@Trackinsun

@Trackinsun

Saturday, November 30, 2013

Vouneuil-sous-Biard (France), 30.11.2013 (indoor)

Vouneuil-sous-Biard (France), 30.11.2013 (indoor)
Women
50mh Margaux Hinschberger 7.35

Orebro (Sweden), 30.11.2013 –Triumglass Spelen- (indoor)

Orebro (Sweden), 30.11.2013 –Triumglass Spelen- (indoor)
Women
60m Irene Ekelund (97) 7.45; 200m Irene Ekelund (97) 23.75

Geelong (Australia), 30.11.2013

Geelong (Australia), 30.11.2013
Women
HT Natalie Debeljuh 56.53

Knox (Australia), 30.11.2013

Knox (Australia), 30.11.2013
Women
200m Tamsyn Manou 24.39; 800m Melissa Duncan 2:08.1h

Melbourne (Australia), 30.11.2013

Melbourne (Australia), 30.11.2013
Men
PV Joel Pocklington 5.25

Hobart (Australia), 30.11.2013

Hobart (Australia), 30.11.2013
Men
HT Huw Peacock 65.43

Nathan (Australia), 30.11.2013

Nathan (Australia), 30.11.2013
Men
DT Matt Stopel 55.51; 3 Kms Walk Dane Bird-Smith 11:26.76
Women
1.500m Margie Atthow 4:27.84; DT Taryn Gollshewsky 51.16; HT Lara Nielsen 59.38; 3 Kms Walk Jessica Pickles 13:12.13

Adelaide (Australia), 30.11.2013

Adelaide (Australia), 30.11.2013
Women
100 yards (0.4) Margaret Gayen 11.03; 400m Rosie Kelly 55.60; LJ Margaret Gayen 6.12 (0.3)

Sydney (Australia), 30.11.2013

Sydney (Australia), 30.11.2013
Men
200m (-2,1) James Kermond (96) 21.55; HT u20 (6 kg) Costa Kousparis 65.00
Women
200m (0.8) 1 Jessica Thornton (98) 24.08; 2 Katrina Hunt (96) 24.27; 800m Georgia Wassall (96) 2:06.38; 100mh (0.6) 1 Katrina Hunt (96) 13.92; 2 Madison Gipson (nzl) (95) 13.93; HT u18 (3 kg) Alexandra Hulley (97) 65.16; 5 Kms Walk Cheryl Webb 23.34.86

Trujillo (Perú), -17th Juegos Bolivarianos-

Trujillo (Perú), -17th Juegos Bolivarianos-
Men
100m (26) (-0,3) 1 Alex Quiñonez (ecu) 10.52 (10.52 (0.3) 1h1); 2 Isidro Montoya (col) 10.63 (10.61 (-0,1) 1h2); 3 Alvaro Cassiani (ven) 10.65; 4 Daniel Grueso (col) 10.70 (10.61 (0.3) 2h1); in heats: Andy Martínez 10.61 (-0,1) 2h2; 200m (27) (0.0) 1 Alex Quiñonez (ecu) 20.47; 2 Jermaine Quirinos (ven) 21.08; 3 Alvaro Cassiani (ven) 21.30; 4 Daniel Grueso (col) 21.40; 5 Cristian Reyes (chi) 21.48; 6 Andrés Rodríguez (pan) 21.60 (21.56 (-0,5) 3h1); 400m (26) 1 Rafith Rodríguez (col) 45.62; 2 Alberth Bravo (ven) 46.24; 3 Noel Campos (ven) 46.41; 4 Jhon Perlaza (col) 46.52; 5 Máximo Mercedes (dom) 46.58 (46.37 1h1); 6 Emerson Chala (ecu) 47.84; 7 Joel Linch (pan) 48.11; 8 Edmundo Díaz 48.41; 800m (28) 1 Rafith Rodríguez (col) 1:45.14; 2 Lucirio Garrido (ven) 1:47.32; 3 Roimán Ramirez (ven) 1:48.03; 4 Jhon Sinisterra (col) 1:48.82; 5 Willian García 1:49.34; 6 Alex Cisneros (ecu) 1:50.30; 7 David Washco (ecu) 1:50.68; 1.500m (26) Freddy Espinosa (col) 3:48.97; 5.000m (29) 1 Leslie Encina 13:54.6h; 2 Iván López 13:59.1h; 110mh (26) (-0,4) 1 Jorge McFarlane 13.76; 2 Paulo Villar (col) 13.80; 3 Javier McFarlane 14.00; 4 Yeison Rovas (col) 14.37; 400mh (28) 1 Lucirio Garrido (ven) (98) 49.74; 2 Emerson Chala (ecu) 49.76; 3 Paulo Villar (col) 50.34; 4 Victor Solarte (ven) 50.58; 5 Yeison Rivas (col) 50.69; 6 Gustavo Gutierrez (chi) 51.57; 3.000m St (29) 1 José Peña (ven) 8:26.6h; 2 Gerard Giraldo (col) 8:28.6h; 3 Marvin Blanco (ven) 8:41.9h; 4 Mauricio Franco 8:44.9h; HJ (28) 1 Arturo Chávez 2.17; 2 Wanner Miller (col) 2.16; 3 Eure Yanez (ven) 2.16; PV (27) Daniel Zupeuc (chi) 5.00; LJ (29) 1 Jorge McFarlane 7.80 (0.0); 2 Javier McFarlane 7.63 (0.9); 3 Edwin Murillo (col) 7.52 (0.1); 4 Diego Hernández (ven) (95) 7.52 (0.0); 5 Santiago Cova (ven) (96) 7.49 (0.8); TJ (26) 1 Jhon Murillo (col) 16.75 (2.4); 2 Eddy Florian (dom) 16.24 (3.6); 3 Angel Delgado (ven) 15.94 (3.7); SP (29) 1 Alfo González (bol) 18.23; 2 Edder Moreno (col) 18.18; 3 Maximiliano Alonso (chi) 17.53; 4 Michael Putman 17.37; DT (27) 1 Mauricio Oprtega (col) 59.67; 2 Jesús Parejo (ven) 55.85; 3 Maximiano Alonso (chi) 53.84; 4 Juan Caicedo (ecu) 53.73; HT (28) 1 Pedro Muñoz (ven) 68.35; 2 Aldo Bello (ven) 65.76; 3 Diego Berrios (gua) 64.56; JT (29) 1 Victor Fatecha (par) 74.49; 2 Dayron Márquez (col) 73.84;  3 Arley Ibarguen (col) 71.78; Decathlon (27-28) Oscar Campos (ven) 7.204p (11.11 (-0,7); 6.77 (1.5); 12.51; 1.80; 50.3h – 15.40 (-1,0); 39.51; 4.30; 62.14; 4.49.67); 4x100m (28) 1 Venezuela (D. Hernández; D. Rivas; A. Cassiani; J. Chirinos) 39.34; 2 Ecuador (L. Morán; J. Valencia; F. Nazareno; A. Quiñonez) 39.62; 3 Colombia (Y. Rivas; V. Valencia; D. Grueso; I. Montoya); 4x400m (29) 1 Colombia (J. Perlaza; J. Sinisterra; C. Lemos; R. Rodriguez) 3:05.43; 2 Venezuela (A. Bravo; L.F. Garrido; L. A. Garrido; N. Campos) 3:07.19; 20 Kms Walk (27) 1 Erick Barrando (gua) 1h23:25; 2 José Montaña (col) 1h23:43; 3 Richard Vargas (ven) 1h24:04; 4 Marco Rodriguez (bol) 1h25:22; 50 Kms Walk (29) 1 Cristian Chocho (ecu) 3h58:50; 2 Jorge Ruiz (col) 3h59:13; 3 Jonathan Caceres (ecu) 4h02:47; 4 Ferney Rojas (col) 4h04:23; 5 Pavel Chihuan 4h08:33
Women
100m (26) (-1,0) 1 Angela Tenorio (ecu) (96) 11.47; 2 María Idrobo (col) 11.72 (11.61 (0.1) 2h2); 3 Erika Chávez (ecu) 11.78; 4 Eliecit Palacios (col) 11.88; 5 Lexabeth Hidalgo (ven) 11.95 (11.92 (0.1) 3h2); 6 Andrea Purica (ven) (95) 11.98 (11.93 (0.1) 2h1); 7 Ruth Cassandra (pan) 12.00 (11.97 (0.1) 4h2); 200m (27) (0.0) 1 Nercely Soto (ven) 23.46; 2 Erika Chávez (ecu) 23.67; 3 Angela Tenorio (ecu) 23.68; 4 Darlenis Obregón (col) 23.78; 5 Merlin Palacios (col) 24.09; 6 Wilmary Alvarez (ven) 24.24; 400m (26) 1 Nercely Soto (ven) 51.94; 2 Yenifer Padilla (col) 52.43; 3 Celene Cevallos (ecu) 53.75; 4 María MacKenna (chi) 54.99; 5 Yaneth Largacha (col) 55.10; in heats: Maite Torres 55.40 4h2; 800m (28) 1 Rosibel García (col) 2:01.98; 2 Andrea Ferris (pan) 2:03.78; 3 María Caballero (par) 2:06.38; 4 Andrea Calderón (ecu) 2:07.61; 5 Jenifer Méndez (ecu) (94) 2:07.63; 1.500m (26) 1 Rosibel García (col) 4:09.75; 2 Muriel Coneo (col) 4:09.79; 3 Andrea Ferris (pan) 4:15.22; 4 María Caballero (par) 4:20.93; 5 Zulema Arenas (95) 4:24.61; 5.000m (28) 1 Inés Melchor 15.30.63; 2 Carolina Tabares (col) 15:35.30; 3 Wilma Arizapana 15:55.70; 4 Yolanda Caballero (col) 16:53.70; 10.000m (26) 1 Santa Melchor 33:52.9; 2 Wilma Arizapana 33:55.5; 3 Carolina Tabares (col) 34:14.5; 4 Diana Landi (ecu) 34:14.5; 100mh (26) (0.1) 1 Lina Flórez (col) 13.12; 2 Yvette Lewis (pan) 13.20; 3 Brigiite Merlano (col) 13.60 (13.36 (1.0) 1h2); 4 Diana Bazalar (95) 13.78 (13.67 (0.2) 2h1); 5 Génesis Romero (ven) (95) 13.91 (13.86 (0.2) 3h1); in heats: Ana Pirelli (par) 13.99 (0.2) 4h1; 400mh (28) 1 Deiscy Moreno (col) 57.17; 2 Javiera Errazuriz (chi) 57.80; 3 Magdalena Mendoza (ven) 57.86; 4 Lina Flórez (col) 58.91; 3.000m St (29) 1 Muriel Coneo (col) 10:00.09; 2 Angela Figueroa (col) 10:01.93; 3 Andrea Ferris (pan) 10:03.21; 4 Cinthya Paucar 10:04.04; 5 Zulema Arenas 10:05.53; 6 Rolanda Bell (pan) 10:11.17; HJ (29) 1 Kashani Rios (pan) 1.79; 2 Yulimar Rojas (ven) 1.76; PV (26) Rosbeilys Peinado (ven) (97) 4.30; LJ (28) 1 Paola Mautino 6.32 (1.6); 2 Munich Tovar (col) 6.20 (1.8); 3 Yosiry Urrutia (col) 6.10 (2.3) and 6.08 (1.5); 4 Daniela Pávez (chi) 6.10 (4.7) and 6.06 (0.6); TJ (27) 1 Yosiri Urrutia (col) 14.08 (1.7); 2 Silvana Segura 13.46 (2.7); 3 Giselly Landazury (col) 13.29 (1.9); 4 Mirian Reyes 13.15 (1.4); 5 Yudelsi González (ven) 12.90 (1.5); SP (26) 1 Ahymara Espinoza (ven) 18.15; 2 Sandra Lemos (col) 17.45; 3 Ivana Gallardo (chi) 16.01; DT (27) 1 Karen Gallardo (chi) 56.77; 2 Johanna Martínez (col) 53.29; 3 Aixa Middlenton (pan) 51.94; HT (29) 1 Rosa Rodriguez (ven) 73.36; 2 Eli Johana Moreno (col) 66.59; 3 Zuleima Mina (ecu) 61.88; 4 Odette Palma 60.53; 5 Genesis Olivera (ven) 59.12; 6 Valeria Chiliquinga (ecu) 58.76; 7 Fátima Ramos 56.33; JT (26) 1 Flor Ruiz (col) 58.18; 2 María Murillo (col) 55.98; Heptathlon (28-29) 1 Ana Pirelli (par) 5.733p (13.96 (0.3); 1.67; 13.36; 25.11 (0.9) – 5.48 (0.0); 42.72; 2:15.28); 2 Guillercy González (ven) 5.425p (14.76 (0.3); 1.82; 11.79; 25.90 (-0.1) – 5.47 (0.9); 36.37; 2:21.33); 4x100m relays (28) Colombia (Y. Hinestroza; M. Idrobo; D. Obregon; E. Palacios) 43.90; 2 Venezuela (L. Hidalgo; W. Alvarez; N. Vargas; N. Soto) 44.16; 3 Ecuador (N. Landazuri; E. Chávez; C. Ceballos; A. Tenorio) 44.29; 4x400m (29) Colombia (D. Moreno; R. García; L. Flórez; Y. padilla) 3:34.35; 20 Kms Walk (28) 1 Mirna Ortiz (gua) 1h34:07; 2 Sandra Arenas (col) 1h34:23; 3 Kimberly García 1h34:29; 4 Sandra Galvis (col) 1h34:55; 5 Angela Castro (bol) 1h35:58

-long version results in TRACKINSUN newsletter-

Friday, November 29, 2013

Adelaide (Australia), 28.11.2013

Adelaide (Australia), 28.11.2013
Women
5.000m 1 Tara Palm 15:57.24; 2 Jessica Trengrove 16:01.69; 3 Casey Wood 16:47.00

Thursday, November 28, 2013

Auckland (New Zealand), 27.11.2013

Auckland (New Zealand), 27.11.2013
Women
DT Siositina Hakeai 53.43

Colombo (Sri Lanka), 25-27.11.2013 –Army Championships-

Colombo (Sri Lanka), 25-27.11.2013 –Army Championships-
Men
JT Sachith Maduranga 78.20
Women
5.000m N. Geethani Rajasekara 16:43.05; JT Nadeeka Lakmali 57.57

Monday, November 25, 2013

Auckland (New Zealand), 23.11.2013

Auckland (New Zealand), 23.11.2013
Men
5.000m Aaron Pulford 14:06.18
Women
5.000m Camille Buscomb 16:02.23

Hamilton (New Zealand), 24.11.2013 –Sam Johnson Memorial Throwing Meet-

Hamilton (New Zealand), 24.11.2013 –Sam Johnson Memorial Throwing Meet-
Men
SP u18 (1,5 Kg) Ben Chong Wong 18.29; HT u18 (5 kg) Matthew Bloxham 73.88
Women
DT Siositina Hakeai 54.88; HT 1 Alexandra Tavernier (fra) 69.03; Nicole Bradley 59.52

Novopolotsk (Belarus), 20-22.11.2013

Novopolotsk (Belarus), 20-22.11.2013
Men
HT 1 Yury Shayunou 78.65; 2 Oleg Dubitskiy 72.52; 3 Kanstantsin Barsukou 64.47; 4 Yauheni Ivanou 64.14; HT u20 (6 kg) 1 Siarhei Regede (94) 72.20; 2 Artiom Poleshka (94) 72.01; 3 Aleh Sipovich (95) 71.07; 4 Maksim Mitkou (95) 70.42; 5 Aliaksei Iusxenko (94) 68.70; HT u18 (5 Kg) Roman Zholudev (96) 79.66; 2 Paul Hoyakov 70.42; 3 Tomas Vasiliauskas (ltu) (97) 70.29; 4 Ivan Mogilyanchik (96) 69.04
Women
HT Alena Novogrodskaya 64.24; 2 Alina Kastrova 64.18; 3 Daryia Pchelnik 60.30; 4 Tatsiana Tsimafeychik 59.60; 5 Tatsiana Kachegina 58.02; 6 Maryia Smolyachkova 56.01; HT u20 1 Nastassia Shatybelka (94) 64.33; 2 Hanna Zinchuk (94) 62.63; 3 Yuliya Kazmina (94) 56.58; HT u18 (3 kg) Anna Zayanchkovskaya (96) 66.36; 2 Nastassia Maslova (97) 63.91; 3 Julia Kovalevitch (97) 62.14; 4 Maryia Litvinko (97) 61.85; 5 Nastassia Maslovskaya (96) 60.91

-long version results in TRACKINSUN newsletter-

Gold Coast (Australia), 24.11.2013

Gold Coast (Australia), 24.11.2013
Men
400m Dylan Grant 46.82

Sydney (Australia), 24.11.2013

Sydney (Australia), 24.11.2013
Men
DT Shane Loveridge 55.80
Women
HT Alexandra Hulley 57.18

Sunday, November 24, 2013

Bompas (France), 24.11.2013 (Indoor)

Bompas (France), 24.11.2013 (Indoor)
Women
HJ Nawal Meniker (97) 1.78

Auckland (New Zealand), 23.11.2013

Auckland (New Zealand), 23.11.2013
Men
400m Tama Toki 47.50 (hand time); HT u18 (5 Kg) Matthew Bloxham 73,.98
Women
400m Zoe Ballantyne 55.50 (hand time); PV Eliza McCartney 3.90

Hamilton (New Zealand), 23.11.2013

Hamilton (New Zealand), 23.11.2013
Men
400m Cameron French 47.49

Saturday, November 23, 2013

Friday, November 22, 2013

Wednesday, November 20, 2013

Kuantan (Malaysia), 18-20.11.2013 -5th Malaysian School Games-

Kuantan (Malaysia), 18-20.11.2013 -5th Malaysian School Games-
Women
100m (18) (1.4) Zaidatul Husna Zulkifli 11.87

Tuesday, November 19, 2013

Yokohama (Japan), 16-17.11.2013

Yokohama (Japan), 16-17.11.2013
Men
5.000m heat 31 1 Jonathan Ndiku (ken) 13:14.97; 2 Bidam Karoki (ken) 13:15.75; 3 Leonard Barsoton (ken) 13:19.04; 4 William Malel (ken) 13:19.83; 5 Suguru Osako 13:20:80; 6 Paul Kuira (ken) 13:27.38; 7 Ronald Kemwoi (ken) 13:41.99; 8 Charles Ndingu (ken) 13:44.53; 9 Leul Gebreselassie (eth) 13:46.17; 10 Joseph Onsagiro 13.51.94; 11 Hiroshi Murayama 13:58.60; 12 Ryo Takeuchi 13:58.88; 13 Kento Hanazawa 13:59.09
10.000m heat 4 1 Mekashaw Kassa (eth) 28.30.73; 2 Keji Akutsu 28.31.72; 3 Atsushi Yamazaki 28:32.54; 4 Masaya Kakihara 28:33.50; 5 Chiharu Takada 28.34.29; 6 Kenshi Sawano 28:34.39; 7 Shohei Kurata 28:35.00; 8 Kazuya Namera 28:36.38; 9 Ataru Otani 28:38.84; 10 Kazuma Ganaha 28:46.08; 11 Hiroshi Yamaguchi 28:48.13
Women
3.000m heat 5 1 Miyuki Oka 9:18.36; 2 Naoko Koizumi 9:19.24; 3 Kaori Koriki 9:23.56; 4 Yumika Miura 9:24.73
5.000m heat 4 1 Miriam Waithera (ken) 15:33.47; 2 Kayo Asaba 15:37.63; 3 Yuko Mizuguchi 15:40.58; 4 Miki Sakakibara 15:41.82; 5 Aki Saito 15:42.16; 6 Kanako Shimada 15:42.82; 7 Ami Hirose 15:43.69; 8 Shiori Morita 15:44.10; 9 Mao Kiyota 15:44.10; 10 Mayumi Hatakeyama 15:44.79; 11 Asahi Takeuchi 15:45.00; 12 Yuka Takashima 15:45.99; 13 Haruka Wada 15:47.80; 14 Ayuko Suzuki 15:48.16; 15 Eri Tayama 15:51.51; 16  Megumi Aoba 15:53.34; 17 Mai Ishibashi 15:54.39

Shizuoka (Japan), 17.11.2013

Shizuoka (Japan), 17.11.2013
Women
5.000m 1 Ayumi Uechara 15:37.89; 2 Nanako Kanno 15:40.68; 3 Misuzu Nakahara 15:48.66; 4 Saori Noda 15:49.38; 5 Nanami Aoki 15:56.84

Sheffield (Great Britain), 17.11.2013 (Indoor)

Sheffield (Great Britain), 17.11.2013 (Indoor)
Men
PV Luke Cutts 5.30

Monday, November 18, 2013

Winston-Salem –NC- (USA), 16.11.2013 (indoor)

Winston-Salem –NC- (USA), 16.11.2013 (indoor)
Men
60mh Isaiah Moore 7.96; LJ Mikese Morse 7.81

Sydney (Australia), 16-17.11.2013 –New South Wales Relays Championships-

Sydney (Australia), 16-17.11.2013 –New South Wales Relays Championships-
Men
JT (16) Benjamin Baker 69.94; 4x100m (16) Sydney University (J.Jung; J. Merlino; N. Hough; J. Geddes) 39.88 (39.65 1h1)
Women
LJ Maren Schuermann 6.12 (nwi); SP Dani Samuels 15.67; DT Dani Samuels 58.94; JT Mackenzie Little (96) 49.16

Sheffield (Great Britain), 16.11.2013 (Indoor)

Sheffield (Great Britain), 16.11.2013 (Indoor)
Men
150m Kyle de Escofet (96) 16.70; PV Luke Cutts 5.50
Women
150m heat 7 (mixed race) Louise Bloor 18.20; 150m heat 11 (mixed race) Kristie Edwards (97) 18.20; 1.000m heat 2 (mixed race) Lindsey Morgan (96) 2:53.38; PV Abigail Roberts (97) 3.90

Sunday, November 17, 2013

Auckland (New Zealand), 16.11.2013

Auckland (New Zealand), 16.11.2013
Men
60m (2.3) 1 Ryan Howe 6.85; 2 Isaac Tatoa 6.91; 100m (1.3) 1 Ryan Howe 10.70; 2 Joshua Hawkins 10.74; LJ Nicholas Gerrard 7.66 (4.2)

Mar del Plata (Argentina), 16.11.2013

Mar del Plata (Argentina), 16.11.2013
Men
JT Braian Toledo 76.88

Nathan (Australia), 17.11.2013

Nathan (Australia), 17.11.2013
Men
100m (1.4) 1 Christopher Dale 10.65; 2 Chris Musgrave 10.65; 3 Nicholas Boylett 10.71; 200m (0.3) Nicholas Boylett 21.38; LJ Cedric Dubler (96) 7.52 (0.7)
Women
400m Beth Van der Waal 55.46; 800m 1 Brittany McGowan 2:06.87; 2 Margie Atthow 2:08.30

Eaubonne (France), 16.11.2013 (Indoor)

Eaubonne (France), 16.11.2013 (Indoor)
Men
LJ Alex Rousseau-Jamard (97) 7.25; SP u20 (6 kg) Willy Vicaut 18.07
Women
SP 1 Jessica Cerival 15.69; 2 Carine Mekab (gab) 14.14

Saturday, November 16, 2013

Melbourne (Australia), 14.11.2013 –Victoria 5 Km Championships-

Melbourne (Australia), 14.11.2013 –Victoria 5 Km Championships-
Women
5.000m 1 Courtney Powell (8.5.1995) 16:29.58; 2 Amelia Aslanides 16:45.92; 3 Sarah McSweeney (nzl) 16:49.35

Friday, November 15, 2013

Perth (Australia), 15.11.2013

Perth (Australia), 15.11.2013
Men
100m (-2,0) Aaron Bresland 10.73; 800m Peter Bol 1:50.18
Women
100m (-0,2) Shannon McCann 12.07

Wednesday, November 13, 2013

Tuesday, November 12, 2013

Ranchi (India), 11-12.11.2013 –2nd South Asian Junior Championships-

Ranchi (India), 11-12.11.2013 –2nd South Asian Junior Championships-
Men
100m (11) (0.6) 1 Augustine Yesudas 10.61; 2 Husandeep Singh 10.64; 3 Himasha Eashan (sri) 10.64; 200m (12) (-0,9) 1 Himashan Eashan (sri) 21.44; 2 Husandeep Singh 21.63; 400m (11) 1 Sandeep Lathwal 48.24; 2 A. Dharun (96) 48.44; 110mh (0,99m) (12) (0.1) Supun Viraj Randeniya (sri) 13.64; SP (6 kg) (11) Shakti Solanki 17.89
Women
200m (12) (0.8) S. Archana 24.32; 800m (12) Jessy Joseph (95) 2:08.38

Ciudad de Guatemala (Guatemala), 8-9.11.2013

Ciudad de Guatemala (Guatemala), 8-9.11.2013
Men
200m (nwi) Gary Robinson (crc) 21.68; 400m Gerald Drummond (crc) 48.44; HT Diego Berrios 64.84; 10 Kms Walk 1 José Gregorio Ajcam Caal 42:44.10; 2 Angel Batz 42:50.14
Women
100m (nwi) Tracy Joseph (crc) 11.97; 100mh (nwi) Andrea Vargas 13.92; HJ Kashany Ríos (pan) 1.78

Belém (Brazil), 8-10.11.2013 –Jogos Escolares de Juventude u18-

Belém (Brazil), 8-10.11.2013 –Jogos Escolares de Juventude u18-
Men
100m (9) (1.4) Vitor Hugo dos Santos 10.36; 400m (9) Anderson cerqueira 47.29; 110mh (0,91m) (9, semis 8) (nwi) 1 Joao Bento 13.53; 2 Julio Oliveira 13.60 (13.48 (nwi) 1s1); SP (5 Kg) (9) 1 Wellington Morais 18.59; 2 Renan Azevedo  17.60; in qualy (8) Josiel Sousa 18.10 1q2
Women
100m (9) (nwi) Evelyn Paula 11.92; 400m (9) 1 Tabata Carvalho 54.64; 2 Bruna Cestrem 55.53; TJ (10) Nubia Soares 12.98 (nwi)

Sunday, November 10, 2013

Mendoza (Argentina), 9-10.11.2013 –National Championships u23-

Mendoza (Argentina), 9-10.11.2013 –National Championships u23-
Men
HT u18 (5 Kg) Joaquín Gómez 83.00; JT (9) Braian Toledo 76.28
Women
100m (9) (-2,9) María Victoria Woodward 11.95; 200m (-0,5) María Victoria Woodward 24.49; 400m (9) María Diogo 55.84

Salon-de-Provence (France), 10.11.2013

Salon-de-Provence (France), 10.11.2013
Women
DT Irene Donzelot 52.11; HT 1 Jessika Guehaseim 60.98; 2 Aline Salut 55.79; JT Alexia Kogut-Kobiak 51.08

Hamilton (New Zealand), 9.11.2013

Hamilton (New Zealand), 9.11.2013
Men
400m Cameron French 48.57
Women
100mh (2.3) Fiona Morrison 13.66

Saturday, November 09, 2013

Auckland (New Zealand), 9.11.2013

Auckland (New Zealand), 9.11.2013
Men
100m (2.3) Dalton Coppins 10.67; 200m (1.6) Dalton Coppins 21.38; HT u18 (5 kg) Matthew Bloxham 71.80
Women
100m (6.4) 1 Abby Goldie 11.78; 2 Molly Florence 12.00; HT Alexandra Tavernier (fra) 64.48

Armenia (Colombia), 6-8.11.2013 –Juegos Deportivos Escolares Centroamericanos y del Caribe-

Armenia (Colombia), 6-8.11.2013 –Juegos Deportivos Escolares Centroamericanos y del Caribe-
Men
100m (1.1) Arturo Deliser (pan) 10.72; 200m (7) (1.4) 1 Arturo Deliser (pan) 21.22; 2 Ricardo Feliciano (pur) 21.45; 400m (6) Ricardo Feliciano (pur) 48.05
Women
100m (6) (-5.0) 1 Cecilia Tamayo (mex) 11.82 (11.80 (0.0) 1s1); 2 Yuri Benítez (pur) 11.93 200m (7) (0.2) Cecila Tamayo (mex) 23.98; HT (3 Kg) (7) Dana Restrepo 64.18

Sydney (Australia), 9.11.2013

Sydney (Australia), 9.11.2013
Men
400m Jack Hiscox (95) 47.98; 110mh (-2,4) Justin Merlino 14.49; DT u20 (1,75 kg) Benjamin Fitzgerald 56.84
Women
100m (1.0) Katrina Hunt (96) 11.84; 400m Molly Blakey 55.02; 3.000m (New South Wales Champs) 1 Bridey Delaney 9:14.74; 2 Kate Spencer (95) 9:16.49; 3 Jessica Hull (96) 9:20.52; 4 Jenny Blundell 9:21.02; 5 Milly Clark 9:24.21; 5 Tara Palm 9:25.92; 100mh (0.3) 1 Katrina Hunt (96) 13.69; 2 Elizabeth Clay (95) 13.82; 3 Madison Gipson (nzl) (95) 13.87; LJ 1 Maren Schuermann 6.11 (0.2); 2 Talissa Scott 6.10 (0.5); DT 1 Dani Samuels 61.35; 2 Christie Chamberlain 51.43

Nathan (Australia), 8.11.2013

Nathan (Australia), 8.11.2013
Men
100m (1.5) 1 Christopher Dale 10.48; 2 Chris Musgrave 10.51; 400m Dylan Grant 46.79; DT Matt Stopel 57.41; DT u16 (1 kg) Jack Bannister 60.77

Adelaide (Australia), 9.11.2013

Adelaide (Australia), 9.11.2013
Men
SP u18 Lachlan Page 17.64

St. Lucia –Queensland- (Australia), 7.11.2013

St. Lucia –Queensland- (Australia), 7.11.2013
Men
1.500m Walk Dane Bird-Smith 5:16.39
Women
1.500m 1 Brittany McGowan 4:25.45; 2 Olivia Burdon u16 4:29.04; 1.500m Walk 1 Jessica Pickles 6.17.08; 2 Clara Smith u16 6:36.08

Friday, November 08, 2013

Perth (Australia), 8.11.2013

Perth (Australia), 8.11.2013
Men
100m (1.0) Aaron Bresland 10.67
Women
400m Lindsay Pekin 54.83

Thursday, November 07, 2013

Auckland (New Zealand), 6.11.2013

Auckland (New Zealand), 6.11.2013
Women
DT 1 Siositina Hakeai 56.82; 2 Te Rina Keenan 52.11

Bogotá (Colombia), 3-4.11.2013 -22th Juegos Nacionales Universitarios-

Bogotá (Colombia), 3-4.11.2013 -22th Juegos Nacionales Universitarios-
Men
100m (3) (nwi) Yesid Chará 10.3h
Women
HT (3) Eli Johana Moreno 61.83

Hobart (Australia), 6.11.2013

Hobart (Australia), 6.11.2013
Men
300m 1 Andrew Robinson 34.25; 2 Jacob Despard 34.58

Monday, November 04, 2013

Hongkong (Hongkong), 2-3.11.2013

Hongkong (Hongkong), 2-3.11.2013
Men
400m u20 (3) Leung King Hung 48.06; LJ (3) Chang Ming Tai 7.63 (1.9)

Sunday, November 03, 2013

Hobart (Australia), 2.11.2013

Hobart (Australia), 2.11.2013
Men
JT Hamish Peacock 74.06

Timaru (New Zealand), 2.11.2013

Timaru (New Zealand), 2.11.2013
Women
3.000m Rosa Flanagan u18 9:31.25; 2.000m St u18 Rosa Flanagan 6:42.23

Saturday, November 02, 2013

Melbourne (Australia), 2.11.2013

Melbourne (Australia), 2.11.2013
Women
400mh Daniela Roman 59.85

Ballarat (Australia), 2.11.2013

Ballarat (Australia), 2.11.2013
Women
3 Kms Walk Kelly Ruddick 13:07.25

Auckland (New Zealand), 2.11.2013

Auckland (New Zealand), 2.11.2013
Men
100m u20 (3.5) Joshua Hawkins 10.62; 200m (4.0) Dalton Coppins 21.54

Sydney (Australia), 2.11.2013

Sydney (Australia), 2.11.2013
Men
200m u18 (0.7) James Kermond 21.22
Women
100m (nwi) 1 Jessica Thornton u17 11.90; 2 Elly Graf 12.01; 3 Gabriella O’Grady u17 12.04; 4 Molly Blakey u17 12.05; 200m (1.9) 1 Christine Wearne 24.25; 2 Molly Blakey u17 24.42; 200m u17 (1.1) 1 Jessica Thornton 24.38; 2 Gabriella O’Grady 24.54; 1.500m Bridney Delaney 4:24.53; 5 Kms Walk Cheryl Webb 23:22.23

Friday, November 01, 2013

Perth (Australia), 1.11.2013

Perth (Australia), 1.11.2013
Men
800m Nagmeldin Bol 1:50.93
Women
400mh Ella Solin 60.35

RunBlogRun