G Ka Fung (hkg) 10.66; 5 Nelson Stone (png) 10.70; 100m B (0.7) So Chun Hong (hkg) 10.70; 200m A (0.9) 1 Alexander Hartmann 20.92; 2 Craig Burns 21.17; 3 Nelson Stone (png) 21.40; 4 Ryan Bedford 21.45; 5 Josh Robinson 21.48; 6 Aidan Debernardi 21.54; 200m B (1.7) Chan Ka Chun (hkg) 21.28; 800m 1 Alex Pettigrew 1.49.54; 2 James Gurr 1.50.41; 110mh (0.7) 1 Jack Conway 14.01; HJ Brandon Starc 2.17; TJ Phillips Idowu (gbr) 16.63 (1.6); DT 1 Benn Harradine 65.94; 2 Matthew Denny 59.04; 2 Matt Stopel 54.34; HT 1 Tim Driesen 69.53; 2 Matthew Denny 65.49; JT 1 Luke Cann 77.81; 2 Matthew Outzen 70.78; 5 Kms Walk 1 Dane Bird-Smith 18.59.51
Women
100m (1.0) 1 Sally Pearson 11.27; 2 Toea Wisil (png) 11.58; 3 Michelle Cutmmore 11.60; 4 Louise Wood (gbr) 11.77; 5 Christine Wearne 11.87; 400m 1 Caitlin Sargent 53.11; 2 Morgan Mitchell 53.33; 3 Alicia Keir 55.10; 800m 1 Brittany McGowan 2.01.26; 2 Kelly Hetherington 2.01.53; 3 Zoe Buckman 2.02.21; 4 Diane Cummins 2.05.84; 5 Margie Attow 2.07.09; 100mh (0.8) 1 Michelle Jenneke 13.23; 2 Louise Wood (gbr) 13.44; 3 Abbie Taddeo 13.63; 4 Rasvinder Gill 13.71; 5 Virginia Trad 13.74; HJ Amy Pejkovic 1.80; PV 1 Alana Boyd 4.50; 2 Elizabeth Parnov 4.20; 3 Jamie Scroop 4.10; 4 Emma Phillipe 4.10; TJ 1 Linda Leverton 13.80 (0.7); 2 Emma Knight 13.20 (0.6); HT 1 Gabrielle Neighbour 60.67; 2 Lara Nielsen 58.73; 3 Natalie Debeljuh 57.36; 5 Kms Walk 1 tanya Holliday 21.41.28; 2 Kelly Ruddick 21.46.68; 3 Rachel Talent 22.45.39

Miramar –FL- (USA), 29.3.2014 –Miramar Relays- High School-

Miramar –FL- (USA), 29.3.2014 –Miramar Relays- High School-
Men
400m Jabari Hill (95) 47.75

Pasadena –CA- (USA), 28.3.2014 –Pasadena Games-

Pasadena –CA- (USA), 28.3.2014 –Pasadena Games-
Men
100m h1 (-0,9) Mickey Grimes 10.54; h4 (1.3) 1 Jared Ware 10.50; 2 Stanley Arukwe 10.61; 200m (1.8) Joey Hugues 21.38; 400m 1 James Howell 47.14; 2 Joey Hugues 47.24; 400mh Isa Phillips (jam) 50.92
Women
100m (1.2) 1 Kasey Rodgers 11.70; 2 Melanise Chapman 11.77; 200m (1.6) Linda Demus 23.99; 400m 1 Lekeisha Lawson 54.55; 2 McKenzie Hill 54.79; 3 Shale Garland 55.22; 4 Joy Eaton 55.60; 1.500m Tracee Van der Wyk 4.28.13; 100mh (1.2) 1 McKenzie Hill 13.53; 2 Christine Spence 13.62

Orem UT- (USA), 28-29.3.2014 –Utah Valley Collegiate-

Orem UT- (USA), 28-29.3.2014 –Utah Valley Collegiate-
Women
HT (28) Melanie Heslop 58.76

Friday, March 28, 2014

Curicó (Chile), 27.3.2014

Curicó (Chile), 27.3.2014
Men
5.000m 1 Leslie Encina 13.54.52; 2 Joilson da Silva 13.58.98; LJ Daniel Pineda 7.72 (nwi); SP Gustavo Gomes (bra) 17.67
Women
100m (-0,4) María Victoria Woodward (arg) 11.87; LJ Eliane Martins (bra) 6.19 (nwi); SP Ivana Gallardo 15.47; DT 1 Rocío Comba (arg) 59.39; 2 Karen Gallardo 54.16

Wednesday, March 26, 2014

Sasolburg (South Africa), 25.3.2014 –NWU Pukke Permit Meeting-

Sasolburg (South Africa), 25.3.2014 –NWU Pukke Permit Meeting-
Men
100m (nwi) 1 Akani Simbine 10.22 f1; 2 Hendricho Bruintjies 10.44 f1; 3 Ncini Titi 10.49 f1; 4 Danny Van Klerk 10.50 f2; 5 Thando Roto 10.55 f1; 6 Lebogang Sesele 10.56 f3; 7 Leon Du Toit 10.57 f2; 8 Hannes Dreyer 10.57 f2; 9 Hendrik Khumalo 10.63 f1; 400m 1 Ranti Mukgale 47.12 f1; 2 Stefan Bruwer 47.28 f2; 3 Thapelo Phora 47.63 f2; 800m 1 Jacob Motzani 1.47.50 f1; 2 Jerry Motsau 1.47.96 f1; 3 William Mothosola 1.48.38 f1; 4 Folavio Sehola 1.48.71 f1; 5 Stephen Mokoka 1.48.87 f1; 6 Tian Basson 1.50.08 f2; 7 Hannes Naude 1.50.46 f1; 8 Koketso Ramasita 1.50.58 f2; 1.500m 1 Andre Olivier 3.42.68; 2 Mthobisi Baloyi 3.44.00; 3 Rantso Mokopane 3.44.20; 110mh (nwi) 1 Ruan de Vries 13.70; 2 Werner Pretorius 14.23; 400mh 1 L J Van Zyl 48.96 f2; 2 Wouter Le Roux 49.83 f2; 3 Cornel Fredericks 50.15 f2; 4 Kurt Couto (moz) 50.86 f1; 5 Hardus Maritz 51.10 f2; 6 Jesper Aerts 51.81 f2; 7 Le Roux Hamman 51.88 f2; PV 1 Piotr Lisek (pol) 5.50; 2 Przemyslaw Czerwinski (pol) 5.30; TJ 1 Roger Haitengi (nam) 16.57 (nwi); 2 Tumelo Thagane 16.52 (nwi); SP Orazio Cremona 20.09; HT Chris Harmse 68.01; JT 1 Lars Timmerman (ned) 73.10; 2 Tobie Holtzhausen 72.02; 3 Phil-Mar Van Rensburg 69.87
Women
100m (nwi) 1 Samantha Pretorius 11.74; 2 Melissa Hewitt 11.81; 3 Ansulet Potgieter 11.93; 4 Welme Van Zyl 11.94; 400m 1 Sonja van der Merwe 53.61; 2 Arista Nienaber 53.97; 3 Goitseone Seleka (bot) 54.20; 4 Lydia Mashila (bot) 54.78; 800m 1 Monique Stander 2.04.58; 2 Lebogang Phalula 2.05.44; 3 Rone Reinecke 2.06.03; 4 Gena Lofstrand 2.06.44; 100mh (nwi) 1 Ansulet Potgieter 13.68; 2 Claudia Viljoen 13.73; 400mh 1 Wenda Nel 55.56; 2 Annerie Ebersohn 58.32; 3 Jane Kriedeman 59.92; PV Stefanie Dauwer 4.00; LJ 1 Carla Marais 6.33 (nwi); 2 Lynique Prinsloo 6.32 (nwi); 3 Samantha Pretorius 6.21 (nwi); DT Elizne Naude 57.64; JT 1 Sunette Viljoen 58.07; 2 Megan Wilke 54.67

Tuesday, March 25, 2014

Port Elizabeth (South Africa), 21.3.2014

Port Elizabeth (South Africa), 21.3.2014
Men
100m (0.0) 1 Gideon Trotter 10.24; 2 Akani Simbine 10.27; 3 Ernts Buys 10.62; 4 Waide Jooste 10.65; 5 Brent Stevens 10.69; 110mh (1.4) Kobus Moolman 14.18; 400mh 1 Le Roux Hamman 50.99; 2 Hardus Maritz 51.28; SP 1 Orazio Cremona 20.63; 2 Johnny Botha 17.33; JT 1 Chad Herman 71.32; 2 Stephan Beukes 70.68; 3 Stephen Klue 70.58
Women
200m (0.8) 1 Melissa Hewwitt 24.01; 2 Justine Palframan 24.05; 400m Anneri Ebersohn 54.86; 800m Monique Stander 2.05.54; DT Geraldene Duvenage 51.03

RunBlogRun