@Trackinsun

@Trackinsun

Friday, August 31, 2012

Askoy (Norway), 31.8-2.9.2012 –National Junior and Youth Championships-

Askoy (Norway), 31.8-2.9.2012 –National Junior and Youth Championships-
Men
100m u20 (0.0) Salum Ageze Kashafali 10.73; in heats: Henrik Overvag 10.69 (2.8) 1h3; SP u18 (5 kg) Sven Martin Skagestad 18.57

Dudince (Slovakia), 30.8.2012 –Hont 2012-

Dudince (Slovakia), 30.8.2012 –Hont 2012-
Men
SP Ladislav Tulacek (cze) 18.53; DT Igor Gondor (cze) 57.43
Women
HT Martina Hrasnová 67.46

Zurich (Switzerland), 29-30.8.2012 –Samsung Diamond League / Weltklasse-

Zurich (Switzerland), 29-30.8.2012 –Samsung Diamond League / Weltklasse-
Men
100m race A (1.4) 1 Yohan Blake (jam) 9.76; 2 Nesta Carter (jam) 9.95; 3 Ryan Bailey (usa) 9.97; 4 Kim Collins (skn) 10.01; 5 Michael Frater (jam) 10.04; 6 Christophe Lemaitre (fra) 10.07; 7 Darvis Patton (usa) 10.08; 8 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 10.19
100m race B (-0,7) 1 Kemar Bailey-Cole (jam) 10.13; 2 Adam Gemili (gbr) 10.15; 3 James Dasaolu (gbr) 10.21; 4 Mario Forsythe (jam) 10.27; 5 Calesio Newman (usa) 10.31; 6 Julian Reus (ger) 10.44; 7 Christian Malcolm (gbr) 10.53; 8 Reto Amaru Schenkel 10.59
100m race C (-0,7) 1 Daniel Talbot (gbr) 10.45; 2 Kamil Masztak (pol) 10.52; 3 Simone Collio (ita) 10.59; 4 Giovanni Codrington (ned) 10.62
200m (0.0) 1 Usain Bolt (jam) 19.66; 2 Nickel Ashmeade (jam) 19.85; 3 Jason Young (jam) 20.08; 4 Warren Weir (jam) 20.18; 5 Wallace Spearmon (usa) 20.22; 6 Churandy Martina (ned) 20.62; 7 Alex Wilson 20.70; 8 Patrick Van Luijk (ned) 21.04
800m 1 Mohammed Aman (eth) 1:42.53; 2 David Rudisha (ken) 1:42.81; 3 Leonard Kirwa Kosencha (ken) 1:44.29; 4 Duane Solomon (usa) 1:44.42; 5 Andrew Osagie (gbr) 1:44.94; 6 Michael Rimmer (gbr) 1:45.06; 7 Timothy Kitum (ken) 1:45.18; 8 Anthony Chemut (ken) 1:45.52
5.000m 1 Isiah Kiplangat Koech (ken) 12:58.98; 2 Thomas Pkemei Longosiwa (ken) 12:59.24; 3 Bernard Lagat (usa) 12:59.92; 4 Dejen Gebremeskel (eth) 13:00.83; 5 John Kipkoech (ken) 13:02.11; 6 Tariku Bekele (eth) 13:02.62; 7 Yigrem Demelash (eth) 13:04.14; 8 Imane Merga (eth) 13:07.24; 9 Galen Rupp (usa) 13:09.50; 10 Yenew Alamirew (eth) 13:09.70; 11 Moses Ndiema Masai (ken) 13:09.92; 12 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 13:19.79; 13 Mark Kosgei Kiptoo (ken) 13:19.94; 14 Moses Ndiema Kipsiro (ken) 13.20.17; 15 Yitayal Atnafu Zerihun (eth) 13:27.59; 16 Collis Birmingham (aus) 13:27.99; 17 Lopez Lomong (usa) 13:35.53
400mh race A 1 Angelo Taylor (usa) 48.29; 2 Omar Cisneros (cub) 48.34; 3 Jehue Gordon (tri) 48.40; 4 Félix Sánchez (dom) 48.42; 5 Javier Culson (pur) 48.56; 6 Leford Green (jam) 49.05; 7 Michael Tinsley (usa) 49.56; 8 Rhys Williams (gbr) 50.91
400mh race B 1 José Reynaldo Bencosme De León (ita) 49.58; 2 Varg Königsmark (ger) 49.64; 3 Michael Broz (cze) 51.55; 4 Oyvond Kjerpeset (nor) 51.71; 5 Jonathan Puemi 51.88
HJ 1 Ivan Ukhov (rus) 2.31; 2 Robbie Grabarz (gbr) 2.28; 3 Andrey Silnov (rus) 2.25; 4 Jesse Williams (usa) 2.25; 5 Moutaz Ess Barshim Ahmed (qat) and Andriy Protsenko (ukr) 2.21; 7 Bohdan Bondarenko and Jamie Nieto (usa) 2.21
PV 1 Renaud Lavillenie (fra) 5.70; 2 Björn Otto (ger) 5.55; 3 Jan Kudlicka (cze) and Steve Lewis (gbr) 5.55; 5 Konstadinos Filippidis (gre) 5.40
TJ 1 Fabrizio Donato (ita) 17.29 (1.6); 2 Christian Taylor (usa) 17.16 (0.0); 3 Benjamin Compaore (fra) 16.96 (0.4); 4 Sheryf El-Sheryf (ukr) 16.57 (-0,4); 5 Daniele Greco (ita) 16.41 (0.1); 6 Samyr Laine (hai) 16.38 (-0,7); 7 Fabrizio Schembri (ita) 16.24 (0.0)
SP (29) 1 Reese Hoffa (usa) 21.64; 2 Ryan Whiting (usa) 21.49; 3 Tomasz Majewski (pol) 21.18; 4 Dylan Armstrong (can) 20.54; 5 Cory Martin (usa) 20.25; 6 Asmir Kolasinac (srb) 20.18; 7 Marco Fortes (por) 19.23
JT 1 Tero Pitkämäki (fin) 85.27; 2 Antti Ruuskanen (fin) 83.36; 3 Oleksandr Pyatnytsya (ukr) 82.95; 4 Viteszlav Vesely (cze) 80.54; 5 Julius Yego (ken) 78.74; 6 Valeriy Iordan (rus) 77.96; 7 Ari Maanio 77.59; 8 Vadims Vasilevskis (lat) 76.00; 9 Tino Häber (ger) 74.94; 10 Roderick Genki Dean (jpn) 72.72
4x100m 1 USA 38.02; 2 Jamaica 38.19; 3 Great Britain 38.30; 4 Poland 38.86; 5 Germany 38.87; 6 Switzerland 38.95; 7 Italy 39.56; 8 Netherlands 39.77
Women
100m (-0,4) 1 Shelly-Ann Fraser-Pryce (jam) 10.83; 2 Carmelita Jeter (usa) 10.97; 3 Allyson Felix (usa) 11.02; 4 Blessing Okagbare (ngr) 11.16; 5 Jeneba Tarmoh (usa) 11.20; 6 Kerron Stewart (jam) 11.25; 7 Ezinne Okparaebo (nor) 11.37; 8 Ivet Lalova (bul) 11.39
200m race B (0.7) 1 Lauryn Williams (usa) 22.96; 2 Aleen Bailey (jam) 22.98; 3 Mujinga Kambundji 23.59; 4 Lea Sprunger 23.61; 5 Ellen Sprunger 23.81; 6 Marisa Lavanchy 24.15
400m 1 Sanya Richards-Ross (usa) 50.21; 2 Amantle Montsho (bot) 50.33; 3 Rosemarie Whyte (jam) 50.41; 4 Antonina Krivoshapka (rus) 50.83; 5 Francena McCorory (usa) 51.09; 6 Natalya Antyukh (rus) 51.27; 7 Dee Dee Trotter (usa) 52.14; 8 Christine Ohuruogu (gbr) 52.40
1.500m 1 Abeba Aregawi (eth) 4:05.29; 2 Mercy Cherono (ken) 4:06.42; 3 Shannon Rowbury (usa) 4:07.14; 4 Viola Jelagat Kibiwot (ken) 4:07.27; 5 Mimi Belete (brn) 4:07.95; 6 Hannah England (gbr) 4:07.99; 7 Jenny Simpson (gbr) 4:08.38; 8 Brenda Martinez (usa) 4:08.84; 9 Hillary Stellingwerff (can) 4:10.59; 11 Maryam Yusuf Jamal (brn) 4:11.05; 12 Lucia Klocova (svk) 4.11.83; 13 Laura Weightman 4:12.68; 14 Faith Chepngetich Kipyegon (ken) 4:18.61
100mh race A (0.3) 1 Dawn Harper (usa) 12.59; 2 Queen Harrison (usa) 12.68; 3 Kellie Wells (usa) 12.69; 4 Virginia Crawford (usa) 12.73; 5 Priscilla Lopes-Schliep (can) 12.79; 6 Jessica Zelinka (can) 12.87; 7 Alina Talay (blr) 12.93; 8 Phylicia George (can) 13.00; 9 Beate Schrott (aut) 13.04
100mh race B  (0.4) 1 Alexandra Burghardt (ger) 13.41; 2 Noemi Zbären 13.41; 3 Clélia Reuse 13.54; 4 Alessandra Feudatari (ita) 13.71
3.000m St 1 Etenesh Diro Neda (eth) 9:24.97; 2 Hiwot Ayalew (eth) 9:26.99; 3 Hyvin Kiyeng (ken) 9:29.70; 4 Lidya Chepkurui (ken) 9:29.90; 5 Habiba Ghribi (tun) 9:32.54; 6 Ancuta Bobocel (rou) 9:33.23; 7 Mercy Wanjiku Njoroge (ken) 9:34.23; 8 Antje Möldner-Schmidt (ger) 9:35.12; 9 Milcah Chemos (ken) 9:35.67; 10 Dorcus Inzikuru (uga) 9.39.07; 11 Gesa Felicitas Krause (ger) 9.40.75
LJ 1 Yelena Sokolova (rus) 6.92 (0.5); 2 Blessing Okagbare (ngr) 6.85 (-0,4); 3 Shara Proctor (gbr) 6.80 (0.2); 4 Olga Kucherenko (rus) 6.79 (-0,1); 5 Nastassia Mironchik-Ivanova (blr) 6.54 (-0,2); 6 Lyudmila Kolchanova (rus) 6.53 (0.3); 7 Irene Pusterla 6.50 (0.1); 8 Janay DeLoach (usa) 6.45 (0.2); 9 Brittney Reese (usa) 6.31 (0.2); 10 Ineta Radevica (lat) 6.10 (0.1)
SP (29) 1 Valerie Adams (nzl) 20.81; 2 Michelle Carter 19.25; 3 Cleopatra Borel (tri) 18.66; 4 Christina Schwanitz 18.61; 5 Yevgeniya Kolodko (rus) 18.51; 6 Natalya Mikhnevich (blr) 18.49; 7 Irina Tarasova (rus) 18.33; 8 Nadine Kleinert (ger) 17.82; 9 Chiara Rosa (ita) 17.37
DT (30) 1 Sandra Perkovic (cro) 63.97; 2 Yarelis Barrios (cub) 61.73; 3 Zaneta Glanc (pol) 61.31; 4 Stephanie Brown-Trafton (usa) 60.99; 5 Nadine Müller (ger) 60.72; 6 Zinaida Sendriute (ltu) 60.02; 7 Melina Robert-Michon (fra) 59.16; 8 Julia Fischer (ger) 56.82; 9 Nataliya Semenova (ukr) 53.97

Wednesday, August 29, 2012

Stretford (Great Britain), 28.8.2012

Stretford (Great Britain), 28.8.2012
Men
400m 1 George Caddick (94) 47.44; 2 Rory Evans 47.56

Raplamaa (Estonia), 29.8.2012 -Bigbank Kuldliiga-

Raplamaa (Estonia), 29.8.2012 -Bigbank Kuldliiga-
Men
300m 1 Marek Niit 32.74; 2 Antoine Adams (skn) 33.32; 1.000m 1 Dmitry Nizelsky (rus) 2:20.82; 2 Nikolai Vedehin 2:21.30; 3 Hilary Bon (ken) 2:21.98; SP 1 Andryy Borodkin (ukr) 19.43; 2 Raigo Toompuu 18.12; 3 Kristo Galeta 17.83; DT 1 Gerd Kanter 63.35; 2 Martin Kupper 62.32; 2 Aleksander Tammert 61.68; 4 Mykyta Nesterenko (ukr) 60.53; 5 Priidu Niit 55.11; JT 1 Ivan Zaytsev (uzb) 76.85; 2 Tanel Laanmäe 75.43; 3 Oleksandr Nychyporchuk (ukr) 74.63; 4 Risto Mätas 74.32; 5 Zigismunds Sirmais (lat) 73.92; 6 Ahti Peder 73.48
Women
300m 1 Patricia Hall (jam) 37.11; 2 Patricia Lohvynenko (ukr) 37.47; 3 Olha Zemlyak (ukr) 37.80; HJ 1 Anna Iljustsenko 1.87; 2 Yana Maksimava (blr) 1.84; 3 Alesya Paklina 1.81; 4 Oksana Krasnokutskaya (rus) 1.78; PV Krista Obizajeva (lat) 4.01; TJ Irina Gumenyuk (rus) 13.41 (0.7)

Lodz (Poland), 29-30.8.2012 –National Junior and Youth Championships-

Lodz (Poland), 29-30.8.2012 –National Junior and Youth Championships-
Men
100m (0.1) Karol Zalewski 10.66 1h1; 200m (30) (-1,2) Karol Zalewski 21.41 1h1; SP u18 (5 kg) Konrad Bukowiecki 18.38
Women
LJ Teresa Dobija (guest) 6.34 (0.0)

Jizin (Czech Republic), 28.8.2012

Jizin (Czech Republic), 28.8.2012
Men
SP Antonin Zalsky 19.68; DT 1 Tomas Vonovka 58.82; 2 Antonin Zalsky 55.46

Monday, August 27, 2012

Tapolca (Hungary), 25.8.2012

Tapolca (Hungary), 25.8.2012
Men
HT 1 Krisztian Pars 81.28; 2 Andras Haklits (cro) 71.10; 3 Zoltan Fabian 65.51; HT u20 1 Balasz Toreky 68.78; 2 Krisztian Arvai 68.69; HT u18 (5 kg) 1 Bence Pasztor 79.18; 2 Balint Horvath 70.48
Women
HT Dora Levai 60.00; HT u20 Fruzsina Fertig 62.36; HT u18 1 Reka Gyuratz 68.80; 2 Helga Völgyi 66.67; 3 Beatrix Banga 62.23

Sao Paulo (Brazil), 25-26.8.2012 -State Champs u23-

Sao Paulo (Brazil), 25-26.8.2012 -State Champs u23-
Men
100m (2.5) Robson Vieira Braga 10.63; 200m  (26) (-0,7) Jonathan Henrique da Silva 21.49; 400m 1 Jonathan Henrique da Silva 46.78; 2 Anderson Machado 47.20; 3 Maykon Pedro Oliveira da Cunha (94) 47.36; LJ Emiliano Lasa (uru) 7.56 (1.6)
Women
100m (0.5) Vanusa Henrique dos Santos 11.71; 400m 1 Deborah Rodriguez (uru) 53.98; 2 Barbara Farias de Oliveira 54.71; SP (26) Geisa Rafaela Arcanjo 17.02; DT (26) Andressa Oliveira de Morais 55.96; JT Rafaela Torres Gonçalves 50.86

Bedford (Great Britain), 25-26.8.2012 –Inter Counties-

Bedford (Great Britain), 25-26.8.2012 –Inter Counties-
Men
100m (1.5) 1 Chijundu Ujah (94) 10.26; 2 Greg Cackett 10.35; 3 Aidan Sayers 10.45; 4 Sean Safo-Antwi 10.52; 5 Emmanuel Stephens (93) 10.59 (10.57 (1.3) 2h1); in heats: Mark Lewis Francis 10.52 (1.3) 1h1; Judah Simpson 10.62 (0.4) 2h3
200m (26) (1.5) 1 Luke Fagan 20.88 (20.67 (nwi) 1s2); 2 Deji Tobias 21.05 (20.94 (1.9) 2h2); 3 Nigel Levine 21.14; 4 David Gain 21.39; 5 Jordan Kirby-Polidore (93) 21.41 (21.07 (nwi) 2s2) and 20.95 (1.4) 1h4; 6 Josh Cox (95) 21.57 (21.52 (1.3) 3h3; in semis: David Lima (por) 20.91 (1.4) 1s1 (20.90 (1.9) 1h2); Luke Evans 21.45 (1.4) 4s1 (21 31 (1.3) 1h3); Antonio Infantino 21.45 (1.3) 2h3; Todd Marshall 21.53 (1.4) 4h3
400m 1 Nigel Levine 46.34; 2 Tim Burn 47.48
110mh (0.9) 1 Alex Al-Ameen 13.92 (13.90 (2.1) 1h1); 2 David Feeney 14.10; 3 Andy Blow 14.30
400mh (26) Sebastian Rodger 50.65; 2 David Martin 51.97
LJ (26) 1 Matthew Burton 7.60 (2.2); 2 Dan Bramble 7.60 (1.4)
SP 1 Greg Beard 18.21; 2 Jamie Williamson 17.94
HT (26) 1 James Bedford 67.14; 2 Michael Bomba 65.28
JT (26) Lee Doran 74.93
Women
100m (2.3) Amy Foster (irl) 11.58
100mh (1.9) 1 Serita Solomon 13.49 (13.40 (2.3) 1h2); 2 Meghan Beesley 13.68 (13.67 (2.3) 2h2)
400mh (26) 1 Caryl Granville 58.62; 2 Emily Bonnett 59.38 (59.29 1h1)
TJ Sineade Gutzmore 13.18 (2.8)
DT (26) 1 Kirsty Law 56.61; 2 Jade Nicholls 56.48
HT Zoe Derham 64.50
JT Isabelle Jeffs 51.68

Woerden (Netherlands), 25-26.8.2012 -Combined Events Meeting-

Woerden (Netherlands), 25-26.8.2012 -Combined Events Meeting-
Men
Decathlon (25-26) 1 Adam Helcelet (cze) 7.867p (10.94 (3.0); 7.50 (4.8); 13.92; 1.99; 49.81 - 14.45 (1.5); 42.07; 4.43; 57.52; 4:44.36); 2 Ruddy Bourguignon (fra) 7.497p (11.30 (0.3); 6.94 (4.3); 13.36; 1.96; 51.98 - 15.71 (1.1); 42.71; 4.93; 58.41; 4:47.73)
Women
Heptathlon (25-26) 1 Ida Marcussen (nor) 5.949p (14.06 (-0,2); 1.69; 13.28; 25.33 (-0,3) - 5.93 (1.6); 45.62; 2:12.35); 2 Katia Nietsvetaeva (blr) 5.701p (13.94 (-0,2); 1.72; 12.66; 25.06 (1.5) - 5.65 (-0,7); 37.57; 2:15.60); 3 Jen Cotton (can) 5.668p (13.88 (-0,2); 1.72; 11.69; 24.71 (1.5) - 5.90 (-0,9); 30.46; 2:12.03)

Chiasso (Switzerland), 25.8.2012 -Gran Premio Mendrisiotto-

Chiasso (Switzerland), 25.8.2012 -Gran Premio Mendrisiotto-
Men
200m (-0,8) Isalbet Juárez (ita) 21.54; 800m 1 Mor Seck (sen) 1:47.29; 2 Geoffrey Kibet Matum (ken) 1:47.89; 3.000m Abdellah Haidane (ita) 7:56.45; TJ Fabrizio Schembri (ita) 16.16 (0.1)
Women
100m (-0,1) Micol Cattaneo (ita) 11.80; 200m (0.2) Manuela Gentili 24.05; LJ 1 Irene Pusterla 6.48 (-0,2); 2 Jana Veldaková (svk) 6.30 (-0,1)

Czestochowa (Poland), 25.8.2012 -11th Artur Szyma and Artur Ociepa Memorial-

Czestochowa (Poland), 25.8.2012 -11th Artur Szyma and Artur Ociepa Memorial-
Men
400mh Marek Plawgo 50.55; HJ 1 Piotr Sleboda 2.20; 2 Wojciech Theiner 2.20
Women
400mh Joanna Linkiewicz 58.74; HJ Izabela Mikolajczyk 1.80

Nova Gorica (Slovenia), 25.8.2012

Nova Gorica (Slovenia), 25.8.2012
Women
TJ Maja Bratkic 13.06 (1.2)

Sunday, August 26, 2012

Leszno (Poland), 25.8.2012

Leszno (Poland), 25.8.2012
Women
LJ Anna Jagaciak 6.49 (0.6); HT Sandra Malinowska 62.32; HT u18 (3 kg) Marika Kaczmarek (96) 63.95

Kielce (Poland), 26.8.2012

Kielce (Poland), 26.8.2012
Men
110mh (0.1) Norbert Barski (94) 14.29; SP 1 Jakub Giza 18.54; 2 Kamil Zbroszczyk 18.38; 3 Dominik Witczak 18.11; 4 Michal Rasinski 18.03; DT 1 Konrad Szuster 62.16; 2 Robert Urbanek 61.84
Women
DT Andzelika Przybylska 51.31; HT 1 Joanna Fiodorow 72.00; 2 Malwina Kopron 62.66; 3 Malgorzata Zadura 61.76; 4 Alicja Filipkowska 59.09

Torún (Poland), 26.8.2012 –34th Memorial Grzegorz Dunecki-

Torún (Poland), 26.8.2012 –34th Memorial Grzegorz Dunecki-
Men
100m (-1,3) Artur Zaczek 10.59; 200m (0.5) 1 Kamil Krynski 20.84; 2 Artur Zaczek 21.08; 3 Kamil Masztak 21.21; 110mh (-0,3) Michal Szade 14.22; SP Rafal Kownatke 18.79
Women
100m (-0,8) Martyna Opon 11.75; 200m (-0,5) 1 Martyna Opon 23.73; 2 Agata Bednarek 23.97; 3 Iga Baumgart 24.19; PV Carmen Bunikowska 4.10; HT 1 Magdalena Szewa 60.17; 2 Anna Jankowska 59.67

Verviers (Belgium), 25-26.8.2012 –National Championships in Combined Events

Verviers (Belgium), 25-26.8.2012 –National Championships in Combined Events-
Women
Heptathlon u20 (25-26) Thiam Nafissatou (94) 5.916p (14.56 (nwi); 1.88; 13.83; 26.04 (nwi) – 5.99 (1.3); 45.68; 2:26.65); in high jump event: Marjolein Lindemans (94) 1.82

Wels (Austria), 25-26.8.2012 –National Championships in Combined Events-

Wels (Austria), 25-26.8.2012 –National Championships in Combined Events-
Women
Heptathlon (25-26) Ivona Dadic (93) 5.552p (14.71 (0.0); 1.69; 12.06; 24.96 (-0,1) – 5.68 (-0,2); 41.34; 2:19.63)

Pamplona (Spain), 25-26.8.2012 –National Championships-

Pamplona (Spain), 25-26.8.2012 –National Championships-
Men
100m (0.0) 1 Angel David Rodriguez 10.35; 2 Alberto Gavaldá 10.64; 200m (26) (0.6) 1 Angel David Rodriguez 20.98; 2 Iván Jesús Ramos 21.12; 400m (26) 1 Samuel García 46.77; 2 Roberto Briones 47.44; 3 Kevin López 47.52; 800m 1 Luis Alberto Marco 1:47.77; 2 Antonio Manuel Reina 1:47.84; 3 David Palacio 1:48.49; 4 Ignacio Laguna 1:49.11; 5 Miguel Cartagena 1:49.26; 6 Alejandro Rodriguez 1:49.47; 7 Francisco Roldán 1:49.64; 1.500m (26) 1 David Bustos 3:45.93; 2 Diego Ruiz 3:46.06; 3 Alvaro Rodriguez 3:46.18; 4 Victor José Corrales 3:46.46; 5 Miguel Quesada 3:46.66; 5.000m 1 Kidane Tadesse (eri) 13.50.09; 2 Manuel Angel Penas 13:57.92; 110mh (26) (1.2) 1 Jackson Quiñonez 13.72; 2 Francisco Javier López 14.16; 3 Juan Ramón Barragán 14.19; 4 Pedro García 14.21; 400mh (26) Diego Cabello 50.61; 2 Ignacio Sarmiento 51.27; 3 Xavier Carrión 51.49; 3.000m St (26) 1 Angel Mullera 8:31.28; 2 Antonio Jiménez 8:34.39; 3 Eliseo Martín 8:38.58; 4 Enrique Sánchez 8:40.17; 5 Marcos Peón 8:43.14; 6 Rubén Palomeque 8:46.28; 7 Diego Tamayo 8:48.45; HJ Javier Bermejo 2.18; PV (26) 1 Igor Bychkov 5.46; 2 Albert Vélez 5.36; LJ 1 Eusebio Cáceres 7.75 (-0,7); 2 Jean-Marie Okutu 7.64 (0.8); 3 Sergio Solanas 7.64 (1.3); TJ (26) Vicente Docavo 16.62 (-0,7); SP 1 Borja Vivas 19.44; 2 Carlos Tobalina 18.74; 3 Germán Millán 18.71; 4 Yioser Toledo (cub) 18.41; 5 Daniel Anglés 17.98; 6 Mario Pestano 17.80; 7 Daniel Martinez 17.41; 8 José Javier Ortega 17.39; 9 Antonio Lora 17.33; 10 Joaquín Millán 17.25; DT 1 Mario Pestano 63.28; 2 Frank Casañas 63.27; 3 Pedro José Cuesta 59.96; 4 Lois M. Martinez (cub) 59.87; HT (26) 1 Javier Cienfuegos 74.44; 2 Isaac Vicente 68.79; 3 Juan Vicente 66.48; 4 Pedro José Martín 65.57; Decathlon (25-26) David Gómez 7.580p (11.54 (-2,6); 7.39 (1.4); 13.83; 1.93; 50.65 – 15.43 (0.4); 40.08; 4.40; 63.71; 4:37.45); 10 Kms Walk (26) 1 Miguel Angel López 40:25.31; 2 Benjamín Sánchez 41:45.67; 3 Luis Alberto Amezcua 41:52.57
Women
200m (26) (-1,2) Sara Santiago 24.16; 400m (26) Lorena Bokesa 53.94; 1.500m Natalia Rodríguez 4.24.95; 400mh (26) 1 Laura Sotomayor 58.15; 2 Olga Ortega 58.59; 3.000m St 1 Zulema Fuentes-Pila 10:09.40; 2 Eva Arias 10:10.81; 3 María Teresa Urbina 10:18.16; HJ (26) 1 Ruth Beitia 1.96; 2 Gema Martín-Pozuelo 1.86; 3 Claudia García 1.83; 4 Raquel Alvarez 1.80;  PV 1 Anna Maria Pinero 4.11; 2 Naroa Agirre 4.11; LJ (26) 1 María del Mar Jover 6.47 (-0,5); 2 Concepción Montaner 6.43 (0.9); TJ Patricia Sarrapio 13.74 (-0,3); SP (26) Ursula Ruiz 16.95; DT (26) Sabina Asenjo 55.32; HT 1 Berta Castells 68.35; 2 Laura Redondo 64.82; JT 1 Nora Bicet 56.50; 2 Arantza Moreno (95) 49.90; 3 Elia Pascual 49.79; 10 Kms Walk 1 Beatriz Pascual 43:18.97; 2 Maria José Poves 44:22.59; 3 Julia Takacs 46:00.46; 4 Ainhoa Pinedo 46:10.56; 5 Eva María Iglesias 46:30.50

Pardubice (Czech Republic), 26.8.2012

Pardubice (Czech Republic), 26.8.2012
Men
100m (-2,0) Jan Veleba 10.50; 200m (0.3) 1 Jan Veleba 20.87; 2 Vojtech Sulch 21.40; PV 1 Lukas Bechyne 5.20; 2 Adam Pasiak 5.20; SP 1 Ladislav Prasil 19.55; 2 Antoni Zalsky 18.46; 3 Martin Stasek 17.82; DT 1 Tomas Vonavka 59.95; 2 Igor Gondor 58.47; 3 Marek Barta 56.76; HT Pavel Sedlacek 69.71; 2 Michal Fiala 68.83
Women
800m 1 Lenka Masná 2:04.44; 2 Tereza Capková 2:04.54; DT 1 Eliska Stanková 52.43; 2 Jitka kubelová 52.05; HT 1 Tereza Kralová 67.51; 2 Katerina Safranková 65.87; 3 Katerina Chlupová 58.46; 3 Kms Walk Maria Czaková 12:55.82

Hannover (Germany), 24-26.8.2012 –National Championships in Combined Events-

Hannover (Germany), 24-26.8.2012 –National Championships in Combined Events-
Men
Decathlon (25-26) 1 Kai Kazmirek 7.924p (10.98 (-0,4); 7.19 (0.8); 12.34; 2.03; 46.95 – 14.80 (0.5); 40.63; 4.90; 56.34; 4:42.05); 2 Johannes Hock 7.884p (10.98 (-0,4); 7.08 (1.2); 15.49; 1.85; 49.61 – 15.02 (0.4); 49.42; 4.60; 61.40; 4:51.54); 3 Steffen Kahlert 7.737p (11.18 (-0,4); 7.05 (1.9); 14.27, 1.88; 49.72 – 14.58 (0.5); 38.43; 5.00; 52.87; 4:29.79); 4 Felix Hepperle 7.596p (11.07 (-0,4); 7.37 (1.1); 12.61; 1.97; 48.58 – 15.21 (0.4); 33.69; 4.80; 51.30; 4:32.44); 5 Maximilian Gilde 7.551p (11.17 (0.7); 7.47 (0.7); 13.00; 1.94; 50.26 – 14.92 (0.5); 39.30; 4.50; 59.77; 4:56.65)
Women
Heptathlon (25-26) 1 Kira Biesenbach 5.779p (14.22 (0.0); 1,72; 13.03; 24.21 (0.0) – 6.04 (0.8); 36.25; 2:21.35); 2 Annett Fleming 5.692p (14.47 (0.0); 1.75; 12.22; 26.01 (0.1) – 5.73 (0.0), 46.36; 2:19.27); 3 Valerie Reggel (sui) 5.585p (14.03 (0.7); 1.66; 11.99; 25.06 (-0,6) – 5.69 (1.4); 41.09; 2:20.27)
Heptathlon u20 (24-25) Noemi Zbären (sui) 5.606p (13.33 (0.0); 1.78; 11.33; 24.91 (0.0) – 5.89 (0.2); 33.79; 2:29.35)

Dubnica nad Váhom (Slovakia), 26.8.2012 –Memorial Zdenka Hrbacka-

Dubnica nad Váhom (Slovakia), 26.8.2012 –Memorial Zdenka Hrbacka-
Men
100m race A (0.0) 1 Nesta Carter (jam) 10.01; 2 Michael Frater (jam9 10.12; 3 Dwain Chambers (gbr) 10.12; 4 Lerone Clarke (jam) 10.24; 5 Justyn Warner (can) 10.26
100m race B (0.3) 1 Joshua Ross (aus) 10.30; 2 Harry Aikines-Aryeetey (gbr) 10.33; 3 Adam Zavacky 10.58; 4 Vladimir Simic 10.62
100m race C (2.4) Rasheed Dwyer (jam) 10.33
800m 1 Edwin Melly (ken) 1:45.80; 2 Nicholas Koech (ken) 1:46.82; 3 Timothy Sein (ken) 1:47.54; 4 Jozef Repcik 1:47.86; 5 Cornelius Kiptanui (ken) 1:47.88; 6 Jan Kubista (cze) 1:48.87; 7 Jozef Pelikan 1:48.93
1.000m 1 Abraham Rotich (ken) 2:17.08; 2 Jeff Riseley (aus) 2:17.63; 3 Timothy Kitum (ken) 2:17.96; 4 Duane Solomon (usa) 2:19.53; 5 Cornelius Ndiwa (ken) 2:22.84
PV 1 Jan Kudlicka (cze) 5.67; 2 Maksim Mazuryk (ukr) 5.60; 3 Steven Lewis (gbr) 5.50; 4 Przemyslaw Czerwinski (pol) 5.35
TJ Aliaksei Tsapik (blr) 16.58 (nwi)
SP 1 Tomasz Majewski (pol) 20.98; 2 Dylan Armstrong (can) 20.33; 3 Justin Rodhe (can) 19.58; 4 Joe Kovacs (usa) 18.89; 5 Vladislav Tulacek (cze) 18.68; 6 Mateusz Mikosz (pol) 18.23
HT 1 Krisztian Pars (hun) 79.84; 2 Lukas Melich (cze) 78.00; 3 Pawel Fajdek (pol) 77.53; 4 Oleksyy Sokyrskyy (ukr) 76.75; 5 Szymon Ziolkowski (pol) 76.43; 6 Kirll Ikonnikov (rus) 76.16
JT 1 Viteszlav Vesely (cze) 80.47; 2 Genki Dean (jpn) 77.76; 3 Igor Janik (pol) 75.15; 4 Petr Frydrych (cze) 73.20; 5 Krisztian Toth (hun) 72.29; 6 Patrik Zenuch 71.37
3 Kms Walk 1 Matej Toth 11:05.95; 2 Anton Kucmin 11:15.32; 3 Grzegorz Sudol (pol) 11:21.90; 4 Dusan Majdan 11:47.97
Women
100m race A (-1,0) 1 Laverne Jones-Ferrette (isv) 11.29; 2 Jeneba Tarmoh (usa) 11.32; 3 Sheri-Ann Brooks (jam) 11.32; 4 Samantha Henry-Robinson (jam) 11.34; 5 Viktoriya Pyatyachenko (ukr) 11.61
100m race B (-0,7) 1 Anneisha McLaughlin (jam) 11.42; 2 Natalya Pohrebnyak (ukr) 11.62
1.000m 1 Brenda Martinez (usa) 2:38.48; 2 Maryna Arzamasava (blr) 2:38.48; 3 Lucia Klocová 2:38.72; 4 Angelika Cichocka (pol) 2:38.78; 5 Amela Terzic (srb) 2:39.79; 6 Diane Cummins (can) 2:40.60; 7 Karine Belleau-Beliveau (can) 2:40.84; 8 Irina Maracheva (rus) 2:41.52; 9 Yuliya Chizhenko (rus) 2:41.87; 10 Svetlana Cherkasova (rus) 2:44.11
100mh race A (-0,4) 1 Dawn Harper (usa) 12.68; 2 Queen Harrison (usa) 12.81; 3 Priscilla Lopes-Schliep (can) 12.94; 4 Kristi Castlin (usa) 12.97; 5 Loreal Smith (usa) 13.04; 6 Phylicia George (can) 13.22
100mh race B (-0,1) 1 Shermaine Williams (jam) 13.00; 2 Lucie Skrobaková (cze) 13.21; 3 Veronica Borsi (ita) 13.22; 4 Beate Schrott (aut) 13.23; 5 Nikkita Holder (can) 13.33
3.000m St 1 Lidya Chepkurui (ken) 9:30.82; 2 Fancy Cherotich (ken) 9:35.03; 3 Svitlana Shmidt (ukr) 9:37.90; 4 Eilish McColgan (irl) 9:44.99; 5 Genevieve LaCaze (aus) 9:47.30; 6 Ruth Bisibori (ken) 9:50.60; 7 Vaida Zusinaité (ltu) 10:11.21
HJ 1 Svetlana Shkolina 1.97; 2 Olena Kholosha (ukr) 1.89; 3 Ana Simic (cro) 1.80
HT 1 Betty Heidler (ger) 75.18; 2 Yipsi Moreno (cub) 74.86; 3 Tatyana Lysenko (rus) 74.76; 4 Martina Hrasnova 71.82; 5 Kathrin Klaas (ger) 69.50

Stockholm (Sweden), 24-26.8.2012 –National Championships-

Stockholm (Sweden), 24-26.8.2012 –National Championships-
Men
100m (0.0) 1 Nil de Oliveira 10.42; 2 Alexander Brosson 10.57 (10.52 (1.0) 1s1); 2 Odain Rose 10.63 (10.51 (1.8) 2s2); 4 Jan Wocalewski (93) 10.64; in semis: Stefan Tärnhuvud 10.65 (1.09 2s1); 200m (26) (0.3) Nil de Oliveira 20.75; 2 Benjamin Olsson 21.43; 400m (25) 1 Johan Wissman 47.06; 2 Felix Francois 47.63; 3 Axel Bergrahm 48.05; 800m (26) 1 Johan Svensson 1:49.10; 2 Johan Rogestedt (93) 1:49.34; 10.000m Mustafa Mohamed 29:10.77; 110mh (26) (-0,5) 1 Alexander Brorsson 13.98; 2 Marvin Tay 14.15; 3 Amir Shaker 14.32; 4 Anton Levin 14.35; 3.000m St (25) Eric Senorski 8:39.97; PV (25) 1 Alhaji Jeng 5.49; 2 Melker Svärd Jakobsson 5.39; LJ 1 Michel Tornéus 7.80 (nwi); 2 Bjorn Barrefors 7.55 (nwi); SP 1 Leif Arrhenius 20.03; 2 Niklas Arrhenius 19.11; 3 Daniel Stahl 18.37; 4 Mats Olsson 17.47; DT (25) 1 Niklas Arrhenius 62.32; 2 Daniel stahl 62.16; 3 Ulf Ankarling 59.58; 4 Leif Arrhenius 58.49; 5 Axel Härstedt 58.41; HT 1 Mattias Jons 70.90; 2 Stefan Kvist 66.41; 3 Oscar Vestlund 64.24; JT (26) 1 Kim Amb 80.73; 2 Gabriel Wallin 78.70; 3 Daniel Ragnvaldsson 72.50
Women
100m (-0,2) 1 Moa Hjelmer 11.66; 2 Julia Skugge 11.84; 3 Freja Jernstig 11.88; 200m (26) (0.1) 1 Moa Hjelmer 23.50; 2 Pernilla Nilsson 24.23; 3 Jessica Samuelsson 24.28; 400m (25) 1 Josefin Magnusson 54.93; 2 Lisa Duffy (93) 55.12; 1.500m (25) 1 Viktoria Tegenfeldt 4.17.88; 2 Charlotte Schönbeck 4:20.18; 3 Linn Nilsson 4:21.52; 5.000m (26) Isabellah Andersson 16:25.14; 10.000m 1 Isabellah Andersson 33:16.67; 2 Cecilia Kleist 34:38.24; 3 Malin Liljestedt 34:43.69; 100mh (26) (-0,1) Ellinore Hallin 13.62; in heats: Caroline Lundahl 13.73 (0.0) 1h1; 400mh (25) Frida Persson 59.19; HJ (25) 1 Victoria Dronsfield 1.85; 2 My Nordström 1.85; 3 Sofie Skoog 1.78; PV 1 Angelica Bengtssson 4.27; 2 Malin Dahlström 4.17; 3 Fanny Berglund 4.12; LJ (25) 1 Erica Jarder 6.46 (nwi); 2 Nadja Casadei 6.24 (nwi); in qualy (24) Jessica Samuelsson 6.29 (nwi); TJ (25) Angelica Ström 13.18 (nwi); SP (26) Helena Engman 16.20; DT Anna Söderberg 52.37; 2 Heidi Schmidt 51.24; 3 Anna Wikström 51.03; HT (26) 1 Tracey Andersson 66.89; 2 Cecilia Nilsson 64.85; 3 Karolina Pedersen 64.43; 4 Eleni Larsson 63.47; 5 Emma Johannesson 62.45; 6 Josefin Berg 61.75; 7 Ida Storm 59.36; JT (25) 1 Sofi Flink (95) 55.22; 2 Annica Pettersson 50.58

Birmingham (Great Britain), 26.8.2012 –Samsung Diamond League-

Birmingham (Great Britain), 26.8.2012 –Samsung Diamond League-
Men
200m (0.0) 1 Nickel Ashmeade (jam) 20.12; 2 Tyson Gay (usa) 20.21; 3 Wallace Spearmon (usa) 20.23; 4 Churandy Martina (ned) 20.36; 5 Ryan Bailey (usa) 20.43; 6 Adam Gemili 20.53; 7 Christian Malcolm 20.80; 8 Mario Forsythe (jam) 20.80
400m 1 Angelo Taylor (usa) 44.93; 2 Luguelín Santos (dom) 44.96; 3 Jonathan Borlée (bel) 45.15; 4 Rabah Yousif (sud) 45.54; 5 Calvin Smith (usa) 45.66; 6 Martyn Rooney 45.69; 7 Rusheen McDonald (jam) 45.88; 8 Conrad Williams 46.52
1.500m 1 Mekonnen Gebremedhin (eth) 3:34.80; 2 Nixon Kiplimo Chepseba (ken) 3:35.09; 3 James Kiplagat Magut (ken) 3:35.74; 4 Silas Kiplagat (ken) 3:35.74; 5 Bethwell Birgen (ken) 3:35.88; 6 Nathan Brannen (can) 3.36.07; 7 Abdelaati Iguider (mar) 3:36.27; 8 Matthew Centrowitz (usa) 3:37.93; 9 Andrew Baddeley 3:38.87; 10 James Brewer 3:39.59; 11 Leonel Manzano (usa) 3:42.20; 12 Charlie Grice 3:43.46
3.000m u20 Matt Bergin 8:18.96
2 Miles 1 Mo Farah 8:27.24; 2 Daniele Meucci (ita) 8:28.28; 3 Garrett Heath (usa) 8:29.43; 4 Sammy Alex Mutahi (ken) 8:29.57; 5 Bobby Curtis (usa) 8:29.83; 6 Mark Kosgei Kiptoo (ken) 8:29.96; 7 Chris Thompson 8:30.19; 8 David Torrence (usa) 8:34.27; 9 Nick McCormick 8:35.24; 10 Jonathan Taylor 8:51.99
110mh (-0,9) 1 Aries Merritt (usa) 12.95; 2 Jason Richardson (usa) 12.98; 3 David Oliver (usa) 13.28; 4 Ryan Wilson (usa) 13.34; 5 Ryan Brathwaite (bar) 13.42; 6 Lawrence Clarke 13.52; 7 Lehann Fourie (rsa) 13.59; 8 Hansle Parchment (jam) 13.76
3.000m St 1 Jairus Kipchoge Birech (ken) 8:20.27; 2 Abel Kiprop Mutai (ken) 8:25.42; 3 Donn Cabral (usa) 8:32.55; 4 Haron Lagat (ken) 8:33.17; 5 Lukasz Oslizlo (pol) 8:42.38; 6 Rob Mullett 8:47.09
HJ 1 Robbie Grabarz 2.32; 2 Ivan Ukhov (rus) 2.28; 3 Andrey Silnov 2.28; 4 Moutaz Essa Barshim Ahmed (qat) 2.24; 5 Donald Thomas (bah) 2.24; 6 Mickael Hanany (fra) and Jamie Nieto (usa) 2.24; 8 Michael Mason (can) 2.20; 9 Jesse Williams (usa) 2.20
LJ 1 Aleksandr Menkov (rus) 8.18 (0.7); 2 Christian Taylor (usa) 7.95 (0.4); 3 Greg Rutherford 7.88 (0.4); 4 Chris Tomlinson 7.78 (0.5); 5 J J Jegede 7.78 (-0,4); 6 Sebastian Bayer (ger) 7.76 (0.0); 7 Mitchell Watt (aus) 7.68 (0.7)
DT 1 Robert Harting (ger) 66.64; 2 Gerd Kanter (est) 65.79; 3 Virgilijus Alekna (ltu) 65.63; 4 Lawrence Okoye 64.49; 5 Piotr Malachowski (pol) 63.41; 6 Frank Casañas (esp) 62.49; 7 Ben Harradine (aus) 60.71; 8 Abdul Buhari 57.47
Women
100m (0.7) 1 Carmelita Jeter (usa) 10.81; 2 Shelly-Ann Fraser-Pryce (jam) 10.90; 3 Alexandria Anderson (usa) 11.22; 4 Gloria Asumnu (ngr) 11.22; 5 Charonda Williams (usa) 11.23, 6 Aleen Bailey (jam) 11.24; 7 Myriam Soumaré (fra) 11.30; 8 Anyika Onuora 11.38; in heats: Sherone Simpson (jam) 11.42 (-1,2) 5h1; Lauryn Williams (usa) 11.42 (-1,2) 6h1; Hayley Jones 11.52 (-1,2) 7h1; Louise Bloor 11.84 (-1,2) 8h1; Mikele Barber (usa) 11.53 (1.1) 5h2; Kellie Wells (usa) 11.58 (1.1) 6h2; Montell Douglas 11.81 (1.1) 7h2
400m 1 Rosemarie Whyte (jam) 50.20; 2 Christine Ohuruogu 50.67; 3 Francena McCorory (usa) 51.00; 4 Shericka Williams (jam) 51.44; 5 Dee Dee Trotter (usa) 51.45; 6 Natasha Hastings (usa) 52.09; 7 Nicola Sanders 52.62; 8 Shana Cox 52.92
800m race A 1 Mariya Savinova (rus) 2:00.40; 2 Pamela Jelimo (ken) 2:01.43; 3 Marilyn Okoro 2:01.96; 4 Maggie Vessey (usa) 2:02.01; 5 Lynsey Sharp 2:02.28; 6 Winny Chebet (ken) 2:03.20; 7 Jemma Simpson 2:03.33; 8 Jessica Judd 2:03.39; 9 Molly Beckwith (usa) 2:03.79
800m race B 1 Tara Bird 2:02.54; 2 Emily Dudgeon 2:02.74; 3 Alison Leonard 2:03.40; 4 Rowena Cole 2:03.70; 5 Jenny Walsh 2:04.07; 6 Claire Tarplee (irl) 2:04.57; 7 Carolyn Plateau 2:04.79; 8 Charlotte Best 2:05.05
1.500m 1 Anna Pierce 4:11.33; 2 Laura Weightman 4:11.79; 3 Hillary Stellingwerff (can) 4:11.94; 4 Hannah England 4:11.95; 5 Zoe Buckman (aus) 4:12.28; 6 Hellen Obiri (ken) 4:12.98; 7 Nancy Jebet Langat (ken) 4:15.08; 8 Elizabeth Maloy (usa) 4:15.26; 9 Diana Sujew (ger) 4:15.75
3.000m 1 Mercy Cherono (ken) 8:41.21; 2 Vivian Jepkemoi Cheruiyot (ken) 8:41.22; 3 Sally Kipyego (ken) 8:42.74; 4 Viola Jelegat Kibiwot (ken) 8:43.75; 5 Veronica Nyaruai (ken) 8:45.61, 6 Julia Bleasdale 8:46.38; 7 Gelete Burka (eth) 8:48.84; 8 Emebet Anteneh (eth) 8:52.89; 9 Emelia Gorecka 8:55.11; 10 Mercy Wanjiku Njoroge (ken) 8:57.06; 11 Barbara Parker 8:58.62; 12 Tara Erdmann (usa) 9:11.59
3.000m u20 Calli Thackery 9:28.03
400mh 1 Perri Shakes-Drayton 54.08; 2 Zuzana Hejnová (cze) 54.14; 3 Natalya Antyukh (rus) 54.95; 4 Denisa Rosolová 55.94; 5 Eilidh Child 55.98; 6 Elodie Ouedraogo (bel) 56.41; 7 Irina Davydova (rus) 57.55
PV 1 Jennifer Suhr (usa) 4.65; 2 Yarisley Silva (cub) 4.65; 3 Fabiana Murer (bra) and Jirina Ptacniková 4.42; 5 Alana Boyd (aus) 4.42; 6 Lisa Ryzih (ger) 4.22; 7 Mary Saxer (usa) 4.22
TJ 1 Olha Saladuha (ukr) 14.40 (0.3); 2 Kimberly Williams (jam) 14.37 (0.8); 3 Olga Rypakova (kaz) 14.34 (0.0); 4 Trecia Kaye Smith (jam) 14.09 (0.7); 5 Tatyana Lebedeva (rus) 13.87 (0.6); 6 Keila Da Silva (bra) 13.84 (0.6); 7 Dana Veldaková  (svk) 13.81 (-0,1); 8 Patricia Mamona (por) 13.80 (0.8)
SP 1 Valerie Adams (nzl) 20.52; 2 Michelle Carter (usa) 18.71; 3 Cleopatra Borel (tri) 18.36; 4 Christina Schwanitz (ger) 18.20; 5 Yevgeniya Kolodko (rus) 18.09; 6 Natalya Mikhnevich (blr) 17.89; 7 Josephine Terlecki (ger) 16.39
JT 1 Barbora Spotaková (cze) 66.08; 2 Christina Obergföll (ger) 63.19; 3 Vera Rebryk (ukr) 62.82; 4 Sunette Viljoen (rsa) 62.13; 5 Kathryn Mitchell (aus) 60.47; 6 Madara Palameika (lat) 57.67; 7 Katharina Molitor (ger) 57.03; 8 Asdis Hjalmsdottir (isl) 53.56

Lahti (Finland), 23-25.8.2012 –Kalevan Cup/National Championships-

Lahti (Finland), 23-26.8.2012 –Kalevan Cup/National Championships-
Men
100m (24) (0.0) 1 Visa Hongisto 10.53; 2 Eero Haapala 10.54; 3 Jonathan Astrand 10.66; 200m (26) (1.0) 1 Jonathan Astrand 20.72; 2 Visa Hongisto 21.11; 3 Ville Myllymäki 21.53; 1.500m (26) 1 Niclas Sandells 3:44.17; 2 Mikael Bergdahl 3:45.56; 3 Jonas Hamm 3:45.58; 5.000m Lewis Korir (ken) 13:55.80; 10.000m (26) Lewis Korir (ken) 28:59.75; 110mh (25) (0.1) 1 Jussi Kanervo (93) 13.94; 2 Antti Korkealaakso 14.29; 400mh (26) Oskari Mörö 51.72; PV (25) 1 Eemeli Salomäki 5.50; 2 Olli Ranniko and Jarno Kivioja 5.25; 4 Jere Bergius 5.20; 5 Viktor Ostman (94) 5.20; LJ (25) 1 Roni Ollikainen 7.91 (-0,1); 2 Eero Haapala 7.87 (0.3); 3 Tommi Evilä 7.71 (0.0); TJ (26) Aleksi Tammentie 16.36 (2.5) and 16.13 (0.1); SP (24) 1 Tomas Söderlund 18.46; 2 Robert Häggblom 18.37; 3 Henri Pakisjärvi 18.18; 4 Arsi Harju 17.51; 5 Arttu Kangas (93) 17.40; DT (26) 1 Mikko Kyyrö 60.45; 2 Jouni Walden 55.96; 3 Jouni Helppikangas 55.57; 4 Jon Mattila 55.12; HT (24) 1 Krisztian Pars (hun) 81.28;  2 Olli-Pekka Karjalainen 73.21; 3 Tuomas Seppänen 70.78; 4 Juha Kauppinen 69.34; 5 Arno Laitinen 67.87; 6 Kai Räsänen 65.49; 7 Joachim Koivu 65.09; JT (26) 1 Antti Ruuskanen 87.79; 2 Ari Mannio 84.62; 3 Tero Pitkämäki 83.48; 4 Lassi Etelätalo 80.15; 5 Sampo Lehtola 77.39; 6 Sami Peltomäki 76.48; 7 Harri Haatainen 76.29; Decathlon (23-24) Sami Itani 7.636p (11.16 (-0,5); 6.96 (0.8); 14.55; 2.02; 50.50 – 14.78 (1.0); 39.81; 4.25; 62.18; 4:47.33)
Women
100m (24) (-0,2) 1 Hanna-Maari Lätvala 11.74; 2 Maria Räsänen 11.86; 200m (0.1) 1 Hanna-Maari Latvala 23.38; 2 Ella Räsänen 23.79; 3 Maria Räsänen 24.10; 4 Anna Hämälainen 24.16; 400m (24) Ella Räsänen (94) 53.69; 1.500m (26) Johanna Lehtinen 4:18.31; 5.000m (26) 1 Sandra Eriksson 16:16.04; 2 Oona Kettunen (94) 16:19.23; 3 Laura Markovaara 16:21.41; 10.000m 1 Johanna Lehtinen 33:25.70; 2 Laura Markovaara 33:32.96; 100mh (25) (0.0) 1 Nooralotta Neziri 13.22; 2 Elisa Leinonen 13.38; 3 Matilda Bogdanoff 13.48; 4 Ida Aidanpaa 13.72; 400mh (26) 1 Anniina Laitinen 58.30; 3 Venla Paunonen 58.36; 3 Ilona Punkkinen 58.41; 4 Jenniina Halkoaho 59.27; 3.000m St (24) 1 Sandra Eriksson 9:57.72; 3 Oona Kettunen 9:59.38; HJ (25) 1 Eleriin Haas (est) 1.88; 2 Elina Smolander 1.86; 3 Laura Rautanen 1.79; 4 Linda Sandblom 1.79; 5 Tiina Haakanen 1.79; PV (26) Minna Nikkanen 4.30; LJ (25) Jaana Sieviläinen 6.23 (1.6); TJ (26) 1 Elina Torro 13.48 (0.4); 2 Kristiina Mäkelä 13.48 (4.5) and 13.31 (0.5); 3 Sanna Nygard 13.44 (2.9) and 13.14 (1.9); 4 Essi Lindgren 13.34 (1.4); DT  (24) 1 Tanja Komulainen 55.09; 2 Sanna Kämäräinen 54.44; 3 Katri Hirvonen 52.67; HT (25) 1 Merja Korpela 67.43; 2 Johanna Salmela 64.10; 3 Sini Latvala 63.41; 4 Jenni Penttilä 61.78; 5 Jonna Miettinen 60.00;  JT (25) 1 Oona Sormunen 59.14; 2 Piia Pyykinen 52.84; 3 Sanni Utriainen 52.78; 4 Jenni Kangas 51.48; 10 Kms Walk Karoliina Kaasalainen 46:58; Heptathlon (25-26) Niina Kelo 5.649p (14.42 (1.8); 1.59; 14.81; 26.69 (-1,5) – 5.63 (0.6); 54.72; 2:27.17)

Kobenhavn (Denmark), 25-26.8.2012 –National Championships-

Kobenhavn (Denmark), 25-26.8.2012 –National Championships-
Men
100m (0.0) Frederik Thomsen 10.63; 200m (26) (0.6) Nick Ekelund-Arenander 21.38; 400m Nick Ekelund-Arenander 47.41; PV (26) Mikkel Nielsen 5.25; LJ Morten Jensen 7.64 (0.0); SP 1 Kim Christensen 19.76; 2 Kenneth Mertz 17.34
Women
200m (26) (2.9) Sara Slott Petersen 24.18; 400mh (26) Sara Slott Petersen 57.87; PV Caroline Bonde-Holm 4.25; SP (26) Trine Mulbjerg 16.04; DT Maria Slok Hansen 50.10; HT (26) Meiken Greve 59.34

RunBlogRun